UWAGA!

On skonsultuje zasady Budżetu Obywatelskiego

 Elbląg, Artur Pytliński, pasjonat historii Elbląga
Artur Pytliński, pasjonat historii Elbląga (fot. archiwum prywatne)

Artur Pytliński, autor kilkunastu wniosków do Budżetu Obywatelskiego został wylosowany przez urzędników jako przedstawiciel mieszkańców w procesie konsultacji tegorocznych zasad Budżetu Obywatelskiego. Co chce zmienić?

12 maja tego roku prezydent Elbląga wydał „zarządzenie w sprawie powołania zespołu ds. wypracowania propozycji zasad funkcjonowania i wdrożenia Budżetu Obywatelskiego w mieście Elbląg na rok 2024.“. Zgodnie z tym zarządzeniem zasady tegorocznego Budżetu Obywatelskiego będą skonsultowane z przedstawicielem mieszkańców. 23 maja zapytaliśmy biuro prasowe elbląskiego ratusza, kto został przedstawicielem mieszkańców oraz na podstawie jakich przesłanek został wybrany. Odpowiedzi nie otrzymaliśmy. 19 czerwca wysłaliśmy do ratusza wniosek o udostępnienie informacji publicznej. 30 czerwca otrzymaliśmy odpowiedź.

I tu naszym czytelnikom należy się małe wyjaśnienie. Słowo „wylosowany“ w leadzie niniejszego tekstu użyte zostało nieprzypadkowo. Artura Pytlińskiego wskazał bowiem tzw. „ślepy los“. „Jego nazwisko zostało wylosowane wśród autorów zwycięskich projektów w poprzedniej edycji BO. Pan Artur Pytliński wielokrotnie składał wnioski do kolejnych edycji BO, wszelkie informacje na ten temat dostępne są na stronie www.budzetobywatelski.elblag.pl“ - czytamy w odpowiedzi podpisanej przez Janusza Nowaka, wiceprezydenta Elbląga.

Artur Pytliński jest współautorem (wraz z Karolem Bidzińskim) projektu remontu alejek w parku Traugutta (458 głosów w okręgu czwartym), który to projekt został skierowany do realizacji w wyniku głosowaniu nad Budżetem Obywatelskim w ubiegłym roku. W 2021 r. w wyniku głosowania do realizacji zostały skierowane jego projekty pn. „Utworzenie fontanny w Parku Kajki i instalacja monitoringu“ (320 głosów w okręgu nr 2), koncerty skrzypcowe w parku Kajki (184 głosy w okręgu nr 2; mały projekt), letni koncert muzyczny w amfiteatrze w Parku Dolinka (322 głosy w okręgu nr 3; mały projekt), „Upięknijmy Park Traugutta – zasadzenie roślinności, instalacja monitoringu i remont alejki“ (275 głosów w okręgu nr 4), wytyczenie ścieżki rowerowej i modernizacja chodnika przy Al. Grunwaldzkiej (odcinek od ul. Komeńskiego do ul. Sadowej) (522 głosy w okręgu nr 5).

Co chciałby zmienić Artur Pytliński w elbląskim Budżecie Obywatelskim? - Aktualne pozostają postulaty, o których pisałem w artykule portElu w ubiegłym roku, a w szczególności: utworzenie rady konsultacyjnej (co właśnie ku mojemu zadowoleniu ma miejsce), nowa strona budżetu obywatelskiego umożliwiająca łatwe złożenie wniosku przez internet, możliwość składania uwag przez mieszkańców co do funkcjonowania budżetu obywatelskiego, dogodne terminy składania wniosków, dogodne godziny spotkań konsultacyjnych, utworzenie wzorem innych miast poradnika składania wniosków (z elementem "Ile kosztuje miasto" czyli orientacyjnymi cenami ławek, oświetlenia, metra chodnika, ścieżki rowerowej itp.), jak największa transparentność całego budżetu obywatelskiego, poprawa procesu opiniowania wniosków, kontakt z mieszkańcami, zwiększenie świadomości mieszkańców co do tego w jakim okręgu wyborczym są (docelowo moim zdaniem Elbląg powinien być podzielony na osiedla lub dzielnice) - wyjaśnia Artur Pytliński. - Planuję też zapytać bezpośrednio mieszkańców, jakie zmiany ich zdaniem powinny nastąpić.

A jakie Wy macie pomysły na elbląski Budżet Obywatelski?

 

Wywiad z Arturem Pytlińskim z 2021 roku przeczytasz tutaj.

SM

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Zgadzam się z opinią po co wogóle psy w blokach ? Wiem że zaraz bedą kciuki w dół bo potrafimy udawać przyjaciół zwierząt ale nie stety często na pokaz ! Dzieci poproszą i mają pieska a potem ? No śpi rano, szkoła, wakacje a jak już wyjdzie z psem to obowiązkowo siedzi na komórce dając psu chwilę czasu by załatwił temat pod blokiem, czy sprząta po nim ? Pies w niewoli to nie opieka, musi biegać godzinami we wskazanym miejscu a nie szybko rano bo do pracy i szybko po pracy bo obiad trzeba gotować a biedne zwierzę musi trzymać w bólu tyle godzin albo wyje i szczeka... czy was interesuje fakt że sąsiad płaci za czynsz tak jak wy i chce mieć spokój od szczekania i porządek na chodniku i wokoło bloku ? Mieszkam i obserwuje zachowanie przymusowych opiekunów, naprawdę bardzo ale to bardzo mała ilość sprząta po psach ! Pozwólmy i w autobusie, sklepie, kościele i w komisariacie policji niech wasze psy srają bo inaczej powiedzieć się nie da, i kto myśli inaczej to musi być nie dobry człowiek bo zwierząt nie lubi ? Nie ! wystarczy szanować się wzajemnie, ogarnąć opiekę nad zwierzętami bo to nie zabawki które można wyrzucić....
  • Śmiechu warte
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    6
    3
    tak_przypadek(2023-07-04)
  • Klaskam z zachwytu i w pełni się zgadzam. Nie bądźmy drobiazgowi. Na posiadanie dzieci i psów w blokach powinno się najpierw uzyskać zgodę wszystkich mieszkańców. Licencję na posiadanie. Spokój od szczekania i spokój od wrzasków dzieci postawimy na jednym poziomie. Będzie to piękna idea osiedli zamkniętych ze strefą ciszy.
  • Aktualny podział okręgów jest chory. Moje nieduże osiedle jest w tym samym okręgu co moloch jakim jest Zawada. Żaden projekt z mojego osiedla nie ma szans w głosowaniu, bo Zawada zawsze będzie mieć więcej głosów. Zawada powinna być osobnym okręgiem
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    11
    0
    Ffffffdd(2023-07-04)
  • Na razie jest to budżet agitatorów i kolekcjonerów podpisów w danych okręgach i danych projektach. Chociaż każdy w ten sposób może napędzać swoje pomysły w dzielnicy. Budżet nadal dużych nieścisłości gdzie niska liczba głosów przepuszcza się rolki na Karowej a spuszcza na drzewo inne lepiej notowane projekty.
  • 90% tych inwestycji powinna być zrobiona z budżetu miasta. Wszystkie te rewitalizacje w parkach, fontanny to tylko pozoracja, która dawno powinna być zrobiona w ramach inwestycji miejskich. Jest ciekawy pomysł poddawać go pod głosowanie w BO ale nie odrzucać tylko dlatego, że budżet ciut za wysoki. Dokładać z puli inwestycyjnej.
  • Przedewszystkiem nie mogą być wnioski jednostek oświatowych itp. Nie powinno być filtrowania wniosków przez politycznych nadancow
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    13
    0
    Paweł 678(2023-07-04)
  • 1.Wyeliminować jakikolwiek wpływ urzędników na głosowane projekty.2.Zlikwidować "okręgi", ponieważ to dzięki nim mogą zwyciężać projekty kuriozalne.3.Poddawać pod głosowanie wszystkie zgłoszone projekty z najgłupszymi włącznie, jednak podpisane imieniem i nazwiskiem autora zweryfikowanym przez UM.4.Zwyciężają projekty, które uzyskały największą liczbę głosów, których koszt całkowicie mieści się w budżecie obywatelskim. Jeśli okaże się, że to jeden projekt, to znaczy, że był potrzebny... albo obywatele mieli budżet obywatelski w głębokim poważaniu... eliminacja głupoty zazwyczaj bywa kosztowna.
  • kiedy w tym miescie wreszcie nastanie normalnosc? kiedy czerwoni towarzysze z czerwonymi rodowodami zostana z tego miasta wypedzeni? czy wy nie widziecie ze miasto jest uporczywie i na zlosc hamowane w rozwoju przez czewronych msciwych towarzyszy? wszystko małe kameralne do niczego. POmnik, teznia i obelisk to wszystko czego wam do szczescia POtrzeba?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
    8
    17
    Elblążanie dumni z PIS(2023-07-04)
  • Przejrzystość i dopracowanie regulaminu pod kątem zasadności inwestycji. Co wydarzyć się powinno jeżeli na miejscach 3 i 4 mamy np. dwa projekty po 200tys i służyć mają dzielnicy to chyba lepiej niż lekko ponad 200 głosów, żeby przystanek wybudować z zatoczką przy nowym osiedlu Łęczycka kosztem 450.000 zł. To jest tylko interesowność małej grupy a nie potrzeba danego okręgu. Druga sprawa jeżeli dana inwestycja w okręgu zjadać ma ponad 50% budżetu jak inwestycje rzędu 500tys zł to powinno uzyskać ponad 50% głosów w danym okręgu a nie tylko zwykłą większość głosów. Absolutny zakaz dotowania inwestycji na terenach przy szkołach, które z natury ogólnodostępne potem nie są.
  • Aha czyli urzędnicy wybrali sobie kto ma "reprezentować" mieszkańców. Bareja lepiej by nie wymyślił.
  • @Elblążanie dumni z PIS - Normalność to nastąpi jak się PiS odsunie od władzy. Skoro jesteś taki dumny z PiS to zapytaj tych swoich czemu do nas nikt nie przyjechał z czekiem na wielkie miliony dla regiony i miasta. Podpowiem Ci mają to gdzieś kto tu wygra.
Reklama