
Elbląg jest miastem ludzi młodych – udowadniał wiceprezydent Artur Zieliński. – Trudno jest przekonać urzędników, żeby wysłuchali młodych ludzi – mówił Paweł Kulasiewicz podczas regionalnej debaty pod hasłem „Małe Kroki – Wielki Postęp”, która odbyła się w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Elblągu.
Aktywnym być, ciekawie żyć
Spotkanie dotyczące aktywności młodych ludzi w polityce było również okazją do zaprezentowania szerokiego wachlarza organizacji pozarządowych, działających w promieniu ok. 120 km od Elbląga.
Podczas spotkania licealiści, studenci, absolwenci, a także harcerze opowiadali o swoich projektach. Wśród najciekawszych propozycji dla młodych, aktywnych ludzi znalazł się wyjazd za granicę na wolontariat w dowolnie wybrany zakątek świata. Na wolontariat europejski mogą wybrać się osoby w przedziale wiekowym od 18 do 30 lat, ale również 16- i 17-latkowie – za zgodą rodziców. Wyjazdy są planowane na dłuższy czas, tzn. od 6 do 12 miesięcy, ale równie dobrze mogą trwać krócej, w zależności od potrzeb wolontariusza. A co najważniejsze, nie dokładamy do tego ani złotówki. Na EVS można pojechać tylko raz w życiu i wcale nie musimy znać języka, bo na miejscu prowadzone są kursy językowe. Natomiast praca polega na pomocy przy projektach. Osoby zainteresowane tym pomysłem mogą zgłaszać chęć uczestnictwa drogą elektroniczną na adres: kasia.jazgarska@elblageuropa.pl.
Miejsce inicjatyw pozytywnych
Kolejną propozycją dla młodych ludzi jest magiczne miejsce zwane Kaczym Bagnem, gdzie można realizować ciekawe pomysły. To baza do organizowania różnego typu warsztatów: szczudlarskich, teatralnych, kuglarskich, gry na afrykańskich bębnach, garncarskich, artystycznych, kabaretowych, alpinistycznych, integracyjnych, pierwszej pomocy, łuczniczych, komunikacji interpersonalnej, a nawet pieczenia chleba. A oprócz tego organizowane są pokazy tańca z ogniem, clownady na szczudłach oraz spektakle plenerowe.
Kacze Bagno powstało z pasji i dla pasji, żeby ludzie mogli rozwijać swoje zainteresowania. I trudno aż uwierzyć, że to wszystko zaczęło się od starej stodoły...
Zwiedzaj Polskę za darmo!
Program „Projektor – wolontariat studencki” daje tę szansę studentom, ale również absolwentom uczelni. Wystarczy mieć pomysł na zajęcia dla dzieci z małych miejscowości. Jak dotychczas odbyły się zajęcia teatralne, rzeźbiarskie, sportowe, plastyczne, a także różnego rodzaju warsztaty z fotografii otworkowej. Jednym słowem, ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia. Cel jest prosty – dotrzeć do dzieci i młodzieży z małych miejscowości z aktywnością i wiedzą studentów, ale przede wszystkim zarażać swoją pasją.
Wyjazdy odbywają się przez cały rok szkolny, ale również w okresie wakacji i ferii. W ramach programu grupy 2- i 3-osobowe mogą organizować zajęcia cykliczne lub jednorazowe.
Warto wiedzieć, że gwarantowany jest całkowity zwrot kosztów przejazdów bez względu na środek lokomocji. Program zapewnia również nocleg w szkole, wyżywienie, a także zwrot za materiały potrzebne do przeprowadzenia zajęć.
Nie lubimy się nudzić
Młodzieżowy Klub Integracji Społecznej „UL” z Morąga to największa niespodzianka w przeglądzie III sektora, gdyż członkowie, pomimo młodego wieku, pokazali, że chcieć to móc. Uczestnicy klubu organizują zajęcia taneczne, językowe, multimedialne (obróbka zdjęć, kręcenie filmów, tworzenie stron www), warsztaty dziennikarskie, tańca z ogniem, a nawet imprezy urodzinowe. Ponadto grupa organizuje wyjazdy do Kaczego Bagna, kina, na kolonie, biwaki, na basen, a także zwiedzanie stacji telewizyjnych.

Po prezentacji III sektora w naszym regionie uczestnicy spotkania wzięli udział w warsztatach w czterech grupach tematycznych: uczestnictwo w życiu publicznym, rynek pracy dla młodych osób, edukacja nieformalna oraz sport i zdrowie.
Elbląg, miasto ludzi młodych?
Gośćmi spotkania byli wiceprezydent Elbląga Artur Zieliński i członek Zarządu Województwa Grzegorz Nowaczyk.
– Elbląg jest miastem ludzi młodych – powiedział podczas spotkania Artur Zieliński. Na poparcie tej tezy wiceprezydent zasypał zgromadzonych danymi statystycznymi dotyczącymi szkolnictwa w naszym mieście, mówił o 21 tysiącach uczniów i 10 tysiącach studentów.
– Fajnie, że w Elblągu są ludzie, którym chce się coś robić – mówił Grzegorz Nowaczyk. – Jest to niezwykle ważne, aby uniknąć tego, co dotyka znaczną część mojego pokolenia, czegoś, co nazywa się „wycofaniem społecznym”. To jest takie zjawisko, w którym ludzie żyją tylko na bardzo krótkim i przewidywalnym dystansie pomiędzy pracą a domem, domem a pracą. Brak aktywności społecznej, brak chęci zaangażowania w sprawy społeczne, zorientowania się, co się w Elblągu dzieje – wszystko to charakteryzuje znaczną część mojego pokolenia. Zróbcie wszystko, żeby ten syndrom nie dotknął waszego pokolenia!
Debaty regionalne pod hasłem „Małe Kroki – Wielki Postęp” mają formę cykliczną i odbywają się w województwach warmińsko-mazurskim, świętokrzyskim i łódzkim. Na końcu odbędzie się debata ogólnopolska, podsumowująca wszystkie spotkania.