UWAGA!

Maj pod gwiazdami

 Elbląg, M3
M3 (fot. Marcin Paciorek (www.astromarcin.pl)

Maj jest miesiącem, który w północnej części Polski zwiastuje miłośnikom astronomii coraz większe trudności w obserwacjach, zwłaszcza słabych obiektów takich, jak galaktyki czy mgławice. Dni są coraz dłuższe, a noce coraz krótsze i jaśniejsze. Noc astronomiczna, czyli okres nocy, podczas którego słońce znajduje się minimum 18 stopni pod horyzontem, zaczyna się niemal o północy i trwa około godziny. Czas ten będzie się szybko skracał, a w połowie miesiąca nocy astronomicznych już nie będzie. Zmierzch astronomiczny będzie przechodził bezpośrednio w świt. Nie znaczy to jednak, że nie będzie na niebie nic wartego uwagi.

W tym miesiącu na niebie nie zanotujemy żadnych spektakularnych spotkań ciał niebieskich. 11 maja jasny Księżyc (widoczne 90% tarczy) przeszedł w odległości około 5,5 stopnia od Marsa, znajdującego się w gwiazdozbiorze Panny. 14 maja, będąc w pełni, znajdzie się w podobnej odległości od Saturna w gwiazdozbiorze Wagi. Oba spotkania można będzie obserwować od razu po zapadnięciu zmroku. 25 i 26 maja nad ranem (obserwacje można prowadzić około godziny 4) Księżyc będzie widoczny relatywnie blisko Wenus, w odległości około 6 stopni. 30 i 31 maja można będzie uchwycić spotkanie Księżyca i Merkurego zaraz po zachodzie Słońca. Oba obiekty będą widoczne nad północno-zachodnim horyzontem w odległości około 6,5 stopnia od siebie.
      
       Jowisz
       Król planet Jowisz powoli kończy królowanie na nocnym niebie. Warunki jego widoczności pogarszają się z każdym dniem i pod koniec miesiąca będzie już znikał za horyzontem w łunie zachodzącego słońca. Warto skorzystać z ostatnich dni w miarę dobrej widoczności tej planety. Saturn przez cały maj będzie widoczny praktycznie od zmierzchu do świtu w gwiazdozbiorze Wagi. 11 maja nastąpi opozycja, czyli sytuacja w której planeta i Słońce znajdą się dokładnie po przeciwnych stronach Ziemi. Niestety ze względu na niskie położenie nad horyzontem warunki jego obserwacji nie będą idealne, choć przy dobrej pogodzie i przejrzystym niebie widok w nawet niewielkim teleskopie powinien być imponujący. Pierścienie planety znajdują się pod dogodnym kątem do obserwacji i można wychwycić wiele szczegółów. Również Mars widoczny będzie niemal przez całą noc w gwiazdozbiorze Panny. Wprawdzie opozycja już za nami, jednak jeszcze przez jakiś czas w średniej wielkości teleskopach Mars będzie ukazywał delikatne szczegóły swojej powierzchni, choć wielkość tarczy planety będzie stale maleć.
      
       Wenus
       Wenus będzie widoczna w maju jako Gwiazda Poranna, jednak warunki jej obserwacji w dalszym ciągu są niekorzystne. Będzie wschodzić na krótko przed Słońcem nad południowo-wschodnim horyzontem. Uran i Neptun będą praktycznie niedostępne dla amatorskich obserwacji. Inaczej sytuacja będzie się miała z Merkurym. Wraz z upływem miesiąca warunki jego obserwacji będą się stale poprawiały i od połowy maja (a nawet nieco wcześniej) będzie można starać się obserwować tą planetę po zachodzie Słońca. Moment maksymalnej elongacji (czyli maksymalnej odległości planety od Słońca) nastąpi 25 maja. Na kolejną szansę obserwacji Merkurego będziemy mogli liczyć dopiero w lipcu na porannym niebie, dlatego warto zapolować na "posłańca bogów", ponieważ i warunki i godziny obserwacji będą w tym miesiącu dogodne.
      
       Spadające gwiazdy
       Najciekawsze moim zdaniem zjawisko astronomiczne w tym miesiącu ma szansę wystąpić w nocy z 23 na 24 maja we wczesnych godzinach porannych. Będziemy mieli możliwość obserwacji meteorów z nieobserwowanego nigdy wcześniej roju, którego obiektem źródłowym jest odkryta w 2004 roku niewielka kometa 209P/LINEAR. Według przewidywań będzie to rzadko spotykany spektakl stworzony przez powolne i jasne meteory, których radiant (czyli miejsce z którego "rozbiegają się" drogi meteorów) będzie znajdował się w gwiazdozbiorze Żyrafy. Według różnych szacunków ich aktywność w maksimum ma wynosić od 100 do nawet 400 zjawisk na godzinę! Wprawdzie maksymalna aktywność przewidywana jest na godzinę 9 czasu Polskiego, co daje najlepsze warunki obserwatorom z Ameryki Północnej, jednak mimo to warto spróbować i po północy, lub wczesnym rankiem wyjść pod ciemne niebo w poszukiwaniu "spadających gwiazd". Zawsze istnieje szansa, że maksimum aktywności przypadnie nieco wcześniej.
      
       Ciekawe gromady
       Coraz wyższa pozycja gwiazdozbioru Herkulesa, Łabędzia czy Wężownika niechybnie świadczy o tym, że lato zbliża się wielkimi krokami. Pamiętam, że mniej więcej w tym okresie roku zaczynałem swoją przygodę z astronomią. Nie dysponowałem wtedy jeszcze teleskopem i wszystkie obserwacje prowadziłem przy pomocy starej radzieckiej lornetki Tento 10x50, którą posiadam do dzisiaj. Jednymi z pierwszych obiektów jakie odnalazłem były wspomniane miesiąc temu gromady kuliste M13 i M92 w Herkulesie, M3 w Psach Gończych, czy M5 w gwiazdozbiorze Węża. To małe, choć jasne i wdzięczne obiekty do obserwacji nawet w lornetkach i małych teleskopach. Dzięki wysokiej pozycji na niebie, mamy obecnie bardzo dogodne warunki do ich obserwacji. Jednymi z pierwszych gromad otwartych jakie widziałem, były gromady otwarte IC4665 oraz NGC 6633 w Wężowniku, a także położona bardzo blisko tej drugiej IC 4756 w gwiazdozbiorze Węża. Wszystkie te gromady są świetnie widoczne na południowo-wschodnim niebie. Zwłaszcza dwie ostatnie stanowią łakomy kąsek dla obserwatora dysponującego lornetką. NGC6633 tworzy na niebie wspaniały, delikatnie zakrzywiony warkocz z jasnych gwiazd, natomiast IC 4756 jest rozległą, dość równomiernie rozproszona gromadą o w miarę równomiernym zagęszczeniu.
      

  Elbląg, M81 i M82
M81 i M82 (fot. Paweł Polecki)


       Oko na galaktyki
       Dzięki wysokiej pozycji Wielkiej Niedźwiedzicy (jej część jest powszechnie znana jako "Wielki Wóz") nieco bardziej doświadczeni obserwatorzy powinni dość łatwo znaleźć parę jasnych, położonych blisko siebie galaktyk M81 i M82. Są one widoczne nawet w lornetce 10x50. Najłatwiej znaleźć je rysując linię po przekątnej wielkiego wozu od gwiazdy Phad (gwiazda tworząca "podwozie" trapezu wozu, znajdująca się pod gwiazdą z której wychodzi jego dyszel) do Dubhe (gwiazda po przekątnej trapezu) i przedłużając linię o taką samą odległość jak pomiędzy tymi gwiazdami. Tym sposobem trafimy niemal idealnie w punkt, w którym położone są owe galaktyki. M81 zwana galaktyką Bodego, będzie widoczna jako mgiełka o nieco owalnym kształcie z jaśniejszym centrum, natomiast M82, zwana także Cygarem, jak sama nazwa wskazuje to dość skoncentrowany, podłużny obiekt bez wyraźnego centrum.
      
       Aby ułatwić sobie odnalezienie wszystkich omawianych obiektów i wiele, wiele więcej, polecam każdemu zainstalowanie darmowego programu Stellarium. Dzięki tej aplikacji dość łatwo opanujemy podstawowe gwiazdozbiory i łatwiej odnajdziemy na niebie interesujące nas obiekty.
       Wszelkie pytania odnośnie obserwacji możnakierować na adres mailowy astroelblag@wp.pl. Zachęcam do spoglądania w niebo.
      
      

Łukasz Teodoruk

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Jest ktoś w Elblągu, kto uprawia obserwację nieba nocą ? Ma teleskop, wiedzę doświadczenie? Zastanawiam się nad kupnem takiego sprzętu ale chciałbym wcześniej zobaczyć jakie są możliwości i zaczerpnąć kilku porad. .. ..
  • Witaj. Nie ma problemu. .. możemy się umówić na spotkanie i obserwacje. Zobaczysz jak to wygląda i sam będziesz mógł ocenić możliwości sprzętu. Pisz śmiało na podany w artykule mail, a na pewno znajdziemy dogodny termin :) Oczywiście jak tylko pogoda nam odpuści. ..
  • a ile kosztuje taki przyzwoity teleskop?
  • Na temat tego ile kosztuje przyzwoity teleskop, można napisać książkę; ) Czynników jest bardzo wiele; budżet, to jakie obiekty chcemy obserwować, jak duży teleskop jesteśmy w stanie przechowywać i transportować, gdzie będziemy nim obserwować (czy w mieście na balkonie, czy w parku, a może będziemy jeździli na wieś) itp. Ogólnie można spokojnie zmieścić się w 1000zł. Ba. .. na podstawowy sprzęt nawet i 600zł wystarczy, o ile akceptujemy pewne kompromisy. Na początek można też wybrać lornetkę astronomiczną np. popularne 15x70,których podstawowe modele to niecałe 300zł + statyw fotograficzny. Przy okazji będziemy mieli fajny sprzęt do obserwacji przyrody. Opcji jest mnóstwo :) Napisz do mnie na astroelblag@wp. pl i coś poradzimy :)
  • Piszcie śmiało maile. .. nie bójcie się, ja nie gryzę; ) Mam czas, mogę pomóc w doborze teleskopu, zaprezentować możliwości własnego zestawu itp. Piszcie, a na pewno znajdziemy czas, żeby się spotkać i pogadać. Zapraszam :)
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    astroelblag(2014-05-13)
  • obserwatorium Elblaskie na zielonej wyspie przydaloby sie. W weekendy mozna robic projekcje planetarne dzienne, zawsze to jakas odmiana niz gapic sie w pudlo po robocie
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    2
    0
    zarobiona(2014-05-14)
  • dzis juz nie ma takich tematow o rozszerzonych horyzontach myslowych nawet w tv
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    ciupaga(2014-05-14)
  • portel staje sie zrodlem inspiracja dla otwartych stacji mediow
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    ministerstwonauki(2014-05-14)
  • bardzo przystepnie opisane wiecej takich artykulow
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    prszbrdz(2014-05-14)
  • wizualizacje hipernowej na wielkim ekranie. jest w tym cos krecacego
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    odprezac(2014-05-14)
  • dobr temat
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    ciaoniebianskie(2014-05-14)
  • ciekawe zagadnienie
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    zamiastowy(2014-05-14)
Reklama