UWAGA!

Jesteś uzależniony lub współuzależniony? Daj sobie pomóc!

 Jesteś uzależniony lub współuzależniony? Daj sobie pomóc!

Stowarzyszenie Szansa na Rozwój realizuje projekt pn. "Program psychoedukacyjny i terapeutyczny dla osób uzależnionych oraz uwikłanych we współuzależnienie". W jego ramach odbywają się spotkania, grupy wsparcia, psychoterapia indywidualna oraz porady psychologiczne. Zgłoś się do nas, jeśli potrzebujesz pomocy!

Realizacja projektu wynika z ogromnej skali problemów społecznych takich jak przemoc czy uzależnienia, które występują właściwie we wszystkich społecznościach oraz kręgach.
       Panujące w Elblągu ogromne bezrobocie i złe warunki życiowe dają ludziom poczucie bezsilności, co często jest przyczyną różnych uzależnień i skutkuje zjawiskiem nasilonej przemocy. Brakuje przy tym systemu wsparcia osobom potrzebującym i rodzinie w kryzysie. W związku z tym Stowarzyszenie wychodząc naprzeciw potrzebom mieszkańców świadczy pomoc w zakresie wsparcia terapeutycznego, psychologicznego, prawniczego, doradztwa ekonomicznego oraz specjalistycznego w kwestii przeciwdziałania przemocy w rodzinie.
       Substancje psychoaktywne, w tym alkohol, są jednym ze znaczących czynników kryminogennych, patalogizujących rodzinę, sprzyjających rozwojowi zjawiska przemocy. Niepokojącym problemem jest picie alkoholu przez młodzież i coraz młodsze dzieci oraz wzrost zjawiska picia ryzykownego. W rodzinie alkoholowej dziecko dorasta w atmosferze chaosu, niepewności i napięcia, skutkiem czego jest zachwianie jego poczucia bezpieczeństwa i stygmatyzowanie postaw prezentowanych w dorosłym życiu. Uzależnienie jest chorobą rodzinną, dotyka całą rodzinę w sposób bezpośredni lub pośredni, przekłada się na relacje międzyludzkie, rodzinne, szkolne, zawodowe, towarzyskie, stąd też wszyscy domownicy powinni włączyć się w specjalistyczną terapię.
       W większości wypadków osoby współuzależnione i ofiary przemocy nie znają swoich praw, co powoduje bezradność wobec zmiany swojej sytuacji życiowej, lęk przed szukaniem pomocy i zgłoszeniem na policję aktów przemocy. Bez wsparcia z zewnątrz np. oferowanego przez specjalistów w ramach tego projektu, osoby dotknięte uzależnieniem czy ofiary przemocy nie będą miały możliwości i odwagi, by się ujawniać, a sprawcy przemocy będą czuli się jeszcze bardziej bezkarni.
       Brak reakcji na problemy przemocy i uzależnień sprawi, że będą się one pogłębiać, a sytuacja rodzin zmarginalizowanych odetnie je od życia społecznego.
       Pijący ryzykownie to osoby spożywające alkohol w zbyt dużych ilościach i w niewłaściwych okolicznościach. Picie ryzykowne nie jest tożsame z pełnoobjawowym nałogiem alkoholowym, ale jeśli w porę się nie przystopuje, może być preludium do alkoholizmu. Współuzależnieni to osoby z zespołem emocji, przekonań i zachowań powstałych w wyniku życia w bliskim kontakcie z osobą uzależnioną. Osoby współuzależnione próbują bezskutecznie kontrolować alkoholika, tak jak alkoholik próbuje kontrolować swoje picie. Ofiary przemocy to osoby charakteryzujące się niską samooceną, biernością, zależnością od partnerów, niepokojem, izolacją społeczną, poczuciem winy, podporządkowaniem się, ambiwalentnym poczuciem lojalności, zniekształconymi atrybucjami, nadużywaniem alkoholu i narkotyków i chorobami związanymi ze stresem.
      
       Osoby zainteresowane mogą nieodpłatnie skorzystać z następujących form wsparcia:

       - grupa wsparcia – środa godz. 17- 20
       - psychoterapia indywidualna - poniedziałek godz. 11-14
       - porady psychologiczne - terminy ustalane indywidualnie
            
       Siedziba Stowarzyszenia Szansa Na Rozwój:
       ul. Związku Jaszczurczego 17 pok.109, 113  
       tel. 55 649 11 44
       e-mail: biuro@szansanarozwoj.com

         
       Projekt dofinansowany ze środków Urzędu Miasta Elbląg
      
              
      
------------------- artykuł sponsorowany ----------------------

      

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie