Czwartek, 23 stycznia 2025, imieniny Rajmunda, Ildefonsa
Reklama w Elblagu
Reklama

UWAGA!

Głos młodych i dla młodych

 Elbląg, Głos młodych i dla młodych
fot. Anna Dembińska

Pół roku pracują radni drugiej kadencji Młodzieżowej Rady Miasta w Elblągu. Efektem ich działalności jest m. in. koncert elbląskich zespołów muzycznych „na pożegnanie wakacji“ w parku Dolinka. Kim są młodzi radni i dlaczego angażują się w MRM?

Najnowsza historia Młodzieżowej Rady Miasta w Elblągu rozpoczęła się w 2019 r. I była to dość pechowa kadencja, zdominowana przez izolację radnych z powodu pandemii. - Tam rozwinęliśmy się do pewnego momentu i zatrzymała nas pandemia. Nie mogliśmy się spotykać, pozostały spotkania online. Tymczasem młodzież działa na zasadzie: wychodzę i coś robię. Brakowało tych spotkań „na żywo“ - wyjaśniała Monika Dwojakowska, opiekunka Młodzieżowej Rady Miasta w Elblągu.

Wybory do Rady drugiej kadencji odbyły się w marcu tego roku. Mandaty otrzymało 46 młodych radnych. Kinga Gastoł z III Liceum Ogólnolnokształcącego jest już radną drugą kadencję. - Na początku nie wiedziałam, co to jest Młodzieżowa Rada Miasta. Dopiero gdy zapoznałam się ze szczegółami, stwierdziłam, że to może być coś dla mnie - mówi Kinga.

- Przedtem nie miałem pojęcia, czym zajmuje się Młodzieżowa Rada Miasta. W sumie „rzuciłem się na głęboką wodę“. Kandydowałem, bo chciałem zbierać nowe doświadczenia, poznawać nowych ludzi - dodaje Dorian Stasiak z Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących.

  Elbląg, Głos młodych i dla młodych
fot. Anna Dembińska

Motyw „skoku w nieznane“ powtarza się w rozmowach z innymi radnymi. Elbląską Radę tworzy młodzież ze szkół podstawowych i średnich. Braku pomysłów nie można im zarzucić, a Młodzieżowa Rada Miasta jest swoistą szkołą, jak swoje pomysły zrealizować w praktyce. - Wcześniej udzielałem się w różnych stowarzyszeniach, w samorządzie uczniowskim. Chciałem wprowadzić inicjatywy ekologiczne - mówi Paweł Marchlewski z Liceum „Regent“. - Chciałem, aby Rada działała na rzecz młodzieży. Ale też, że nasze pokolenie będzie w jakiś sposób słyszane.

- Zależy mi na promocji Młodzieżowej Rady Miasta. Żeby nasze inicjatywy zostały zauważone przez mieszkańców Elbląga, a o radzie było słychać - dodaje Dorian Stasiak.

- Średnia wieku radnych, posłów, polityków ciągle idzie do góry. Młode pokolenie ma coraz większe poczucie, że nie jest wysłuchane. Nie chcemy, jako Młodzieżowa Rada Miasta nic robić przeciwko ludziom starszym, ale widać podział między pokoleniami - mówi Alan Rynkiewicz, przewodniczący MRM, na co dzień uczeń Zespołu Szkół Pijarskich.

Co więc robią młodzi radni?

- Pomagaliśmy przy festynie z okazji Dnia Dziecka, który odbył się w parku Dolinka - mówi Kinga Gastoł. - Pomagamy przy organizacji różnych inicjatyw w mieście.

- Stworzyliśmy mapę wydatków z budżetu Elbląga. To jedno z działań związanych ze społeczeństwem obywatelskim. Wiele jest półprawd, niedomówień, przez co ludzie nie wiedzą, na co są przeznaczane pieniądze i można im wszystko wmówić - uważa Paweł Marchlewski.

- Zorganizowaliśmy koncert, w którym wystąpiły lokalne zespoły muzyczne. To był jeden z większych pomysłów zrealizowanych przez Młodzieżową Radę Miasta - mówi Dorian Stasiak.

- Zgłaszaliśmy wnioski do Budżetu Obywatelskiego. Jeden z nich - odświeżenie pomnika historii, wieży Schichaua w okręgu nr 1 został skierowany do realizacji - dodaje Alan Rynkiewicz.

- Młodzież uczy się samorządu, w jaki sposób oni mogą decydować o tym, co się dzieje w mieście np. poprzez Budżet Obywatelski. Nie mamy budżetu, z którego sfinansowalibyśmy budowę ścieżki lub placu zabaw. Młodzież może wnioskować do prezydenta o budowę np. placu zabaw. Wiedząc jednak, że pieniędzy nie ma, próbowaliśmy poprzez Budżet Obywatelski - wyjaśnia Monika Dwojakowska, opiekunka Młodzieżowej Rady Miasta

Projekt Młodzieżowej Rady Miasta zebrał poparcie 215 mieszkańców okręgu nr 1, jego koszt oszacowano na 10 tys. zł. Przy okazji warto jednak zwrócić uwagę na surową czasami lekcje dorosłego życia, jaką daje zderzenie oczekiwań młodych radnych z tzw. „prozą życia“. Nie wszystkie projekty elbląskiej młodzieży spotkały się z akceptacją. Cztery „młodzieżowe“ projekty zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego nie przeszły weryfikacji w urzędzie i nie zostały poddane pod głosowanie.

- Był też taki pomysł zazielenia terenu przy al. Grunwaldzkiej pomiędzy ulicami Sadową a Komeńskiego. Złożyliśmy nawet projekt do „Zielonego Budżetu“. Niestety okazało się, że miasto ma wobec tych terenów inne plany - zdradza Paweł Marchlewski.

Przed radnymi jeszcze 1,5 roku kadencji (Młodzieżowa Rada Miasta została wybrana na dwuletnią kadencję). Radni mają w planach organizację turnieju e-sportowego (League of Legends), siatkówki i piłki nożnej.

- Przede wszystkim chcemy działać dla dobra młodzieży, chcemy uch wysłuchiwać. Każdy ich pomysł będziemy rozważać. Zdajemy sobie sprawę, że nie każdy będzie możliwy do realizacji. Przychodzą koledzy m. in. z pomysłami na basen otwarty. Chcieliby, aby była tam wiata, miejsce do rekreacji - mówi Dorian Stasiak.

- Mam nadzieję, że koncert, jaki zorganizowaliśmy na koniec wakacji w parku Dolinka, to będzie cykliczne wydarzenie - dodaje Paweł Marchlewski. - Gdyby radni kolejnych kadencji tworzyli podobne mapy do mapy wydatków stworzonej przez nas, to też byłaby dobra inicjatywa.

- Chcielibyśmy, aby po naszej kadencji zostało przeświadczenie wśród młodych osób, że zostali wysłuchani, że ktoś mówił ich głosem, w ich imieniu. I może coś uda się „załatwić“ - kończy Alan Rynkiewicz.

- To ma być głos młodych i dla młodych. Starsi mówią trochę inaczej i młodzi często tego nie rozumieją. Młodzieżowa Rada ma pokazać, że młodzi też w mieście mają głos. Współpracujemy z Departamentem Edukacji Urzędu Miejskiego, były spotkania z prezydentami miasta, na których młodzież przedstawiła swoje pomysły: co powinno się w Elblągu „zadziać“, co oni by chcieli, aby w mieście było, jakie potrzeby ma młodzież - uzupełniła Monika Dwojakowska, .

SM

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama