UWAGA!

„Elbląskie kamienice i ich tajemnice” z przewodnikiem PTTK

 Elbląg, „Elbląskie kamienice i ich tajemnice” z przewodnikiem PTTK
Fot. organizatora

Trzeci w tym roku spacer, organizowany przez Koło Przewodników i Pilotów Turystycznych im. R. Gierzyńskiego przy PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej, XIV edycji „Sobót z przewodnikiem PTTK”, nawiązuje do staromiejskiej zabudowy Elbląga.

Temat już wielokrotnie poruszany, podczas różnorodnych wydarzeń, spotkań, wernisaży czy nawet zwykłych rozmów. Jeśli powiemy, że elbląskie stare miasto „narodziło się jak Feniks z popiołów”, to nie przesadzimy. Może niewiele struktury architektonicznej zostało po zawirowaniach wojennych czy powojennych ale historia została, chociaż w częściowo zrekonstruowanych oraz „retrowersyjnych” kamieniczkach, historię „piszą” już inni mieszkańcy.

O tym wszystkim dowiemy się już, podczas kolejnego sobotniego spaceru. Tajemnice elbląskich kamieniczek poznamy w sobotę 20 lipca od godz. 10, wyruszamy na spacer spod Bramy Targowej. Przewodnikiem będzie Mirosław Kowalski.

Leszek Marcinkowski, prezes PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Nie ma zgody na to.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    4
    Nie i mi(2024-07-18)
  • Kolejne wzdychanie do niemieckiego Alt Markt. I jak to cudownie było w tym niemieckim starym mieście pełnym zabytków, a w praktyce zapyziałym i śmierdzącym. Oraz przepraszam - kto i w jakich okolicznościach miał Niemców najpierw pokonać a potem stąd usunąć? P 80 latach ludzie zapomnieli o kontekście historycznym.
  • Kiedy przestanie się mówić o Betonozie Starówki. Kolejny Dyrektor Zieleni Miejskiej jest wrogiem sadzenia drzew w mieście. Kwiatki, małe krzaczki, a przede wszystkim wszechobecne trawniki, bez żadnych nasadzeń, ale drzewa to już passe, bo się kojarzą z niemieckim stylem zagospodarowania przestrzeni miejskiej.
  • Elblag nigdy nie był niemiecki. Jego założenie nastąpiło w czasie podbicia tych ziem przez Zakon Krzyżaków. Polityka Zakonu wobec miast w ich państwie doprowadziła do buntu tychże, gdzie w efekcie dobrowolnie poddały się pod opiekę Króla Polski. Po zakończeniu zwycięskiej wojny 13 letniej z Krzyżakami Elbląg został włączony do Korony. W 1772 roku w wyniku zaborów Polski został on zaanektowany przez Prusy. W niewoli pruskiej, a po zjednoczeniu, niemieckiej przebywał do 1945 roku. Dopiero po II wojnie powrócił do Polski. Stąd tamten czas to okupacja wrogiego państwa, a proces germanizacji zniszczył polskość miasta i bezprawnie pozbawił go jego właściwej tożsamości.
  • @Dan Jułgosz - Nie nadymaj się tak strasznie. Tamten Elbląg z lat 1466-1772 był tak polski jak dzisiejsza Łotwa rosyjska. A dzisiejszy Elbląg dlaczego jest niby polski?
  • Elbląg zawsze był Polski tylko Niemcy zabrali a pózniej Polska znowu odzyskała miasto. Niemcy tu byli tylko gośćmi i nadal są. Ku chwale ojczyzny.
  • I może jeszcze powiesz, że Polacy o tym sami zadecydowali, że w 1945 Elbląg trafił do Polski?
  • Hallo Google :⁠-⁠) Miejsce nie na temat ale może ktoś ? Minęło kilka dni od usunięcia google, źle kopiowałem zdjęcia i wszystko straciłem... Jak odzyskać ??? Otwarcie nowego google nie rozwiązuje sprawy. Proponują napisać do konsola, administratora google tylko gdzie go szukać ? Czas mija.... czy jest szansa na odzyskanie ? ( next@vp. pl )
Reklama