UWAGA!

Teraz ja - Elbląska starówka - piękna czy „sztuczna”?

 Elbląg, Elbląska starówka - piękna czy „sztuczna”?

Po wielu artykułach, które przeczytałem na temat tego, że nasza starówka jest sztuczna i nie nawiązuje swoim wyglądem do tej z przed wojny, postanowiłem zapytać mieszkańców Elbląga, co myślą na ten temat.

W swojej sondzie zadałem jedno pytanie: „Czy podoba się Pani/Panu to, w jaki sposób wygląda i jak odbudowywana jest nasz elbląska starówka?”
     W sondzie wzięło udział 100 osób w wieku od 18-45 lat, czyli ludzie, którzy jeszcze mogą dużo zdziałać w naszym mieście.
     Zdania raczej nie były podzielone, 74 proc. ankietowanych (74 osoby) odpowiedziało, że podoba im się renowacja naszej starówki a tylko 26 proc. (czyli 26 osób) odpowiedziało, że odbudowywana starówka im się nie podoba. Niektóre z osób zarzucały, że nie nawiązuje do tej sprzed wojny, a budynki wyglądają nowocześnie i sztucznie.
     Przypomnijmy, że elbląska starówka została prawie doszczętnie zrujnowana podczas II wojny światowej, a cegły, które zostały po zburzonych budynkach, były wywożone na odbudowe gdańskiej starówki.
     W chwili obecnej na starówce jesteśmy świadkami wielu wykopalisk, renowacji i odbudowy części budynków oraz remontów ulic (np. kończący się remont ulicy Kowalskiej). Również niedawno na starówce powstał nowy budynek biurowy, który swoim wyglądem kompletnie nie nawiązuje do reszty starówki np. do mieszczącej się obok katedry, która niedawno doczekała się prac konserwatorskich wschodniej nawy i czeka na kolejne.
     Już niedługo zaczynają się prace konserwatorskie ścieżki kościelnej, które pochłoną 40 tys. zł z budżetu miasta.
     Na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego można przeczytać o zmianach w programie „Rewitalizacji centrum miasta - rozwoju funkcji turystycznych”. W zmianach tych uwzględniono między innym (w Elblągu) oczyszczenie i pogłębienie fosy staromiejskiej, budowę ciągu pieszo-spacerowego, zagospodarowanie północnego i południowego przyczółka i dostosowanie ich do funkcji przystani jachtowej, umocnienie brzegów, budowę pomostów cumowniczych, zlokalizowanie tam obiektów z repliki osady Truso, realizacje projektów drogowych i zagospodarowanie nadbrzeża od strony rzeki Elbląg oraz budowę Ratusza Miejskiego. Wszystkie te działania są kolejnym etapem odbudowy zabytkowego Starego Miasta Elbląga. Szacowana wartości inwestycji to 53 mln zł.
     Zmiany, jakie zajdą na starówce, na pewno będą miały wielki wpływ na turystykę naszego miasta. Z niecierpliwością czekam na zakończenie inwestycji i efekt końcowy, który, mam nadzieję, będzie się podobał mieszkańcom naszego miasta.
Autor Teraz Ja
Liczba publikacji: 31
W tym miesiącu: 0
Ocena Głosów Komentarzy
3.7 15 16

A moim zdaniem...

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • Może w tych 53mln PLNów przewidziano też jakąś część na toalety publiczne w trosce o tysiące turystów jacy kiedyś się pokażą w naszym pięknym mieście, bo krzaków nam nie przybywa.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Dinaeel(2008-10-20)
  • najwięcej cegieł z elbląskiej starówki pochłonęła odbudowa Warszawy
  • Raczej jako gruz na podkłady drogi.
  • Przypomnijmy, że Starówka w Gdańsku to w 85% REKONSTRUKCJA (np. Złota Kamienica, Dwór Artusa itd. ), podobnie odbyło się w Münster, w Norymberdze i wielu innych miastach. Jeżeli następne rekonstrukcje na elbląskiej Starówce będą prowadzone w tak wzorowy sposób jak kamienica na rogu Kowalskiej/Przy Murze (dzisiaj hotel Pod Lwem) - np. Pod Wielbładem, Dom Octowy, Dom Królewski, czy gotycka - Ed. Witteck, to można mieć nadzieję, że nasza Starówka będzie również się podobała jak gdańska.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    ul. Garbary(2008-10-20)
  • Malkontenci, lepszy rydz niż nic. A zawsze może być lepiej. Minie kilka lat i będzie już normalna starówka. (Tylko te słupki :-( )
  • Tak w ogóle to się trzeba zastanowić czy to coś można nazywać 'starówką' bo poza miejscem, gdzie kiedyś stały kamienice, kościołem, galerią, bramą i biblioteką to nie bardzo jest związek ze starówką, w gdańsku nawet jak odbudowano to w starym stylu, a u nas to jest normalna dzielnica z zabudową szeregową to raczej "szeregówka" niż "starówka"
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    szeregowy(2008-10-20)
  • Tym, którym się nie podoba obecna starówka niech wrócą do czasów komuny. Wtedy to właśnie jacyś mądrzy wymyślili budowę wieżowców na starym mieście. Chwała, że do tego nie doszło bo dziś mielibyśmy starówkę, że głowa mała. Jedyne co trzeba zmienić to zdecydowanie przyspieszyć budowę pozosałych kamienic. Śmiech ogarnia jak się patrzy na budowę kamienic przy poczcie głównej, a będzie to już kilka ładnych lat. Zdecydowanie trzeba to przyspieszyć, a będzie to z korzyścią dla wszystkich.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Albert S.(2008-10-20)
  • Sven Elbląska starówka nie istnieje od czasów wojny. Nie ma sensu oglądanie się za siebie. Jestem zwolennikiem nowoczesnych rozwiązań. A z tymi cóż, chyba mogłoby być lepiej. Oczywiście nowe kamienice wyglądają znacznie lepiej niż te, które budowane były na początku lat 90.(koszmar!) niemniej do ideału wciąż daleko. Przydałaby się jakaś architektoniczna konsekwencja, gdyż tej bardzo brakuje nawet w tak pozornie prostym aspekcie jak wysokość ciągu kamienic (kłaniają się ostatnie wyczyny Mytycha, jedne wyższe drugie niższe a wszystkie tuż obok siebie).
  • Po pierwsze trzeba ją skończyć. Po drugie musi nabrać życiowej patyny. Po trzecie trzeba się z nią utożsamiać. Musi w niej zaistnieć jakiś swoisty klimat. Myślę, że nie zaszkodzi jej odrobina jarmarczności. Katalogowe zdjęcia nie oddają charakteru miejsca, trzeba to wszytko wypracować-doprawić, dodać smaku-tchnąć codzienność.
  • W tej chwili ona jest jakby odcięta torami tramwajowymi od reszty miasta. Można tam iść niczym odświętnie do Katedry. Jest interesującym obrazkiem w domowym przedpokoju. Trzeba coś zrobić, by była salonem miasta.
  • ojj sąsiad świetny artykuł; dd mi nasza starówka podoba sięę taka jaka jest; ) zwiedziłam już wiele starówek ale jednak nasza elbląska jest najładniejsza; dd pozdro xd; *
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Kinga =)(2008-10-20)
  • Moje miasto jest piękne, starówka jest piękna. Ale istotnie miasto żyje jakby obok starówki!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    chello(2008-10-21)
Reklama