Największe religie wiele różni, ale wiele też łączy, a najważniejszy jest dialog między nimi, by ludzie byli coraz lepsi – to główny wniosek z debaty, która była głównym punktem konferencji naukowej, jaka odbyła się w czwartek w Bibliotece Elbląskiej. Zobacz zdjęcia.
Konferencję „Religie świata – fenomenalna różnorodność” zorganizowały wspólnie I i III LO w Elblągu, Wydział Historyczny Uniwersytetu Gdańskiego i Biblioteka Elbląska. Uczestnicząca w niej młodzież miała okazję wysłuchać referatów na m.in. na temat źródeł teologii, zagadnień związanych z hinduizmem i buddyzmem czy zapoznać się z historią tatarów i islamu w Polsce XX wieku.
Głównym punktem konferencji była debata między przedstawicielami poszczególnych wyznań na temat tego, jakie są różnice między poszczególnymi religiami, a co je łączy lub może łączyć. Wiele też było mowy o tolerancji religijnej oraz dyskryminacji z powodu religii, jak i o religijności szczególnych młodych ludzi, a młodzież miała okazję przedstawić swój punkt widzenia na kwestie wiary, religii i tego, czy można te dwie sprawy traktować oddzielnie.
W dyskusji (uczestniczyli w niej ks. Andrzej Kilanowski, proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Elblągu, ks. Marek Antonowicz, proboszcz parafii prawosławnej w Pasłęku, Olgierd Chazbijewicz, administrator meczetu w Gdańsku, dr hab. Wojciech Gajewski, profesor Uniwersytetu Gdańskiego i pastor zielonoświątkowców oraz Karol Przybysz z koła religioznawców Uniwersytet Gdańskiego) była mowa o tym, jak ważny wpływ w poszczególnych wyznaniach mają rytuały, dlaczego są potrzebne i dlaczego młodzi ludzie często nie chcą identyfikować się z daną religią.
Wideo relację z konferencji można zobaczyć w mediach społecznościowych Biblioteki Elbląskiej.
Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl była patronem medialnym konferencji