UWAGA!

35 lat Izby Wyższej

 Elbląg, 35 lat Izby Wyższej
fot. Anna Dembińska

- Ta wystawa ma walor edukacyjny. Senat istniał zawsze, kiedy Polska była demokratyczna. Kiedy demokracja znikała, znikał też Senat - mówił Bogdan Borusewicz, senator, były marszałek Senatu na wernisażu wystawy z okazji 35 lecia odrodzenia Izby Wyższej w Polsce. Wystawę w CSE Światowid można oglądać do 20 października. Zobacz zdjęcia z wernisażu.

- W trakcie rokowań okrągłego stołu oraz rokowań poprzedzających wypłynęła sprawa prezydentury. Chodziło o to, by Radę Państwa zastąpić Urzędem Prezydenta. Ponieważ było rzeczą jasną, że prezydentem tym musiał być generał Wojciech Jaruzelski przeto strona solidarnościowo-opozycyjna była niechętna temu rozwiązaniu. Wówczas, nie kto inny, jak właśnie obecny prezydent Aleksander Kwaśniewski wystąpił z koncepcją, aby opozycji dać coś za coś. W zamian za zgodę na Urząd Prezydenta przywrócić Senat. Z tym, że Senat ten miał być całkowicie ukształtowany w wolnych wyborach. Jak wiadomo rozwiązania okrągłego stołu w odniesieniu do Sejmu przewidywały z góry, że pewna ilość mandatów będzie przeznaczona dla strony partyjno-rządowej. Koncepcja Aleksandra Kwaśniewskiego była taka, że nie odstąpimy od miejsc w Sejmie, natomiast co do Senatu to dopuszczamy wolne wybory. Jak dziś pamiętam, że koncepcja ta wywołała rezerwę po obu stronach. Generał Czesław Kiszczak, jako przewodniczący strony partyjno-rządowej zdezawuował tę propozycję, a strona opozycyjna przyjęła ją z nieufnością. Jednak propozycja została zaakceptowana w trakcie obrad plenarnych okrągłego stołu. Tak więc ciśnienie tradycji, chęć dostosowania się do struktur zachodnich, jak i pewne rozwiązanie doraźne doprowadziło zarówno do powstania Urzędu Prezydenta, jak i Senatu - możemy przeczytać w rozmowie z prof. Andrzejem Stelmachowskim, marszałkiem Senatu I kadencji w wywiadzie opublikowanym na stronie internetowej Senatu.

- Trwała dyskusja. Oni nie chcieli oddać władzy, my chcieliśmy ich obalić drogą pokojową. W trakcie negocjacji pojawił się pat. I wtedy Aleksander Kwaśniewski zaproponował powołanie Senatu. gdzie wybory będą w pełni wolne. Senat miał być swoistą równowagą dla prezydenta - mówił Bogdan Borusewicz, senator, były marszałek Senatu podczas spotkania poprzedzającego wernisaż wystawy poświęconej 35 leciu odrodzenia Izby Wyższej w Polsce.

  Elbląg, 35 lat Izby Wyższej
fot. Anna Dembińska

„Głównym celem ekspozycji jest popularyzacja odrodzonej w 1989 r. Izby Wyższej polskiego parlamentu. Wystawa przybliża jej historię, zmieniające się z czasem uprawnienia, funkcje, wybory do Senatu, sylwetki senatorów. Ekspozycja w interesujący i popularny sposób ukazuje najnowszą historię Senatu RP wszystkim widzom – w szczególności osobom, które nie zawsze dysponują pogłębioną wiedzą na temat polskiego parlamentu.“ - znów odsyłamy na stronę internetową Izby Wyższej.

Na kilku planszach naszkicowano najważniejsze z punktu widzenia twórców wystawy, momenty z dziejów 35 lecia Senatu po 1989 r. Nie ulega wątpliwości, że wystawa jest „za mała“ i twórcy musieli wybrać ich zdaniem najważniejsze wydarzenia. Czy wybrali słusznie? Na to pytanie każdy z oglądających musi odpowiedzieć sobie sam. Wystawę można oglądać do 20 października.

Przed wernisażem odbyło się spotkanie z Bogdanem Borusewiczem, podczas którego senator opowiadał o swoim życiu. Rozmowę prowadził Juliusz Marek., elbląski pasjonat historii.

Pierwsza kadencja Senatu rozpoczęła się 4 lipca 1989 r. Senatorami z okręgu elbląskiego byli Jarosław Kaczyński i Antoni Borowski (obaj I kadencja), Zbigniew Błaszczak (Unia Demokratyczna; II kadencja), Józef Kuczyński (Sojusz Lewicy Demokratycznej II, III i IV kadencja), Romuald Jankowski (Polskie Stronnictwo Ludowe III kadencja), Stanisław Kochanowski (Polskie Stronnictwo Ludowe; w III kadencji zastąpił Romualda Jankowskiego), Tadeusz Kopacz (Akcja Wyborcza Solidarność; IV kadencja), Marian Kozłowski (Sojusz Lewicy Demokratycznej - Unia Pracy; V kadencja), Władysław Mańkut (Sojusz Lewicy Demokratycznej - Unia Pracy; V kadencja, w VI kadencji zastąpił Elżbietę Gelert), Elżbieta Gelert (Platforma Obywatelska; VI kadencja), Sławomir Sadowski (Prawo i Sprawiedliwość; VI i VII kadencja), Stanisław Gorczyca (Platforma Obywatelska, VII kadencja), Witold Gintowt - Dziewałtowski (Platforma Obywatelska, VIII kadencja), Jerzy Wcisła (Platforma Obywatelska, IX, X i XI kadencja)

SM

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • A coś interesującego się ogólnie dzieje w mieście? Jakieś inwestycje??
  • Towarzystwo wzajemnej adoracji.
  • Tłumy
  • W zestawieniu senatorów z okręgu Elbląg pominięto senatora III kadencji Senatu Pana Stanisława Kochanowskiego, członka PSL, który tę funkcję pelnilod 30.06.1994 r do 20.10.1997 roku. Do Senatu został wybrany w wyborach uzupełniających i pokonał w nich drugiego kandydata w osobie Edmunda Krasowskiego, byłego dzialaczapoziemnej Solidarności w Elblągu. Pan Kochanowski zmarł 31 lipca 2016 roku, był działaczem samorządowym. M.in. był wójtem w Starym Polu oraz w Sztutowie. Jednocześnie był Prezesem Wojewódzkim Ochotniczej Straży Pożarnej w Gdańsku.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    4
    1
    Peselowiec W.(2024-10-08)
  • "Kiedy demokracja znikała, znikał też Senat"... "Kaczyńskiego uwiera Senat. Senatorowie PiS potwierdzają".
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    4
    3
    Ma to sens(2024-10-08)
  • "gdzie wybory będą w pełni wolne" uwierzyli ?
  • Słaba frekwencja, bo słaba pora. Wśród uczestników przede wszystkim działacze / członkowie PO/KO, ale w ilościach bardzo umiarkowanych. Poza tym na spotkaniu nie podano żadnych nadzwyczajnych informacji. Raczej znane powszechnie fakty.
  • Nie widze senatora, ktory sprzedal Elblag Olsztynowi. Czyzby ktos zapomnial o jego zaslugach?
  • Skoro pisowskiego wodza uwiera Senat to chyba nie dziwne że jego wyznawcy "myślą" podobnie
  • Piszesz: " Jednocześnie był Prezesem Wojewódzkim Ochotniczej Straży Pożarnej w Gdańsku". Jeżeli był Prezesem w Gdańsku, waet jest uświetnienia. Przy okazji: masz jego zdjęcie w mundurze OSP? Hashtagi: #Roman
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    RomanR(2024-10-08)
  • W mieście tylko patodeweloperka i pierdoły za krocie i nic poza tym. Bezrobocie, marazm i ogólny burdel.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
    5
    1
    Gruby Benek z upadłego miasta(2024-10-08)
  • @Gruby Benek z upadłego miasta - Ponad 3 mln 300 tys. zł zostało przekazane na restaurację i renowację zabytkowych murów Kościoła Rektoralnego pw. Bożego Ciała w Elblągu, a prawie 3,5 mln zł na wykonanie prac budowlano-konserwatorskich na zabytkowym budynku Kościoła Parafialnego p. w.św. Pawła w Elblągu.
Reklama