Na początku tego roku przyglądaliśmy się temu, co zgłaszali elblążanie na Krajowej Mapie Bezpieczeństwa w 2023. Jak przedstawia się do tej pory sytuacja w 2024?
Przypomnijmy. Jak informuje MSWiA, "Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to interaktywne narzędzie, dzięki któremu można zapoznać się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi bezpieczeństwa i zagrożeń w danej lokalizacji. Mapa pomaga również wskazać miejsca, na które lokalne służby powinny zwrócić szczególną uwagę. Policja weryfikuje sygnały o zagrożeniach, a jeśli informacje okażą się prawdziwe, podejmuje odpowiednie działania. Obywatele najczęściej zgłaszają zagrożenia, które są najbardziej uciążliwe w ich miejscu zamieszkania".
Jak poinformował nas nadkom. Krzysztof Nowacki, oficer prasowy KMP w Elblągu, w tym roku do tej pory zgłoszenia mieszkańców dotyczyły głównie czterech obszarów.
Co najliczniej zgłaszali elblążanie na KMB?
- nieprawidłowe parkowanie – 528 (691 zgłoszeń w 2023)
- niebezpieczna infrastruktura drogowa (jak choćby złe oznakowanie) – 507 (536 w 2023)
- przekraczanie dozwolonej prędkości – 408 (275 w 2023)
- spożywanie alkoholu – 293 (183)
,
Jak widać, zwłaszcza dwie ostatnie kwestie charakteryzuje wyraźny wzrost zgłoszeń, na ten moment mniej zgłoszono problemów z parkowaniem. Pozostałe rodzaje zgłoszeń, jak np. dot. aktów wandalizmu czy dzikich wysypisk śmieci, są na mapę nanoszone rzadziej. Kiedy korzystać z Krajowej Mapy Bezpieczeństwa?
- Jeżeli sytuacja nie wymaga natychmiastowej interwencji, tylko mowa o jakimś stale występującym problemie. Mamy 7 dni na weryfikację każdego zgłoszenia na mapie. W związku ze zgłoszeniami wysyłane na miejsce są patrole, rozliczane są osoby odpowiedzialne za daną sytuację, wnioskujemy o zmianę infrastruktury drogowej. Zgłoszenia obywateli na mapie zagrożeń są omawiane na odprawach etc. - tłumaczy nadkom. Nowacki. Jeśli sytuacja wymaga szybkiej interwencji służb, należy oczywiście dzwonić na telefon alarmowy 112.
Mapę można znaleźć tutaj.