O "ogromnej awarii kilkunastu LCS" (Lokalne Centra Sterowania) piszą od rana krajowe media. Odwoływane i opóźnione są liczne pociągi, co będzie odczuwalne również w Elblągu. Aktualizacja: W związku z tymi problemami dziś przed południem swoje oświadczenie w sprawie wydała firma Alstom.
Dziś (17 marca) rano o awarii i problemach z kursowaniem pociągów poinformował nas nasz Czytelnik. Szerzej czytamy o niej na jednym z portali.
- Jak poinformowała nad ranem PKP PLK obecna sytuacja wymaga zabezpieczenia urządzeń w terenie i dodatkowych czynności pracowników. Występują zmiany w kursowaniu pociągów nawet do ponad kilkadziesiąt minut. Mogą być odwołane pociągi, wprowadzona zastępcza komunikacja autobusowa lub jazda pociągów zmieniona trasą – czytamy o tych problemach na rynek-kolejowy.pl.
Jak podaje portal, nie działają m. in. LCS-y w Tczewie czy w Gdyni. Strona informuje też, że przestał działać serwis Portal Pasażera. Nie ma potwierdzenia, że awaria jest wywołana atakiem cybernetycznym.
- Lokalne Centrum Sterowania (LCS) to miejsce, z którego pracownicy prowadzą ruch pociągów za pomocą systemów komputerowych na stacjach i linii o długości od kilku do kilkudziesięciu kilometrów – podaje trójmiasto.pl. Na nagraniu portalu z dworca w Trójmieście opublikowanym dziś o 8:40 można zobaczyć informację, że pociąg z Elbląga miał opóźnienie 159 minut...
- Najbardziej w Elblągu odczujemy tę awarię jeśli chodzi o pociągi jadące z Trójmiasta – komentuje sprawę nasz Czytelnik, dołączając informację o kolejnych opóźnieniach, które mają po kilkadziesiąt, kilkaset minut... Zachęcamy do śledzenia sytuacji osoby planujące podróż pociągiem...
Więcej na rynek-kolejowy.pl i trójmiasto.pl.
Aktualizacja:
W związku z zaistniałą sytuacją swoje oświadczenie wydała firma Alstom. Publikujemy je poniżej:
- Alstom jest świadomy sytuacji i monitoruje usterkę kodowania daty w systemach sterowania ruchem Bombardier, która wpływa na ruch komercyjny w Polsce. Bezpieczeństwo pasażerów nie jest zagrożone.
Alstom jest świadomy błędu w formatowaniu czasu, który ma obecnie wpływ na dostępność sieci kolejowej, a co za tym idzie na transport kolejowy w Polsce. Bezpieczeństwo pasażerów nie jest zagrożone. Wdrożyliśmy plan przywrócenia dostępności urządzeń sterowania ruchem kolejowym, aby zminimalizować zakłócenia spowodowane usterką w systemach sterowania exBombardier. Współpracujemy z naszym klientem, aby zminimalizować skutki zaistniałej sytuacji. Alstom dokłada wszelkich starań, aby zapewnić najwyższą niezawodność usług, jakość i standardy bezpieczeństwa. Przepraszamy za wszelkie niedogodności, jakie ten problem spowodował dla operatorów i pasażerów. Alstom potwierdza, że nie było żadnego cyberataku ani problemu bezpieczeństwa związanego z błędem formatowania czasu, który wystąpił 17 marca 2022 r. Błędy w formatowaniu czasu są znanym zjawiskiem" - informuje Sławomir Cyza, prezes i dyrektor zarządzający Alstom w Polsce, Ukrainie i Krajach Bałtyckich.
Aktualizacja z godziny 16.
Oświadczenie Alstom dotyczące postępów w naprawie awarii systemów sterowania ruchem Bombardier Transportation
Alstom informuje, że działa z maksymalną prędkością w celu przywrócenia sprawności urządzeń Bombardier Transportation, w których wystąpił dziś rano błąd. Ponad 60% urządzeń jest już przywróconych do eksploatacji, pozostała część zostanie przywrócona do końca dnia. Bezpieczeństwo pasażerów nie jest zagrożone. Przepraszamy za wszelkie przerwy w świadczeniu usług.