UWAGA!

Święta Wielkanocne - garść policyjnych porad

Wielkanoc to czas rodzinnych spotkań, a co za tym idzie, także wyjazdów i przedświątecznych zakupów. Pamiętajmy przede wszystkim o tym, aby święta te spędzić bezpiecznie. Oto kilka policyjnych porad, jak to zrobić.

Zakupy
     Wybierając się na zakupy nie zabierajmy ze sobą cennych rzeczy. Okoliczności i miejsc, w których możemy stracić swoje mienie jest wiele. Często robiąc zakupy w sklepie, w hali targowej, supermarkecie nie zauważamy, iż od paru minut możemy być obserwowani przez potencjalnego złodzieja, który tylko czeka na naszą nieuwagę. Moment, w którym wyciągamy portfel, zostawiamy niedopiętą torebkę, czy co gorsze odkładamy ją np. na ladzie sklepowej, by obejrzeć towar, jest wnikliwie przez przestępcę rejestrowany. Kradzieże dotykają osób młodych, starszych i to nie tylko kupujących, lecz również osoby obsługujące klientów. Nie zostawiajmy też toreb, saszetek w sklepowych wózkach. Oglądając towar nie zawsze wózek mamy przy sobie, a na taki moment czekają złodzieje.
     
     Mieszkanie
     Jeżeli wyjeżdżacie Państwo na kilka dni poproście zaprzyjaźnionego sąsiada lub członków rodziny, aby zaopiekowali się mieszkaniem i stwarzali pozory pobytu właściciela, np. otwierając okna na jakiś czas, włączając wieczorem światło.
     Pamiętajmy o tym, by na wycieraczce nie leżały gazetki reklamowe, ponieważ jest to znak dla złodzieja, że w mieszkaniu nikogo nie ma.
     Pamiętajmy również o tym, by zakręcić zawory z wodą, gazem. Jeżeli jest to możliwe, odłączmy bezpieczniki. Jeśli przechowujecie Państwo na balkonie rowery, apelujemy o zabezpieczenie ich w innym pomieszczeniu. Stojący na balkonie rower pod nieobecność lokatorów to zachęta dla złodziei. Gdy po powrocie stwierdzimy, że dokonano włamania do mieszkania - należy natychmiast powiadomić policję i niczego nie dotykać.
     Policjanci apelują do tych sąsiadów, którzy na święta pozostaną w miejscu zamieszkania: Zwróćcie Państwo uwagę na to, co dzieje się wokół Was. Jeżeli stwierdziliście, że w klatce schodowej kręcą się obce osoby, lub ktoś próbuje otwierać drzwi sąsiada, który wyjechał, należy natychmiast dzwonić na policję - numer 997 lub 112.
     
     Samochód
     Pamiętajmy o zabezpieczeniu samochodu. Parkujmy go zawsze w miejscach dobrze oświetlonych, blisko ulicy i w miejscach ogólnie dostępnych. Korzystajmy z parkingów strzeżonych. Sprawdźmy czy pozamykaliśmy okna i zamknęliśmy drzwi. Włączmy autoalarm. Nie pozostawiajmy również na fotelach rzeczy, które mogą skusić złodzieja. Pozostawiając auto na parkingu przed sklepem nie zostawiajmy na widocznym miejscu w samochodzie wartościowych przedmiotów typu telefon, radio, torba z laptopem lub wartościową odzież. Chowajmy torby i bagaże do bagażnika.
     Przed podróżą warto zapoznać się z obowiązującymi przepisami Prawa o ruchu drogowym i bezwzględnie się do nich stosować. Sprawdźcie Państwo stan techniczny pojazdu, a także czy posiadacie Przy sobie obowiązujące przepisami prawa dokumenty.
     
     Pamiętajmy
     - udając się w podróż samochodem - nie spieszmy się,
     - aby bezpiecznie dotrzeć do miejsca docelowego twojej podróży - wyjedźmy wcześniej,
     - dostosujmy prędkość jazdy do warunków drogowych,
     - róbmy przerwy w podróży, aby odpocząć,
     - nigdy nie pijmy alkoholu, jeśli zamierzamy kierować samochodem,
     - przyjmując u siebie gości, pomyślmy o ich bezpieczeństwie - nie wypuszczajmy ich nietrzeźwych bez opieki, gdyż może dojść do nieszczęśliwego zdarzenia,
     - jeżeli nie mamy warunków na przenocowanie swoich gości - zapewnijmy im bezpieczny powrót do miejsca zamieszkania (np. wezwijmy " taxi").
     
     Podróż
     Podczas podróży innymi środkami komunikacji, pamiętajcie Państwo o swoim bagażu. Nie pozostawiajcie go bez opieki. Uważajcie na kieszonkowców. Podczas zakupu biletów demonstrowanie zawartości portfela jest niewskazane. Złodzieje obserwują podróżnych i wybierają osobę, którą chcą okraść. W przedziale nie zostawiajmy swoich bagaży bez opieki. Uważajmy na natrętnych współpasażerów. Szczególną uwagę należy zwrócić podczas wysiadania i wsiadania oraz w korytarzu pociągu. Jeśli poczujecie, że wokół Was robi się tłoczno - wzmóżcie czujność! "Sztuczny tłok" to jedna z ulubionych metod pracy kieszonkowców.
oprac. A na podst. info. KMP w Elblągu

Najnowsze artykuły w dziale Poradnik

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama