UWAGA!

Sklepu już nie ma - co z reklamacją

Jakiś czas temu zakupiłem pewien towar, który jest jeszcze na gwarancji, uległ on uszkodzeniu i chciałem go reklamować, ale, jak się okazało, sklep został zlikwidowany. Co mam w takiej sytuacji zrobić? - pyta Czytelnik.

Odpowiada prawnik z firmy CPF Krislex:
     W opisanym przypadku może Pan realizować dwa rodzaje uprawnień: z tytułu niezgodności towaru z umową i z tytułu gwarancji. Do Pana należy wybór formy dochodzenia roszczeń. Jeżeli sklep został zlikwidowany, w praktyce dużo łatwiejsze może być wykonanie naprawy wadliwego towaru na podstawie gwarancji, której najczęściej udziela producent kupowanego towaru, choć nie zawsze tak jest, gwarantem może być również sprzedawca.
     Jeżeli posiada Pan gwarancje, to powinien Pan sprawdzić w karcie gwarancyjnej, kto występuje jako gwarant i w jaki sposób została ustalona procedura zgłaszania wad towarów i ewentualnych późniejszych napraw bądź wymiany towaru. Jeżeli gwarantem jest producent, często określa on listę zakładów, tzw. punktów gwarancyjnych, które są zobowiązane do realizacji napraw gwarancyjnych w jego imieniu.
     Jeżeli nie znajdzie Pan tego rodzaju postanowień, to proponowałbym zwrócenie się bezpośrednio do producenta, jeżeli on jest gwarantem, żeby wskazał, w jaki sposób może Pan zrealizować swoje uprawnienia z gwarancji.
     Może Pan oczywiście również dochodzić uprawnień z tytułu niezgodności towaru z umową bezpośrednio od sprzedawcy towaru lub w ten sam sposób z gwarancji - jeżeli gwarantem jest sprzedawca. Termin odpowiedzialności sprzedawcy w tym przypadku ustawodawca określił na dwa lata od daty sprzedaży rzeczy.
     W opisanym stanie faktycznym powinien Pan sprawdzić na paragonie fiskalnym bądź fakturze nazwę przedsiębiorcy, który dokonał sprzedaży towaru. Ustali Pan w ten sposób formę prawną przedsiębiorcy, a później jego adres, który jest konieczny w celu poinformowania sprzedawcy listem poleconym o wadzie towaru. Jeżeli sprzedawcą była osoba fizyczna bądź spółka cywilna, danych tych powinien Pan szukać w Ewidencji Działalności Gospodarczej, jeżeli sprzedawca występował w innej formie prawnej (spółka jawna, partnerska, komandytowa, komandytowo-akcyjna, z o.o., akcyjna), dane takie znajdzie Pan w Krajowym Rejestrze Sądowym. O ile w przypadku osób fizycznych i spółki cywilnej kwestie odpowiedzialności nie są skomplikowane (osoba fizyczna i wspólnicy spółki cywilnej ponoszą odpowiedzialność bez ograniczeń), o tyle w przypadku spółek zasady te są dosyć skomplikowane i różne dla każdego rodzaju spółki, dlatego też rozważanie tej kwestii byłoby właściwe jedynie, gdyby w pytaniu podał Pan formę prawną przedsiębiorcy-sprzedawcy towaru.
CPF Krislex

Najnowsze artykuły w dziale Poradnik

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama