UWAGA!

Różnicę trzeba zapłacić

- Mój mąż w 1991 roku wniósł opłatę za użytkowanie wieczyste do 2068 roku. Okazało się jednak, że Urząd Miejski od kilku lat corocznie żąda uiszczenia opłaty rocznej za dzierżawę tego samego gruntu. Czyli że za ten sam grunt płacimy dwukrotnie - o pomoc w wyjaśnieniu sprawy zwróciła się do nas jedna z Czytelniczek.

- Od września 2002 roku usiłuję wyjaśnić problem opłat pobieranych przez Urząd Miejski w Elblągu. Chodzi o poważną kwotę, jaką pobrał Urząd od wszystkich wieczystych użytkowników – mówi kobieta. - Mój mąż w 1991 roku wniósł opłatę za okres do 2068 roku i teraz okazało się, że niezależnie od tego Urząd Miejski pobiera opłaty roczne. Czyli że za ten sam grunt płacimy dwukrotnie.
     Okazuje się, że pierwsza ustawa o użytkowaniu wieczystym rzeczywiście zakładała możliwość dokonania wpłaty np. do roku 2068, ale już nowelizacja tej ustawy taką możliwość wykluczała.
     - Ponieważ sprawa była dyskusyjna, trafiła do Sądu Najwyższego, który orzekł, że jednorazowa zapłata nie zwalnia zainteresowanych od opłat, a to z tego względu, że wartość gruntu rośnie i różnicę w kwocie trzeba uzupełnić - wyjaśnia wiceprezydent Elbląga Witold Wróblewski. - Ta ustawa jednoznacznie określa, że zapłacenie za dłuższy okres nie powoduje wygaśnięcia zapłaty opłat rocznych, a to oznacza, że w momencie, gdy zmienia się wartość gruntu, zmienia się wartość użytkowania wieczystego. To, że ktoś zapłacił za dłuższy okres, nie zwalnia go od tego, by zapłacił również podwyższone opłaty.
J

Najnowsze artykuły w dziale Poradnik

Artykuły powiązane tematycznie

Reklama