UWAGA!

Przed świętami - o zabawkach

Z pewnością w okresie Bożego Narodzenia częściej kupujemy zabawki dla dzieci. Dziś radzimy, na co zwrócić uwagę, by zabawka sprawiała dziecku radość i pomagała w jego rozwoju, a jednocześnie była bezpieczna i dostosowana do wieku naszej pociechy.

Od kilku lat obowiązuje Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 listopada 2003 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla zabawek. Określa ono, że przez zabawkę należy rozumieć dowolny wyrób lub materiał zaprojektowany lub przewidziany do użytkowania w czasie zabawy przez dzieci w wieku do lat 14. Zgodnie z tą definicją zabawką nie są np. ozdoby bożonarodzeniowe; układanki tematyczne (puzzle) składające się z więcej niż 500 elementów, lub bez obrazków, przeznaczone dla specjalistów; sztuczne ognie, włącznie ze spłonkami, z wyjątkiem kapiszonów przeznaczonych specjalnie do stosowania w zabawach.
     Do obrotu mogą być wprowadzone zabawki, które podczas używania zgodnie z ich przeznaczeniem lub w sposób możliwy do przewidzenia, mając na uwadze prawidłowe zachowanie dzieci, nie będą stwarzały zagrożenia dla bezpieczeństwa lub zdrowia użytkowników lub osób trzecich.
     Na zabawce albo jej opakowaniu powinno być umieszczone w sposób widoczny, czytelny i trwały oznakowanie CE oraz informacja zawierająca: nazwę i adres producenta lub imię i nazwisko jego upoważnionego przedstawiciela albo importera na terytorium Wspólnoty Europejskiej. Producent powinien dołączyć do zabawki, oprócz powyższych informacji, także informacje o jej przeznaczeniu oraz umieścić na zabawce lub jej opakowaniu albo na etykiecie lub ulotce dołączonej do zabawki wyraźne i widoczne ostrzeżenia o treści np.: „nieodpowiednie dla dzieci w wieku poniżej lat 3” - w przypadku, gdy zabawka ze względu na bezpieczeństwo nie jest przeznaczona dla dzieci w wieku poniżej 3 lat.
     By zabawka sprawiała dziecku radość i pomagała w jego rozwoju, powinna być bezpieczna i dostosowana do wieku naszej pociechy.
     Wybierając zabawkę, zwracajmy więc szczególną uwagę:
     - na jej oznakowanie. Nie należy kupować zabawek nieposiadających oznakowania CE oraz informacji o wieku dziecka, dla którego jest przeznaczona.
     - wyroby dla dzieci powinny być wykonane z trwałego, bezpiecznego materiału. Konieczne, by zostały precyzyjnie wykończone - nie mogą mieć ostrych krawędzi bądź widocznych jeszcze przed zakupem uszkodzeń.
     - produkty przeznaczone dla dzieci nie mogą stwarzać zagrożenia dla dziecka w kontakcie z oczami, śluzówką czy skórą. Sprawdzaj ich skład na opakowaniu. Niektóre substancje, np. ftalany obecne w składzie części plastikowych, mogą być przyczyną alergii, powodować uszkodzenia wątroby i nerek, mieć działanie rakotwórcze.
     - zabawki, przy użyciu których dziecko może się przemieszczać, muszą mieć łatwy i skuteczny system hamowania, a elektryczne nie mogą być zasilane prądem o napięciu przekraczającym 24 V.
     - w końcu, czy zabawka nie posiada drobnych elementów, które mogą zostać połknięte przez dziecko oraz czy zostały one należycie przymocowane - tak, aby dziecko nie mogło ich samodzielnie odczepić.
Radosław Rzepecki - Inspekcja Handlowa Elbląg

Najnowsze artykuły w dziale Poradnik

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama