UWAGA!

Podatek od darowizny (2)

- Moja córka w formie spadku odziedziczyła mieszkanie po dalekiej krewnej (53 m. kw.). Czy w takiej sytuacji może ubiegać się o częściowe zwolnienie od podatku? Czy możliwe jest w tym wypadku uzyskanie premii gwarancyjnej z książeczki mieszkaniowej PKO? - pyta Pan Stanisław.

W związku z poradą zatytułowaną Podatek od darowizny, a szczególnie fragmentem o treści: „Jeżeli jednak wzmiankowany lokal stałby się Pani własnością w drodze spadku (zapisany w testamencie, najlepiej potwierdzonym u notariusza), to zwolniona od podatku byłaby równowartość mieszkania o powierzchni 110 m. Dodatkowym warunkiem jest jednak zawarcie przed organem gminy umowy pomiędzy zainteresowanymi dotyczącej opieki”, proszę o wyjaśnienie, czy dotyczy to wyłącznie sytuacji, gdy w grę wchodzi wcześniejsze zamieszkiwanie łącznie z opieką nad właścicielem?
     Konkretnie chodzi o taki przypadek:
     Moja córka w formie spadku odziedziczyła mieszkanie po dalekiej krewnej (III grupa). Sąd po otwarciu testamentu wydał postanowienie, w którym stwierdza się, że córka moja dziedziczy mieszkanie sama w całości (100 proc.) - zmarła nie miała nikogo z bliższych krewnych.
     Nikt z nas nie zamieszkiwał poprzednio ze zmarłą osobą ani nie było potrzeby dłuższej opieki nad nią. Mieszkanie ma powierzchnię 53 m. kw. i było wykupione od miasta plus dzierżawa wieczysta wycinku gruntu pod blokiem. Dotychczas córka mieszkała z nami, nie ma żadnej innej nieruchomości, a jej sytuacja finansowa jest dokładnie taka, jak wielu absolwentów po studiach w pierwszym roku pracy.
     Czy w takiej sytuacji również ma zastosowanie wymieniony fragment mówiący o częściowym zwolnieniu od podatku oraz o powierzchni mieszkania? Jeśli w grę wchodzi wyłącznie zapłacenie podatku w pełnej wysokości jak dla III grupy, to czy jest szansa na rozłożenie na raty lub staranie o ewentualne umorzenie po jakimś czasie płacenia tych rat? Czy możliwe jest w tym wypadku uzyskanie premii gwarancyjnej z książeczki mieszkaniowej PKO? Stanisław P. (nazwisko do wiadomości Redakcji)

     
     W opisanej przez Pana sytuacji córka podlega obowiązkowemu podatkowi od spadku na zasadach ogólnych. W przypadku III grupy pokrewieństwa tylko w przypadku spełnienia cytowanych przez Pana warunków (testament, opieka, umowa zawarta przed organem gminy) można otrzymać zwolnienie podatkowe. Natomiast po wydaniu przez Urząd Skarbowy DECYZJI O WYSOKOŚCI NALEŻNEGO PODATKU (oczywiście po uprzednim złożeniu przez córkę stosownej deklaracji), można ubiegać się o rozłożenie należności na raty, a nawet o częściowe umorzenie należności.
     Podatek od spadków i darowizn jest dochodem własnym gminy, która opiniuje takie wnioski. Jej opinia jest w tej mierze w zasadzie rozstrzygająca. Natomiast zobowiązania podatkowe nie mają związku z prawami wynikającymi z tzw. premii gwarancyjnej do wkładów gromadzonych na książeczkach mieszkaniowych PKO.
     
     Kancelaria Radcy Prawnego Rafał Kasprzycki

Najnowsze artykuły w dziale Poradnik

Artykuły powiązane tematycznie

Reklama