UWAGA!

Międzynarodowy Dzień Słońca

W celu powiększenia wiedzy o Słońcu oraz jego wpływach na ziemską jonosferę i magnetosferę, z inicjatywy NASA i Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA 18 marca został ogłoszony Międzynarodowym Dniem Słońca. Warto w tym dniu wspomnieć o systemach solarnych, które nie szkodzą środowisku i sprzyjają budżetowi domowemu, skutecznie obniżając, a niekiedy całkowicie eliminując wysokie rachunki za prąd i ogrzewanie.

W czasach globalnych i gwałtownych zmian klimatycznych koniecznością stało się uświadamianie ludziom zagrożeń dla Ziemi, które powodowane są przez wyładowania słoneczne. Zakłócenia łączności radiowej i systemów nawigacyjnych, awarie linii elektrycznych i telekomunikacyjnych to tylko niektóre konsekwencje tego, co dzieje się ze Słońcem. Poza zagrożeniami istnieją jednak też wielce obiecujące i pozytywne dla naszej planety technologie, które w istotny sposób mogą wpłynąć na jakość ludzkiego życia, obniżając przy okazji emisję szkodliwych gazów cieplarnianych i spowalniając zmiany klimatyczne.
     Każdy spotkał się już na pewno z fotoogniwami w kalkulatorach, zegarkach czy samochodach z napędem hybrydowym. Mają one również zastosowanie w sztucznych satelitach, w automatyce jako czujniki fotoelektryczne i fotodetektory w fotometrii. W obliczu coraz większych opłat warto zapoznać się z możliwościami, jakie dają technologie czerpiące także prąd i ciepło ze Słońca.
     Natężenie promieniowania słonecznego w Polsce, w zależności od regionu, zawiera się w przedziale 930 - 1160 kWh/m2/rok. Rzeczywisty zysk energetyczny z 1 kolektora słonecznego wynosi więc ok. 1000 kWh. Dzięki systemom solarnym energia słoneczna może być przetworzona na ciepło lub prąd elektryczny. Zestaw solarny standard przeznaczony dla 4-5 osób wraz ze zbiornikiem na wodę o pojemności 300 l kosztuje obecnie w zależności od dystrybutora od 7 do 10 tys. złotych. Podobnie kształtują się ceny za elektrownie słoneczne o mocy 400 W, na instalowanie których decydują się coraz częściej posiadacze sezonowych domków na Mazurach oraz łodzi i jachtów.
     Obecna na naszym krajowym rynku oferta dzieli produkty solarne na systemy do wytwarzania ciepła, czyli solarotermię, i prądu - fotowoltaikę. Gwarancja na instalacje solarne, w zależności od producenta, obejmuje okres od 12 do 30 lat.
     Solarotermia jest metodą trwałego obniżenia zużycia energii potrzebnej do ogrzania wody i domu. Instalację solarną wystarczy zintegrować z istniejącą instalacją grzewczą, by stać się w dużej mierze niezależnym od kosztu zakupu energii od dotychczasowych dostawców.
     Jak to działa? Ogniwo słoneczne to element półprzewodnikowy, w którym następuje przemiana energii promieniowania słonecznego w energię elektryczną w wyniku zjawiska fotowoltaicznego. Zwykłe ogniwo słoneczne z krystalicznego krzemu ma nominalne napięcie ok. 0,5 wolta. Baterie słoneczne otrzymuje się poprzez połączenie szeregowe ogniw słonecznych. W kolektorach podgrzewana jest w zamkniętym obiegu ciecz, która jest tłoczona do wymiennika ciepła. Oddane tam ciepło magazynowane jest w zbiorniku ciepłej wody użytkowej, a bardziej rozbudowane instalacje pozwalają wspomagać centralne ogrzewanie lub ogrzewać wodę w basenie.
     Fotowoltaika jest metodą pozyskiwania energii elektrycznej ze Słońca, której znaczenie wzrasta z roku na rok. Systemy fotowoltaiczne mogą być stosowane zarówno w obiektach mieszkaniowych, jak i użyteczności publicznej. Coraz więcej zwolenników mają instalacje do domów jednorodzinnych, świetlików dachowych i oświetlenia ogrodowego.
     W Dniu Słońca, w sytuacji, kiedy ceny tradycyjnych paliw wykorzystywanych do ogrzewania wody użytkowej i wytwarzania prądu ciągle rosną, warto zastanowić się chyba nad instalację solarną. Słońce jest bowiem niewyczerpalnym i stosunkowo tanim źródłem energii.
mk

Najnowsze artykuły w dziale Poradnik

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama