UWAGA!

Konsument w sądzie

Jedną z możliwości, jaką daje prawo konsumentom, jest możliwość dochodzenia roszczeń przed Polubownymi Sądami Konsumenckimi. W Elblągu takiego sądu nie ma - najbliższy jest w Olsztynie. Odległość nie odstrasza jednak poszkodowanych elbląskich konsumentów i w stolicy województwa dochodzą swoich praw.

Polubowne Sądy Konsumenckie działają przy Wojewódzkich Inspektoratach Inspekcji Handlowej. Podstawą prawną ich funkcjonowania są: ustawa z 2000 r. o Inspekcji Handlowej oraz Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z 2001 r. w sprawie określenia regulaminu organizacji i działania stałych polubownych sądów konsumenckich.
     - Rozpatrują one spory o prawa majątkowe wynikłe z umów sprzedaży produktów i
     świadczenia usług zawartych pomiędzy konsumentami i przedsiębiorcami - wyjaśnia Radosław Rzepecki z elbląskiej Delegatury Inspekcji Handlowej. - Według regulaminu rozprawy są jawne i odbywają się w ten sposób, że po wywołaniu sprawy superarbiter udziela głosu stronom, najpierw wnioskodawcy, a potem stronie przeciwnej, które zgłaszają ustnie swe żądania i wnioski oraz przedstawiają twierdzenia i dowody na ich poparcie. Następnie, stosownie do okoliczności, sąd przeprowadza postępowanie dowodowe. Superarbiter powinien skłaniać strony do pojednania, zwłaszcza po wstępnym wyjaśnieniu stanowisk stron. Po zamknięciu rozprawy sąd odbywa niejawną naradę, po której wydaje wyrok.
     W ubiegłym roku wpłynęło 238 wniosków dotyczących rozpoznania sporów powstałych na tle jakości zakupionych towarów i wykonywanych usług. Podobnie jak w latach ubiegłych, większość złożonych wniosków dotyczyła obuwia (138). Ogólna wartość roszczeń wynikających ze złożonych wniosków wyniosła 155 tys. złotych.
     Niestety, podobnie jak w poprzednich okresach, wielu przedsiębiorców (129) nie wyraziło zgody na rozpoznanie sporu w trybie sądownictwa polubownego, a jest to warunek konieczny do wszczęcia postępowania przed tym sądem. Z 96 spraw rozpatrywanych przez sąd, w 66 przypadkach strony zawarły ugodę, w pięciu sprawach wydano wyroki uznające wniesione powództwo, a w 25 przypadkach powództwo zostało oddalone.
     - W Elblągu takiego sądu nie ma, gdyż jest on utworzony w Olsztynie, lecz mimo tego elblążanie też dochodzą tam swoich praw - mówi Radosław Rzepecki. - Osoby zainteresowane takim postępowaniem powinny wypełnić odpowiedni druk - zapis. Dostępny jest on na stronach internetowych Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Olsztynie - www.olwiih.neostrada.pl. Dodatkowe informacje na temat tych postępowań można uzyskać pod nr telefonu 089 527 27 65.
     
A

Najnowsze artykuły w dziale Poradnik

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama