UWAGA!

Bądź czujny na święta - podróżuj bezpiecznie

Okres przedświąteczny i Święta Bożego Narodzenia, ale także Sylwester i Nowy Rok to czas sprzyjający złodziejom, włamywaczom i oszustom. Policjanci radzą, jak być czujnym w podróży.

Posiadane przy sobie dokumenty zawsze muszą być schowane w wewnętrznych kieszeniach ubrania, a pieniądze rozdzielone na kilka części i umieszczone w różnych miejscach. Dobrym rozwiązaniem jest też pozostawienie paru drobnych monet w kieszeni zewnętrznej - na bilety lub małe wydatki.
     - Szczególną ostrożność należy zachować podczas wsiadania i wysiadania ze środków komunikacji, wtedy bowiem podróżny narażony jest najbardziej na kradzież bagażu, portfela, telefonu komórkowego lub innych wartościowych przedmiotów - ostrzegają policjanci. - Oczekując na peronie lub przystanku, należy sprawdzać, czy ktoś nas nie obserwuje. Wewnątrz autobusu czy tramwaju również trzeba zachować czujność. Zajmując miejsce, posiadany bagaż należy pozostawiać w zasięgu ręki, z możliwością jego stałej obserwacji (w tramwaju czy autobusie torebka powinna być na kolanach). Szczególną uwagę należy na niego zwracać podczas ruchu podróżnych na stacjach i przystankach.
     Wsiadając do pustego autobusu, tramwaju czy pociągu zajmować należy miejsce blisko kierowcy, motorniczego lub drużyny konduktorskiej, ewentualnie w gronie pasażerów wzbudzających zaufanie (np. rodziny z dziećmi, osoby starsze). Zawsze trzeba unikać grup, które spożywają alkohol - ich zachowanie bywa agresywne.
     Bilety i rzeczy podręczne niezbędne w podróży należy trzymać na wierzchu - uniknie się wtedy pokazywania zawartości bagażu podczas przeszukiwania jego wnętrza za nimi.
     Nie powinno się korzystać z poczęstunku oferowanego przez nieznanych współpasażerów - w ten sposób złodzieje często usypiają swoje ofiary, a następnie je okradają.
     W podróży nigdy też nie wolno spać, zwłaszcza gdy w pobliżu nie ma osób zaufanych. W nocy, jeśli to możliwe, przedział pociągu powinien być zamknięty.
     Jeżeli ktoś źle znosi podróże, powinien zażyć środki farmakologiczne. Złe samopoczucie wywołane „chorobą lokomocyjną” osłabia czujność, uwagę i koncentrację.
oprac. A

Najnowsze artykuły w dziale Poradnik

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama