UWAGA!

Szyfrowanie lepsze niż matma

 Elbląg, Podczas festiwalu uczniowie przekonują sie, że nauka nie musi być nudna
Podczas festiwalu uczniowie przekonują sie, że nauka nie musi być nudna (fot. Anna Dembińska)

Jak zdjąć odciski palców? Do czego mogą przydać się szyfry? Jak udzielić pierwszej pomocy? Te i wiele innych zagadnień mogą dziś (26 kwietnia) zgłębiać uczestnicy Festiwalu Nauki, który odbywa się w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Elblągu. Zobacz zdjęcia.

Wykładowcy i studenci przygotowali warsztaty niemal ze wszystkich dziedzin nauki.
       - To targowisko naukowych różności - mówiła Dorota Pawłowska, koordynator dzisiejszego Festiwalu Nauki w PWSZ. - Nasi studenci i zaprzyjaźnione szkoły przygotowały warsztaty naukowe, w których biorą udział zaproszeni goście. Przygotowaliśmy warsztaty z matematyki, fizyki, informatyki. Mamy w tym roku stanowisko detektywistyczne, gdzie uczniowie mogą np. zebrać odciski palców, zobaczyć, jak się zabezpiecza ślady na miejscu zdarzenia.
       Do tego zajęcia z konstytucją (skąd się bierze i po co jest), warsztaty kulinarne, zajęcia pokazujące inne oblicza fizyki i matematyki. Były także warsztaty bardziej rozrywkowe, jak np. zdalne kierowanie samochodem wyścigowym lub strzelanie z broni laserowej. Nie zabrakło też zajęć, które z nauką (z pozoru) nie mają wiele wspólnego np. szyfrowanie.
       - Pokazujemy różne rodzaje szyfrów: obrazkowe, te, których używano w starożytnej Grecji lub w średniowieczu - wyjaśniał Michał Kowalski, jeden ze studentów prowadzących zajęcia z tajemnic szyfrowania. - Dobry szyfr to taki, którego nie można złamać „na siłę”. Przykładowo: jeżeli szyfr polega na przesunięciu liter: A zamieniamy w C, B w D itd., to jest słaby szyfr, gdyż można go łatwo złamać odgadując o jaką liczbę są przesunięte liter. Jeżeli jednak zamienimy litery w liczby, to takie szyfrowanie jest mocniejsze, gdyż odkrycie jaka liczba kryje się za jaką literą nie jest takie oczywiste.
       Uczestnicy festiwalu zgodnie przyznali, że nauka nie musi być nudna.
      
Sebastian Malicki

Najnowsze artykuły w dziale Szkoły i uczelnie

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama