UWAGA!

Stawiają na etykę i kształcenie

 Elbląg, Rektor Szkoły Wyższej im. Bogdana Jańskiego, prof. nadzw. dr hab. Kazimierz Korab
Rektor Szkoły Wyższej im. Bogdana Jańskiego, prof. nadzw. dr hab. Kazimierz Korab (fot. AD)

Istnieje od 1993 roku i należy do najstarszych uczelni niepublicznych w Polsce. Oprócz programu edukacyjnego realizuje program wychowawczy, który ma kształtować w studentach postawę służby i odpowiedzialności wobec Ojczyzny. Poza tym uczy, jak odnosić sukcesy działając etycznie i kształcąc jednocześnie. Tuż przed rozpoczęciem nowego roku akademickiego rozmawiamy z rektorem Szkoły Wyższej im. Bogdana Jańskiego, prof. nadzw. dr hab. Kazimierzem Korabem.

Jak Pan ocenia rozwój swojej uczelni?
       - SWBJ przyjęła strategię rozwoju, a nie przetrwania. Wdrażaną reformę szkolnictwa wyższego, spadek demograficzny, kryzys finansowy, nasilenie występowania innych trudności traktuje jako okoliczności wymuszające przyśpieszenie rozwoju, odrzucając tym samym taktykę przetrwania.
      
       Jakie są plany uczelni na przyszły rok akademicki?
       - Chcemy wdrożyć reformę programową według odpowiednich przepisów prawa, co stanowi program minimum oraz według własnej misji (program maksimum, którego wyrazem jest stworzenie oryginalnej koncepcji kształcenia ogólnego i humanistycznego).
      
       Czy jest coś, czym uczelnia może się pochwalić, a co ją wyróżnia spośród innych?
       - Wyróżnikiem naszej Uczelni jest jej ukierunkowanie „na studenta”, na jego przygotowanie do życia i do rynku pracy. Do życia przygotowuje oryginalny i ciekawy program wychowawczy, kształtujący w studentach postawę służby wobec ludzi i Ojczyzny. Natomiast do rynku pracy przygotowują studia na wszystkich kierunkach, ponieważ zarówno dobór treści, jak metody kształcenia i kształcenie umiejętności praktycznych zmierzają do przygotowania studentów do pracy zawodowej. Dużym plusem dla studentów jest fakt, że nie prowadzimy zajęć w niedziele. Innym wyróżnikiem jest atrakcyjny system praktyk studenckich, składający się z trzech poziomów: praktyki podstawowe na pierwszym roku studiów w wymiarze 100 godzin (angażujące studentów w rozwój Uczelni), praktyki specjalistyczne na drugim roku studiów w wymiarze od 100 do 180 godzin (związane z określonym kierunkiem i specjalnością studiów) oraz praktyki dyplomowe w wymiarze 100 godzin realizowane równolegle z seminariami dyplomowymi. Mamy podpisane umowy z kilkudziesięcioma firmami i instytucjami, które przyjmują naszych studentów na praktyki i staże. Jesteśmy Uczelnią środowiskową - mamy wydziały w siedmiu miastach Polski, bo wychodzimy z założenia, że najlepiej i najwygodniej studiuje się w swoim mieście, w swoim regionie.
      
       Jakie kierunki cieszą się dziś największą popularnością?
       - Największą popularnością cieszą się u nas kierunki takie jak zarządzanie i pedagogika. Dużym zainteresowaniem cieszą się gospodarka przestrzenna i socjologia. Strzałem w dziesiątkę okazało się uruchomienie pielęgniarstwa. Na większości kierunków widoczny jest wzrost liczby studentów (architektura i urbanistyka).
      
       Czy jest problem z naborem na niektóre kierunki?
       - Tak, obserwujemy mniejsze zainteresowanie filozofią i stosunkami międzynarodowymi. W związku z tym przygotowujemy zmianę oferty na tych kierunkach.
      
       Ilu jest kandydatów na poszczególne kierunki?
       - Na najbardziej popularne kierunki - 200-250, na mniej popularne - poniżej 50.
      
       Dlaczego właśnie ta uczelnia jest atrakcyjna dla studenta?
       - Ponieważ ukierunkowana jest na wszechstronny rozwój studentów oraz ich przygotowanie do pracy zawodowej. Ważną rolę w tej dziedzinie odgrywa współpraca z licznymi organizacjami zawodowymi i konkretnymi przedsiębiorstwami. Ponadto SWBJ ma szeroką ofertę dla studentów: nie tylko stacjonarne i niestacjonarne studia pierwszego i drugiego stopnia, ale także studia podyplomowe, które są postrzegane przez pryzmat najwyższego profesjonalizmu.
      
       Czy absolwenci SWBJ mają szansę na dobrą pracę?
       - Nasi absolwenci są dobrze przygotowani do podjęcia pracy w wyuczonym zawodzie i do znalezienia wymarzonej pracy. Działające w Uczelni Biuro Karier oferuje naszym studentom i absolwentom różnorodne formy pomocy na rynku pracy m.in. warsztaty nt. autoprezentacji, aktywnego poszukiwania pracy, zakładania własnej firmy, pośrednictwo pracy, doradztwo zawodowe. Realizowany od 2009 roku duży projekt finansowany ze środków UE pod nazwą Absolwent Jańskiego pilnie poszukiwany na rynku pracy, pozwolił na rozszerzenie oferty dydaktycznej o ścisły kierunek studiów Architektura i urbanistyka, modernizację biur karier we wszystkich oddziałach Szkoły oraz poprzez nawiązanie współpracy z instytucjami i firmami, na dostosowanie programów studiów do potrzeb pracodawców.
      
       Czy w przyszłości planowane są jakieś zmiany na uczelni?
       - Tak, przyjęta jest strategia rozwoju SWBJ do 2030 roku.
      
       Dlaczego i czy warto (biorąc pod uwagę duże bezrobocie w niektórych sektorach) dziś studiować?

       - Warto studiować, ponieważ studia oznaczają wszechstronny rozwój osobisty oraz skutecznie przygotowują do zmiennego rynku pracy w przewidywaniu, że każdy człowiek coraz częściej będzie zmieniał nie tylko pracę, ale także rodzaj zawodu.
      
       Proszę powiedzieć kilka słów na temat porozumienia o wzajemnej współpracy podpisanego pomiędzy Stowarzyszeniem Gmin RP Euroregion Bałtyk i WSBJ. Co ono ze sobą przyniesie?
       - 24 września została podpisana umowa między SWBJ i Stowarzyszeniem Gmin RP Euroregion Bałtyk. Jest to przykład działania SWBJ na rzecz rozwoju miasta Elbląg i regionu. Ze strony SWBJ wyrazem i narzędziem tej współpracy będzie Instytut Współpracy Regionalnej i Transgranicznej Morza Bałtyckiego, stanowiący integralną część Wydziału SWBJ w Elblągu. Współpraca ta będzie obejmować zajęcia dydaktyczne (w tym zwłaszcza studia podyplomowe), prowadzenie badań oraz stanie się punktem wyjścia do nawiązywania współpracy podmiotów pozauczelnianych (jednostek samorządu terytorialnego, przedsiębiorstw, organizacji) w interesie miasta, regionu i kraju.
      
DK

Najnowsze artykuły w dziale Szkoły i uczelnie

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama