Programiści i graficy - według ekspertów rynku pracy zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów w tych branżach rośnie bezustannie. W Trójmieście coraz więcej międzynarodowych firm otwiera swoje oddziały, a ukończone studia na tych kierunkach dają szansę na znalezienie atrakcyjnej i bardzo dobrze płatnej pracy.
Jedną z trójmiejskich uczelni, która posiada ofertę dedykowaną grafikom i informatykom jest Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Gdańsku, której siedziba mieści się przy ul. Brzegi.
Informatyk na liście najbardziej perspektywicznych zawodów w 2017 roku
Gdański oddział PJATK oferuje stacjonarne oraz niestacjonarne studia inżynierskie w kilku szczególnie poszukiwanych specjalnościach, m.in. popularne obecnie aplikacje internetowe czy inżynieria gier komputerowych. Istnieje również możliwość uczestnictwa w ponad 30 różnego rodzaju kursach, m.in. z zakresu programowania, grafiki, baz danych oraz sieci komputerowych.
- Według zestawienia miesięcznika Forbes, które przygotował we współpracy z firmą Hays, ekspertem w doradztwie personalnym, na liście najbardziej perspektywicznych zawodów w 2017 roku w Polsce są m.in. programiści, specjaliści bezpieczeństwa IT, project managerowie i specjaliści e-comerce, a więc branże informatyczne. Wybór zawodów przyszłości powstał w oparciu o analizę: perspektywy zatrudnienia, bezpieczeństwa pracy i wysokości wynagrodzeń. Reasumując absolwenci kierunków oferowanych przez PJATK są jednymi z najbardziej poszukiwanych pracowników na rynku - przekonuje dr inż. Marek Bednarczyk, Dziekan Wydziału Informatyki PJATK.
Absolwenci PJATK są przygotowani do pracy na każdym z etapów procesu wytwarzania rozwiązań IT, wykazują się umiejętnością realizacji i weryfikacji komponentów systemów informatycznych zgodnie z ich specyfikacją, umiejętnością administrowania średniej wielkości systemami informatycznymi, umiejętnością praktycznego posługiwania się narzędziami informatycznymi, analizą wymagań użytkowników, projektowania i programowania aplikacji.
Przygotowanie z zakresu podstaw informatyki i jej kontekstu społecznego umożliwia uzupełnianie wiedzy w szybko zmieniającej się rzeczywistości.
W trakcie nauki studenci mają do dyspozycji dobrze wyposażone laboratoria komputerowe i licencjonowane oprogramowania (Microsoft, Oracle, Sparx, Adobe i in.). Mają też możliwość zrobienia profesjonalnych kursów i zdobycia certyfikatów (m. in. CISCO CCNA, Adobe, Blender).
Studenci wydziału korzystają z praktyk i staży w uznanych firmach z Pomorza. Po ukończeniu studiów posiadają umiejętności samodzielnej i innowacyjnej pracy.
Z pełną ofertą gdańskiego Wydziału Informatyki Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych można zapoznać się na stronie Akademii.
Rynek pracy wymaga od grafika łączenia grafiki warsztatowej i użytkowej
Również absolwenci grafiki na Wydziale Sztuki Nowych Mediów kończą studia z dobrym warsztatem artystycznym i znajomością najnowszych narzędzi sztuki cyfrowej. Studenci łączą tu umiejętności programowania, fotografii, projektowania przestrzennego, malarstwa czy różnych form ekspresji. To tutaj kształtowana jest kreatywność, która w połączeniu ze zdobytą wiedzą teoretyczną pozwala łączyć cechy idealnego grafika.
Współczesny rynek pracy wymaga od grafika umiejętności połączenia grafiki warsztatowej i użytkowej. Absolwenci tego artystycznego kierunku muszą łączyć wiedzę ogólną, jak i specjalistyczną z dziedzin artystycznych, informatycznych i obsługi programów graficznych 2 i 3D.
- Oferujemy studentom bogaty program zajęć związany z tradycyjnym tokiem studiów Akademii Sztuk Pięknych oraz nowoczesny zestaw zajęć związany z technikami informatycznymi. Wobec kandydatów nie wymagamy gruntownej wiedzy specjalistycznej. Zdobędą ją oni podczas trwania studiów - mówi dr Mariusz Sładczyk, dziekan WSNM. - Dzięki takiej koncepcji programu realizowanego na uczelni, nasi absolwenci stają się cennymi i poszukiwanymi specjalistami na rynku pracy - dodaje.
Z pełną ofertą gdańskiego Wydziału Sztuki Nowych Mediów Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych można zapoznać się na stronie Akademii.
Przygotowanie do pracy w mediach, agencjach reklamowych
Jak przekonuje Sładczyk, absolwenci kierunku grafika na PJATK cechują się wysokiej jakości warsztatem artystycznym, ale również znajomością najnowszych narzędzi sztuki cyfrowej.
- Zaproponowany profil kształcenia daje absolwentom solidne podstawy do projektowania w zakresie grafiki statycznej, interaktywnej, fotografii, krótkich form filmowych, wideoklipów, gier komputerowych, stron internetowych, interfejsów użytkownika - wylicza dr Sładczyk. - Kwalifikacje zawodowe absolwentów pozwalają im na świadome podejmowanie kreatywnych decyzji oraz na ich efektywną realizację - ocenia.
Taki profil studiów pozwala na bardzo dobre przygotowanie do pracy: w agencjach reklamowych, mediach, telewizji, firmach świadczących usługi informatyczne i internetowe, filmie itp.
W sobotę, 9 września, na terenie uczelni odbędzie się Dzień Otwarty. To możliwość spotkania przedstawicieli wszystkich specjalizacji, wydziału jak również osób zajmujących się wymianą zagraniczną, stypendiami i praktykami studenckimi. Można porozmawiać z wykładowcami, asystentami oraz zasięgnąć opinii od studentów. Można też zapoznać się z zasobami sieciowymi PJATK i oprogramowaniem udostępnianym studentom.Z kolei 11 września 2017 r. rusza kolejna edycja kursu przygotowującego na kierunek Grafika z zakresu rysunku, malarstwa i kompozycji.
Więcej informacji na facebooku PJATK.
ul. Brzegi 55
80-045 Gdańsk
Tel:55 683-59-75, 512-361-461