UWAGA!

Matura z religii? Oto jest pytanie…

 Elbląg, Matura z religii? Oto jest pytanie…
fot. Anna Dembińska

Czy matura z religii to dobry pomysł? A może skoro dopuszcza się możliwość zdawania na maturze filozofii a nawet wiedzy o tańcu, religia powinna figurować jako przedmiot maturalny i poszerzyć tym samym wachlarz uczniowskich możliwości? Zdania na ten temat są podzielone.

Od niedawna niemałych emocji dostarcza spór na temat religii na maturze. Hierarchowie kościelni chcą, by uczniowie mogli na maturze zdawać religię jako przedmiot dodatkowy. Zanosi się na to, że sprawa religii jako przedmiotu do wyboru na maturze stanie się kolejną kością niezgody i poróżni ze sobą kościół i rząd.
       Jak stwierdzili hierarchowie kościelni po ostatnim spotkaniu Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu „egzamin maturalny z religii pozwoli w większym stopniu na kształtowanie w absolwentach szkół ponadgimnazjalnych integralnej wizji świata". Za naturalne uważają domaganie się prawa do egzaminu maturalnego z religii w ustroju demokratycznym. W ten sposób religia przestałaby być traktowana jako przedmiot mniej ważny, a mogłaby w końcu stać się przedmiotem równoprawnym z innymi przedmiotami.
       Zdania na temat wprowadzania nowego przedmiotu na maturze są podzielone zarówno wśród nauczycieli (w tym katechetów), jak i uczniów. Według jednych religia na maturze wpłynęłaby na jakość kształcenia przedmiotu. Inni uważają, że matura z tego przedmiotu do niczego się nie przyda, bo religia to raczej sprawa wiary niż wiedzy. Przynajmniej tak jest traktowana w polskich szkołach.
       - Co innego, gdyby zamiast religii wśród przedmiotów szkolnych pojawiło się religioznawstwo albo nauka o religiach świata, wtedy taka matura byłaby zasadna – mówi nauczyciel jednej z elbląskich szkół ponadgimnazjalnych. – Taka nauka odnosiłaby się do konkretnej wiedzy. Nie oszukujmy się, religia we współczesnej polskiej szkole bardziej przypomina pogadanki o wierze, a nie wykłady czysto teoretyczne – dodaje. - Przedmiot ten przedstawiany jest bardzo subiektywnie, a powinien przekazywać uczniom wiedzę i umożliwić im poznanie innych również wielkich religii świata. Każdy człowiek powinien dysponować taką wiedzą, a szkoła powinna mu to zapewnić.
       Kwestię zdawania matury z religii podają w wątpliwość nawet niektórzy katecheci:
       - To na razie jedynie projekt – mówi jeden z elbląskich katechetów. - Myślę jednak, że najpierw musi się ustabilizować stanowisko Państwa wobec katechezy w szkole. Taka matura byłaby kosmicznie trudna, ponieważ zakres materiału rzadko jest realizowany według tego, co przypisuje Episkopat Polski i trzeba byłoby naprawdę sporo pracować. Poza tym, po co komu taki przedmiot na maturze? – pyta. - Na jakie studia by się przydał? Filozofię, socjologię?
       Nie brakuje także pozytywnych wypowiedzi odnośnie wprowadzenia religii na maturze:
       - Religia na maturze? – to pomysł do zaakceptowania – mówi dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu Zofia Ostrówka. - Oczywiście jako przedmiot dodatkowy. Nie wiadomo, jak często byłby wybierany. Jednak stworzenie takiej możliwości wpłynęłoby, moim zdaniem, zarówno na jakość kształcenia, jak i na stosunek uczniów do tych zajęć. Otwarte pozostaje pytanie: Co z maturą z etyki? Uczniowie, zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji, mogą wybierać zajęcia, na które chcą uczęszczać, a wpis na świadectwie szkolnym brzmi: religia/etyka.
       A jak na nowy pomysł hierarchów reagują uczniowie? Podoba im się możliwość zdawania religii na maturze?
       - Mi osobiście ten pomysł nawet się podoba - mówi uczeń klasy maturalnej jednej z elbląskich szkół. - Wiem, że są osoby, które religią się interesują, choć jest ich bardzo mało. Skoro na maturze można zdawać wiedzę o tańcu, to czemu nie religię? Uważam, że prowadzenie tego przedmiotu powinno się trochę zmienić. Maturzyści musieliby na niej więcej się uczyć a nie tylko się modlić i dyskutować.
       - Religia na maturze? – pyta inny przyszły maturzysta. - Jest w ogóle ktoś, kto chciałby ją zdawać? Uczniowie nie traktują tego przedmiotu poważnie. Wiele rozrabia i dokucza katechecie, zadaje drażniące pytania. Pozostali odrabiają na niej inne lekcje. Nie, pomysł z religią na maturze nie sprawdził by się, bo to nie jest przedmiot jak każdy inny.
       Pytanie o religię na maturze pozostaje na dzień dzisiejszy otwarte. Coraz bardziej widoczny staje się wzrost heterogeniczności naszego społeczeństwa szczególnie pod względem religijnym i kulturowym, co sprawia, że zdania ludzi i w kwestii religii mogą być podzielone. Miejmy nadzieję, że rząd i kościół dojdą do konsensusu w tej delikatnej sprawie.
      
      
      
      
ew

Najnowsze artykuły w dziale Szkoły i uczelnie

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • Powinna być matura z religii, jesteśmy chrześcijanami, powinniśmy znać naszą wiarę w stopniu minimum dobrym. Nikt nie powinien mieć pretensji o to że na maturze ktoś dostanie pytanie opisujące część życia Jezusa Chrystusa, lub cuda jakie w czasie swojego życia zrobił. Pomijając modlitwy, które każdy zna, czy tez treść psalmów które nie powinni nikomu robić problemu.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    .Anna._(2012-12-05)
  • ale tak juz jest, trzeba na polskim znac mitologie i bajki andersena, mogli by w to wlaczyc religie i problem z bani, wsadzac bajki miedzy bajki :)
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    sexo_PFE(2012-12-05)
  • Dokładnie, przecież to duży plus na maturze. Można sobie poprawić ocenę przez religię na egzaminie. Od dzieciństwa chodzimy do kościoła i na religię więc pytania: Główne prawdy wiary, Siedem Sakramentów świętych, Trzy cnoty Boskie, Cztery cnoty główne, Dwa przykazania miłości, Siedem cnót w grzechów im przeciwnych, Osiem Błogosławieństw Chrystusa, Uczynki miłosierdzia wobec ciała, Uczynki miłosierdzia wobec duszy, Grzechy przeciw Duchowi Świętemu, Grzechy wołające o pomstę do nieba, Grzechy cudze czy Owoce łaski Ducha Świętego nie powinny nikomu sprawić problemu, bo sa to pytania na które znają dzieci odpowiedz, a co dopiero maturzyści. W ten prostu sposób można mieć dobrą, lub bardzo dobrą ocenę z matury.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    MS_kędziol(2012-12-05)
  • a co chce się w ten sposób mierzyć o oceniać. .. ? podobno wiary oceniać się nie powinno. zamiast pchać religię do matury lepiej matmą się zajmijcie. do czegoś się to wam przyda. w kościele sobie sprawdzajcie swoją wiedzę z zakresu religii. RELIGIA nie jest NAUKĄ! a jeżeli jest to wyjaśnijcie na prawach fizyki - jak możliwym było chodzenie po wodzie? PARANOJA :D
  • Biedne katolaczki z małym rozumkiem. Gdzie wam do chrześcijan.
  • wyprowadzin religie ze szkoły
  • Temat trudny i budzi kontrowersję. O problemie i jego ciężarze niech świadczy fakt, ukrywania nazwiska ludzi pytanych. Anonimowość nie jest zbyt dobrą wróżbą na przyszłość. To zjawisko musi budzić obawy i nie może pozostać bez odpowiedzi. Zatem, czy aby na pewno jesteśmy żarliwymi katolikami ? Co skłania młodych ludzi, do nie ujawniania swych nazwisk ? Strach przed śmiesznością ! Tak jest to niewiarygodne, że aż prawdziwe. To Ich otoczenie koledzy, koleżanki pierwsi zareagowaliby śmiechem, a i nie miłymi dowcipami na szczerą wypowiedź. Tak jestem katolikiem ! Ale też to problem jest szerszy i głębiej schowany. To politycy i niektóre media wyszydzając i prowadząc niekiedy żałosne dyskusje, niby na temat wiary doprowadziły do tego stanu. Tolerancja, szacunek dla każdego wyznania, a zatem każdego człowieka jest gwarantem spokojnej debaty. A ta, jeśli się odbędzie musi uwzględnić choćby najmniejszą wątpliwość w temacie. Może rozszerzyć zagadnienie o wszystkie religie zatem może ogólnie : religioznawstwo ? To sprawa do uzgodnienia. Ale nie udawajmy, że problem nie istnieje. Bo to najgorsze, co może się nam wydarzyć.
  • a ja bym chciał zdawać maturę z wychowania fizycznego bo idę na AWF
  • proszę również o maturę z następujących religii; Babizm Bahaizm Buddyzm Chondogyo Dżinizm Hinduizm Islam Jazydyzm Kaodaizm Konfucjanizm Mandeizm Manicheizm Mazdaizm Mitraizm Mozaizm Neopogaństwo Nowe ruchy religijne Religie fikcyjne Religie pierwotne Shinto Sikhizm Taoizm Zoroastryzm Zurwanizm a to dla równouprawnienia światopoglądowego.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    też jajcarz(2012-12-05)
  • KUR. .. Tych klechów do końca boje. .. Religia na maturze to jest śmieszne. Nie dość że księża nie płacą podatków, wszystko mają prawie za darmo, mają auta z salonu to jeszcze religie na maturę chcą dać.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    AntyKościelny(2012-12-05)
  • Oto kolejny dowód na to, że Polska nie jest krajem świeckim tylko wyznaniowym. Dla zainteresowanych podatników przedstawię gdzie jest Wasza część podatków - ooo, tutaj www.youtube.com Jak długo jeszcze będziemy na to pozwalać ??? Ile można !!!
  • Ciekawsza od religii będzie seksuologia ma większe parcie i poparcie.
Reklama