UWAGA!

Zamknij Zamknij
Okiennica pancerna na budynku sądu. Widoczne ślady po kulach. (Styczeń 2011)
Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • jakie ta klapa od śmietnika ma walory, które warto by utrwalić je dla nas i dla przyszłych pokoleń ?
  • Nie posiada walorów zdobniczych, lecz po prostu przypomina o czasach, w których ludzie czuli się zagrożeni i dla których liczyło się już nie ładne okienko, lecz bezpieczne okienko. Istnienie okiennic pancernych świadczy o przystosowaniu znajdującego się za nim pomieszczenia do funkcji schronu. Podobne znajdują się do dziś przy oknach piwnicznych niektórych budynków mieszkalnych, np. na Bema, Mickiewicza czy Jaśminowej, jednakże te z budynku sądu uważam za najbardziej warte pokazania, ponieważ noszą wgłębienia po ostrzale dzięki, czemu widać w jaki sposób ich gruby pancerz wywiązał się ze swojej funkcji. Nie zamierzam wygrywać z tą fotką konkursu, bo przedmiot na zdjęciu zdecydowanie nie zachwyca, ani też zachwycić nie miał, chcę po prostu zwrócić uwagę na detale które mają coś do powiedzenia o historii naszego miasta, a które zazwyczaj nie przykuwają wzroku przechodniów, ponieważ nie wszyscy wiedzą, do czego mogły służyć.
  • NIE. .
  • Prosiłabym szanownego Admina o wyłączenie fotki z konkursu, aby nie było wątpliwości, że zdjęcie ma charakter poznawczy i pod tym kątem powinno być oglądane, niezależnie od tego, jakie estetyczne wrażenia wywołuje :)
  • Wczytać się w to o czym Bramka pisze, popieram żeby pokazywać niemych świadków historii. Historii, która sprawiła, że 708 letnie miasto, nigdy nie zniszczone wojnami, padło w ruinę w ciągu 2 tygodni na przełomie stycznia i lutego 1945 roku pod ostrzałem czerwonych troglodytów (mówię o decydentach a nie szeregowych żołnierzach). Dodam, że niech nikt nie pisze, że to było niemieckie miasto, równie długo, jak nie dłuzej było w Koronie. Elbląg i Elbing to nasze wspólne dziedzictwo kulturowe, czy to komu się podoba, czy nie.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    MirCrow(2011-01-11)
  • straszna chała zamieszczona w lapidarium styczniowym
  • REDAKCJA od wielu miesięcy kompletnie nie panuje nad terminami obowiązującymi w regulaminie punkt 11.Zwycięzca konkursu na najlepsze zdjęcie miesiąca do "Lapidarium" zostanie wyłoniony do 7 dnia następnego miesiąca. WSTYD !
Reklama