UWAGA!

Światowid
W lasach Mikoszewa znaleziono wojenne pochówki

W lasach Mikoszewa znaleziono wojenne pochówki

2021-03-31 07:00

Szczątki poległych w czasie II wojny światowej żołnierzy znaleziono na terenie Nadleśnictwa Elbląg. - Ekshumowanych zostało 20 niemieckich żołnierzy, których szczątki zostały przeniesione na cmentarz wojskowy – poinformowało nadleśnictwo.

Miecz przy boku, tusz do powiek i nienaganna fryzura (Truso: Śladami wikingów, odc. 25)

Miecz przy boku, tusz do powiek i nienaganna fryzura (Truso: Śladami wikingów, odc. 25)

2021-03-28 08:00

- Pospolitym schorzeniem u dorosłych z okresu wikingów, podobnie jak w innych czasach, był artretyzm. Wielu miało też kłopoty z zębami: u wielu brak pojedynczych zębów, u większości stwierdzono ścieranie się zębów z upływem lat w wyniku spożywania prostego pożywienia – pisze Else Roesdahl w "Historii wikingów". Jak wyglądali wikingowie? O tym w kolejnym odcinku "Truso: Śladami wikingów".

Galeria przyszłości

Galeria przyszłości

2021-03-25 15:50

Jak mogłaby wyglądać Galeria EL, gdyby jej rozbudowa nie była ograniczona kwestiami finansowymi, konserwatorskimi i tak dalej? Odpowiedź próbowali znaleźć studenci z Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej, którzy przygotowali swoje architektoniczne pomysły dla galerii w ramach przedmiotu projektowanie konserwatorskie. Co zaproponowali? Zobacz zdjęcia.

Po katedrze z przewodnikiem

Po katedrze z przewodnikiem

2021-03-25 14:49

Elbląska katedra ma bogatą historię, a jej poznanie wkrótce będzie dużo łatwiejsze. Na ukończeniu są prace związane z przygotowaniem przewodnika po elbląskiej świątyni.

Orkiestra zagra online

Orkiestra zagra online

2021-03-24 11:50

Dzięki niemu akordeon wypłynął na szerokie koncertowe wody i z przedmiotu stał się podmiotem sceny muzycznej. Kiedy trzeba, zachowuje pokorę wobec zapisu nutowego, kiedy trzeba – jego artystyczna inwencja nie zna granic. No i liczby: niemal 50 prawykonań dzieł solowych, kameralnych i z towarzyszeniem orkiestr, ponad 80 płyt oraz 3 Fryderyki, a na tym zapewne nie koniec. Jednym słowem (a właściwie dwoma) - Klaudiusz Baran, który 28 marca powita wiosnę w Ratuszu Staromiejskim wraz z Sabriną Stachel i Elbląską Orkiestrą Kameralną.

W Bibliotece Elbląskiej o malborskim zamku

W Bibliotece Elbląskiej o malborskim zamku

2021-03-24 09:24

Od 1457 roku zamek w Malborku przeszedł w posiadanie polskich władców. Moment ten uznawany jest w dziejach za początek okresu staropolskiego, który trwał nieprzerwanie przez ponad 300 lat. Jak zamek miewał się w okresie polskiego panowania będzie opowiadał dr Rafał Panfil z Muzeum Zamkowego w Malborku.

Ona pisze... on zabija

Ona pisze... on zabija

2021-03-23 17:30

- "Jej słowa, jego czyny" została zakwalifikowana jako kryminał, jest tam trochę erotyki, trochę tajemnicy, trochę zabójstw - mówi pochodząca z Pasłęka Agnieszka Malinowska, której pierwsza książka trafiła właśnie do przedsprzedaży. Bohaterką książki jest Zuzanna... autorka kryminałów.  

Nowy teledysk Religion

Nowy teledysk Religion

2021-03-23 10:58

Zespół Religion działający na co dzień w Elblągu wydał kolejny utwór pt: Otrzyj moją łzę. To już piaty singiel tej grupy i teledysk nagrany w naszym mieście.

Po drugiej stronie

Po drugiej stronie

2021-03-22 14:20

Centrum Sztuki Galeria EL zaprasza do uczestnictwa w wyjątkowym pokazie mody autorstwa Nikoli Fedak w scenografii wystawy „Blumetrie” Urszuli Wilk. Wideotransmisja w sobotę 10 kwietnia na profilu organizatora.

Niewolnicy i wolni  (Truso: Śladami wikingów, odc. 24)

Niewolnicy i wolni (Truso: Śladami wikingów, odc. 24)

2021-03-21 08:00

- Żaden ze współczesnych opisów nie przynosi nam jasnego i szczegółowego obrazu społeczeństwa epoki wikingów. Są tylko fragmentaryczne informacje i całość trzeba mozolnie składać z drobnych kawałków, przede wszystkim urywków ze źródeł pisanych, w tym również inskrypcji runicznych, oraz wyników badań archeologicznych i oceny poszczególnych znalezisk – pisze Else Roesdahl w "Historii wikingów". Co wiemy o wikińskiej społeczności?

W przestrzeni Światowida

W przestrzeni Światowida

2021-03-19 10:10

Klimatyczne miejsce w nowej przestrzeni wystawienniczej Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" w Elblągu zostało zaadaptowane na zbiory Światowida.  

Muzeum z nową radą

Muzeum z nową radą

2021-03-18 07:00

Dziś (18 marca) podczas sesji RM radni będą rozpatrywać m. in. projekt uchwały w sprawie Rady Muzeum działającej przy Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu. Zgodnie ze statutem placówki, gremium ma liczyć 9 osób.

"Elkontenci pokazują, że Elbląg ma muzyczny potencjał"

"Elkontenci pokazują, że Elbląg ma muzyczny potencjał"

2021-03-17 07:00

"Elkontenci" to płyta zrealizowana przez Spółdzielnię Socjalną "IDEA". 12 zebranych na krążku utworów to "muzyczno-turystyczna" wyprawa po Elblągu, która powstała... w 2019 r., a w jej przygotowanie włączyło się ok. 100 osób zebranych pod nazwą "Elbląska Kooperatywa Artystyczna". O gotowym od dawna, a jednak odłożonym na półkę projekcie rozmawiamy z jego z pomysłodawcami – Anną Łebek-Obrycką z "Idei" i Bartłoszem Krzywdą (Krzywda Studio).

Elbląskie Pro Publico Bono  (Napisali do nas)

Elbląskie Pro Publico Bono (Napisali do nas)

2021-03-16 12:29

Ryszard Tomczyk żył i tworzył dla Elbląga, niestrudzenie animując, dokumentując oraz recenzując na przestrzeni minionego półwiecza jego życie artystyczne i kulturalne. Kiedy odszedł w listopadzie 2020 roku, pozostawił po sobie pokaźną spuściznę. Zaliczają się do niej wszystkie dzieła pisane, malowane i rzeźbione, które wyszły spod ręki twórcy w czasie jego pracowitego życia, jak też i znacznych rozmiarów domowa biblioteka, a w niej pieczołowicie gromadzone przez dziesięciolecia książki i publikacje fachowe z zakresu historii, filozofii, psychologii, teatrologii, sztuki, religioznawstwa i wielu innych dziedzin - pisze Daniel Lewandowski. Co się obecnie dzieje z tymi zbiorami?

Akordeonowe barwy wiosny

Akordeonowe barwy wiosny

2021-03-15 13:00

Dzięki niemu akordeon wypłynął na szerokie koncertowe wody i z przedmiotu stał się podmiotem sceny muzycznej. Kiedy trzeba, zachowuje pokorę wobec zapisu nutowego, kiedy trzeba – jego artystyczna inwencja nie zna granic. No i liczby: niemal 50 prawykonań dzieł solowych, kameralnych i z towarzyszeniem orkiestr, ponad 80 płyt oraz 3 Fryderyki, a na tym zapewne nie koniec. Jednym słowem (a właściwie dwoma) - Klaudiusz Baran, który 21 marca powita wiosnę w Ratuszu Staromiejskim wraz z Sabriną Stachel i Elbląską Orkiestrą Kameralną.

Wikiński arsenał (Truso: Śladami wikingów, odc. 23)

Wikiński arsenał (Truso: Śladami wikingów, odc. 23)

2021-03-14 08:00

- Opis ataku wikingów na Paryż w 885-886 roku, rozmaite europejskie roczniki, Kronika anglosaska oraz anglosaski epos bohaterski o bitwie pod Maldon między Anglosasami a wikingami w 991 roku – to przykłady źródeł mówiących o wikińskiej broni, które wymienia Else Roesdahl w swojej "Historii wikingów". Czym w walce posługiwali się skandynawscy wojownicy?

Oni tworzą kulturę

Oni tworzą kulturę

2021-03-12 11:22

Nagrodę Kreatora Kultury otrzymali twórcy Galerii Pracownia, za Wydarzenie Roku uznano Elbląskie Święto Muzyki. Prezydent nagrodził twórców kultury w naszym mieście oraz przyznał stypendia artystyczne i kulturalne.

"Być ciekawym miejscem edukacji dla wszystkich". 70 lat Biblioteki Pedagogicznej

"Być ciekawym miejscem edukacji dla wszystkich". 70 lat Biblioteki Pedagogicznej

2021-03-10 18:00

W tym roku mija 70 lat od rozpoczęcia działalności Warmińsko-Mazurskiej Biblioteki Pedagogicznej. O historię i plany na przyszłość – nie tylko w związku z jubileuszem - pytamy Elżbietę Mieczkowską, dyrektor biblioteki.

Czwarty tom Studiów nad Truso na 40-lecie odkrycia osady

Czwarty tom Studiów nad Truso na 40-lecie odkrycia osady

2021-03-09 13:28

40 lat temu, podczas jednej z wycieczek rowerowych, elbląski archeolog Marek Franciszek Jagodziński, dostrzegł na polu w okolicach jeziora Druzno tajemnicze przedmioty. Po ich dokładniejszym obejrzeniu stwierdził, że są to fragmenty naczyń ceramicznych, które mogą pochodzić z okresu wczesnego średniowiecza. To pozornie nieznaczące wydarzenie doprowadziło w konsekwencji do sensacyjnego odkrycia, które pobudziło naszą fantazję i poruszyło badaczy na całym świecie.

Młodzi pianiści nie zawiedli

Młodzi pianiści nie zawiedli

2021-03-08 15:36

Prawie 140 młodych pianistów z całego kraju wzięło udział w III Elbląskim Konkursie Pianistycznym, który z powodu pandemii odbywał się w wersji online. - Konkurs cieszył się ogromną popularnością. Odnotowaliśmy 60 tysięcy wejść na kanał You Tube z 23 krajów, m.in. z Japonii, Australii, Stanów Zjednoczonych i krajów skandynawskich – informują organizatorzy.

Reklama