Stowarzyszenie „Alternatywni” otrzymało nagrodę za najlepszą inicjatywę dla elbląskich organizacji pozarządowych w konkursie im. dr Aleksandry Gabrysiak. „Alternatywni” nagrodę otrzymali za tegoroczną edycję swojej flagowej imprezy – Festiwalu Literatury „Wielorzecze”, którego już siódma edycja odbyła się w tym roku. Zobacz zdjęcia z gali.
- Chcieliśmy robić literacko coś innego niż do tej pory w mieście było. Wyjść z literaturą do miasta, ale też sprowadzić do Elbląga ludzi, którzy coś w Polsce znaczą, zwłaszcza z młodego pokolenia. Czyli literatów, których nie ma w szkolnych podręcznikach - mówiła Dominika Lewicka-Klucznik, prezeska Stowarzyszenia „Alternatywni”.
W tym roku odbyła się już siódma edycja festiwalu. Elbląskie, młode środowisko literackie, za festiwal wzięło się od drugiej edycji. Z wielkim rozmachem, pewną ciekawostką jest fakt, że nagroda dr Oli powędrowała już do Alternatywnych w 2015 r., również za organizację Wielorzecza.
Co się działo w trakcie tegorocznego festiwalu? Warsztaty literackie w szkołach, wizyta literatów w hospicjum, wieczór autorski Marcina Jurzysty „elblążanina na emigracji”, spotkanie z Mariuszem Czubajem i Martą Fox. Co roku odbywa się slam i turniej jednego wiersza. Ale Wielorzecze to, jakby wbrew nazwie festiwalu, nie tylko literatura. W tym roku można było zobaczyć film Jacka Żukowskiego „Film polski o lekkim zabarwieniu”, posłuchać zespołu Quasi Una Fantasia, obejrzeć fotografie Dominika Żyłowskiego czy też podyskutować o kulturze. To tylko część tego, czym żył literacki Elbląg we wrześniu. A przecież Alternatywni to nie tylko Wielorzecze.
- Wydaje mi się, że jesteśmy rozpoznawalni. Co miesiąc w Bibliotece Elbląskiej odbywają się warsztaty literackie. I co nas bardzo cieszy, na te warsztaty przychodzi coraz więcej ludzi z zewnątrz. Wyjeżdżamy na różnego rodzaju konkursy literackie, z których często wracamy z nagrodami. W planach jest powrót do organizacji spotkań autorskich. Wydajemy książki – Dominika Lewicka-Klucznik wymieniała kolejne zajęcia Alternatywnych.
Warto w tym momencie wspomnieć, że obok Stowarzyszenia „Alternatywni” działa Alternatywny Elbląski Klub Literacki zrzeszający młode pokolenie elbląskich i nie tylko literatów.
Obecnie trwa rozliczenie finansowe siódmej edycji festiwalu i... pierwsze przymiarki do przyszłorocznego Wielorzecza.
- Wszyscy Alternatywni pracują społecznie, firmy współpracujące z nami współpracują na zasadzie barterowej. Ale pieniądze są potrzebne. Chcielibyśmy dostać np. grant z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego albo z Narodowego Centrum Kultury – marzy prezeska Alternatywnych.
Wyróżnienia w konkursie otrzymały: Regionalne Centrum Wolontariatu za akcję „Pierwszy dzwonek” i Stowarzyszenie Kulturalne „Co jest” za święto muzyki w Elblągu.