UWAGA!

Urban w Bibliotece Elbląskiej

 Elbląg, materiały wydawcy książki
materiały wydawcy książki

Znakomici reporterzy, Dorota Karaś i Marek Sterlingow napisali wyśmienitą książkę o jednej z najbardziej kontrowersyjnych postaci czasu PRL-u. To monumentalna biografia Jerzego Urbana: rzecznika prasowego rządu w czasie stanu wojennego, redaktora naczelnego tygodnika „Nie”, ale także opowieść o wzlotach i upadkach polskiego dziennikarstwa. Na spotkanie z autorami zapraszamy w czwartek, 5 września, o godz. 18:00 (sala „U św. Ducha”). Rozmowę poprowadzi Jacek Nowiński.

O książce z opisu wydawcy (Wydawnictwo Znak):

Jedna z najbardziej demaskatorskich biografii ostatnich lat. Czerwona kanalia, Goebbels stanu wojennego, morderca.
       Mistrz felietonu, dżentelmen, ikona. O jego śmierci napisał „New York Times”, a na pogrzebie obok zagorzałych przeciwników pojawili się między innymi Aleksander Kwaśniewski, Marian Turski, Adam Michnik, Olga Lipińska i Monika Jaruzelska. Umarła czarna legenda PRL-u. Człowiek kontrowersja. Jerzy Urban.

Od objętego zakazem druku bezkompromisowego dziennikarza „Polityki” przez bezpartyjnego rzecznika brutalnego rządu, prezesa telewizji, redaktora naczelnego szargającego wszystkie świętości tygodnika „Nie” po milionera i „śmiesznego dziadka z uszami” z internetowych memów – to jedna z najbardziej wyboistych i spektakularnych karier w historii. Setki godzin rozmów, tysiące stron archiwaliów w Polsce, Izraelu i USA, niepublikowane wspomnienia – Dorota Karaś i Marek Sterlingow kilka lat pracowali nad opowieścią o Jerzym Urbanie. Byli ostatnimi dziennikarzami, z którymi rozmawiał. Stworzyli wielowymiarowy portret najmroczniejszej postaci powojennej Polski i pokazali polityczne gry w szeregach oficjeli PRL aż po narodziny III RP, jej układy i podejrzane interesy.

„Urban” zdumiewa swoim rozmachem, dbałością o historyczny detal i nieustępliwością w poszukiwaniu prawdy. Bez znajomości tej biografii trudno zrozumieć współczesną Polskę.

 

Dorota Karaś i Marek Sterlingow – reporterzy z Gdańska wywodzący się z „Gazety Wyborczej”. Dorota pisze dla trójmiejskiej redakcji do dziś, najchętniej na tematy związane z przeszłością miasta. Jest także autorką sztuki teatralnej „Przebitka”, książki „Szafa, czajnik, obwodnica. Rozmowy z obcokrajowcami” i biografii „Cybulski. Podwójne salto”. Marek był korespondentem wojennym w Afganistanie, w cyklu reportaży przedstawił m.in. prawdziwy przebieg tragedii w Nangar Chel. Jako pierwszy opisał także sprawę Iwony Wieczorek i ujawnił najbardziej prawdopodobną przyczynę jej zaginięcia. Po odejściu z „Gazety Wyborczej” do 2016 roku pracował w Radiu Gdańsk. Ich pierwsza wspólna książka – biografia „Walentynowicz. Anna szuka raju” – otrzymała nagrodę czytelników w konkursie Grand Press na Reporterską Książkę Roku oraz Splendor Gedanensis. Lubią pisać razem; uważają, że pozwala im to spojrzeć na bohatera z różnych perspektyw i rozstrzygnąć, co jest najbardziej istotne dla jego celnego przedstawienia.

Dominik Żyłowski, Biblioteka Elbląska

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Gratuluję pomysłu i wyobraźni zapraszać kogoś kto przypomina tak obrzydliwa personę.
  • Ale NIE jest fajnym magazynem😛 Hashtagi: #Mietkowyy
  • gazownia promuje swojego bohatera, zero zdziwienia
  • kto promuje tego komucha? oczywiście gazownia, zero zdziwienia
  • Każda przeczytana biografia dostarcza mi czytelnikowi nowej perspektywy widzenia świata, oczami bohatera, jego motywacji, decyzji dobrych lub złych, umocowania w swoich czasach i okolicznościach społecznych i politycznych. Biografie są bogatym źródłem wiedzy o ludziach i czasach w których przyszło im żyć. Skarbnica wiedzy o PRL -u. Polecam.
  • Najchętniej czytanymi biografiami na świecie są: Putin, Stalin, Hitler, Mao, Napoleon, Pol Pot. Dla ułatwienia biografia to analiza i synteza życia postaci historycznych a nie ich promocja!
  • a czytanie książki Adiego to co?
  • Obrzydlistwo.
  • Zapowiada się ciekawe spotkanie. Właśnie znalazłem w sieci fragment ze wstępu: "Niemal każdy ma coś do powiedzenia na jego temat. Jedni: czerwona kanalia, wielki Manipulo, Goebbels stanu wojennego, obrzydliwy sługus zbrodniczego reżimu, wyznawca panświnizmu, perwersyjny dziadek, uszate truchło, PRL-owska menda, sowiecki kacyk, komunistyczny kolaborant, ludzkie gówno, siewca nienawiści, kłamca i morderca. Drudzy: dobro narodowe, jeden z najświatlejszych umysłów w Polsce, dżentelmen, filantrop, ikona popkultury, mistrz ciętego pióra, kompanion ostrej wypitki, władca masowej wyobraźni, jeden z kowali przemian roku 1989.(... ) „New York Times”, który poświęcił mu długi tekst, nazywa go „zajadłym komunistą, który stał się bohaterem wolności słowa”. Podsumowuje: „człowiek, którego Polacy kochali nienawidzić”.
  • Oho, będzie cmokanie nad komuchem?
  • O rany, co za durny komentarz. Wybitni autorzy tej publikacji zwracają w tej biografii uwagę na wiele aspektów z życia redaktora "Nie", przecież powstają biografie różnych kontrowersyjnych osób, a ich historie nie dzieją się w próżni, lecz różnych historycznych uwarunkowaniach, zawirowaniach dziejów. Wszystko można przeanalizować, wyciągnąć wnioski itd.
  • Elbląg nie jest super bogaty w imprezy wyższych lotów. A tu dwie elbląskie jakże istotne instytucje kulturalne - Centrum Sztuki Galeria EL oraz Biblioteka Elbląska - organizują tego samego dnia i o tej samej godzinie ciekawe zdarzenia. Biblioteka - spotkanie z autorami biografii J. Urbana, a Galeria EL - wernisaż prac Katarzyny Józefowicz. Elbląg to nie Warszawa czy Kraków, imprez kulturalnych nie ma aż tyle, żeby organizatorzy nie mogli się dogadać. W końcu są to imprezy nie dla nich, a dla elblążan, więc wypadałoby coś z tym zrobić w przyszłości.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    2
    2
    Stefan Patera(2024-09-05)
Reklama