UWAGA!

Sobie mieszkania - miastu starówkę

 Elbląg, Sobie mieszkania - miastu starówkę
fot. Mikołaj Sobczak

Taka nazwę ma wystawa w Galerii EL pokazująca artystyczne podejście do tematu odbudowy elbląskiego Starego Miasta. To jedna z inicjatyw w ramach „Nocy Muzeów“ w Elblągu. Zobacz zdjęcia.

- Ta wystawa dotyczy niezwykłego zjawiska w urbanistyce, jakim była retrowersja, odbudowa Elbląga w specyficzny sposób. To dotyczy zarówno sposobu jego odbudowy, jak i metody społecznej, jaka była przy okazji zastosowana - mówił Tomasz Sławiński, zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki w Warszawie podczas wernisażu wystawy "Sobie mieszkania - miastu Starówkę".

- Nowe Stare Miasto“ jest marką Elbląga za sprawą retrowersji - bezprecedensowej i unikalnej koncepcji jego odtworzenia, której kluczem jest autentyzm. Spacerując ulicami nowego „Starego Miasta“ w Elblągu , czy patrząc na nie z wieży katedralnej bez wątpienia potwierdzimy, że zaaranżowane zostało nowe „Stare Miasto“ i wykreowany został klimat utożsamiany z zespołami staromiejskimi - dodała Katarzyna Wiśniewska, przemawiająca w imieniu prezydenta Elbląga Witolda Wróblewskiego.

Sama wystawa składa się z dwóch części. W centralnej części Galerii mamy artystyczne wizje retrowersji, na emporach znalazły się zdjęcia i postery pokazujące elementy elbląskiej architektury Starego Miasta. - Ta wystawa nie powstałaby, gdyby nie zaangażowanie mieszkanek i mieszkańców Elbląga. Dzięki państwa pomocy przy naszych dziwnych pomysłach, poszukiwaniach fotografii... Dziękujemy - mówił Mateusz Włodarek, jeden z kuratorów wystawy.

Wystawę o retrowersji wymyśliła jeszcze poprzednia dyrektor Galerii EL Adriana Ronżewska - Kotyńska, która pojechała do Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki i tam przedstawiła swój pomysł. Przekonała się do niego Ewa Rombalska i...

- Ada przyjechała do Instytutu kilka lat temu. Miała przygotowane materiały, wywiady, filmy. Mnóstwo materiałów. Tylko, jak to zawsze w naszej rzeczywistości, brakuje finansów na realizację pomysłu. Przez te kilka lat nasz instytut się umocnił, nasz Dział Wystaw się zainteresował tym tematem i zostało to zrealizowane - zdradziła Ewa Rombalska z Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki. - Ada, gratulacje.

Wystawę można oglądać do 25 czerwca.

  Elbląg, Sobie mieszkania - miastu starówkę
fot. Mikołaj Sobczak

 

Komentarz redakcyjny: Mieliśmy zgrzyt na tym wernisażu. Zabrakło nam poważniejszego uhonorowania głównych bohaterów retrowersji: ludzi, dzięki którym elbląskie Stare Miasto nie wygląda tak jak to w Malborku, gdzie po prostu stoją bloki. Zabrakło oddania głosu takim postaciom jak np. prof. Marii Lubockiej - Hoffmann, czy też dr Grażynie Nawrolskiej. Mieliśmy wrażenie, że główni bohaterowie krajobrazu Elbląga zostali doczepieni do wernisażu trochę „na siłę“. Ale może to tylko nasze wrażenie.

Druga sprawa to płonna nadzieja na rozpoczęcie dyskusji o tym, jakie ma być elbląskie Stare Miasto. Czasami można mieć wrażenie, że z retrowersja jest już tylko hasłem reklamowym, a coraz więcej budynków na Starym Mieście z retrowersją ma coraz mniej wspólnego. Dlaczego tak się dzieje, jaki wpływ na krajobraz Starego Miasta mają władze Elbląga?

 

Artyści:
       Maciek Cholewa, Jan Domicz, Roman Fus, Krystyna Jędrzejewska-Szmek i Kasper Jakubowski, Krzysztof Maniak, KinoMANUAL (Aga Jarząb i Maciej Bączyk), Anna Maria Karczmarska i Mikołaj Małek, Anna Królikiewicz (we współpracy z Justyną Kropidłowską), Filip Rybkowski, Dominika Skutnik, Joanna Stachowiak, TURNUS (Marcelina Gorczyńska i Kamila Falęcka), Aleksander Wadas, Wiktoria Walendzik, Ludwik Zamczyński
        Zespół kuratorski:
       Zuzanna Mielczarek, Maciej Olewniczak, Emilia Orzechowska, Mateusz Włodarek

Sebastian Malicki

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Pomysł Ady Kotyńskiej bardzo dobry, ale Galeria El nie dźwignęła tematu.
  • Gdyby nie elblazanie, którzy zainwestowali pieniądze i czas w latach 80-tych, to nie byłoby ani retrowersji, ani Starego Miasta. To był fenomen na skalę Europy i to w czasach komuny. Elblągu, jesteś wielki!
  • Galeria El ? Dziękuję, strata czasu.
  • Miasta które dbudowały się z elblaskich cegieł nadal nie zapłaciły za cegły.
  • Wyjątkowo słaba wystawa. Robili ją ludzie którzy chyba nie poznali histori tej części miasta. Ogromne roxczarowanie treścią i niehlujstwem wykonania. Mam wrażenie, że twórcy tego zakpiki z elblążan.
  • Byłem tam wczoraj i było 3xZ: zaniemówienie, zażenowanie, i jak najszybsze zapomnienie. Tylko ciężko to odzobaczyć.
  • Retrowersja to policzek w twarz elbląskiej starówki. Bloki bez żadnego polotu architektonicznego, zapychają miejsca po pięknych kamienicach. Dlaczego nie można odbudowywać tak, by fasady budynków przypominały oryginały sprzed WW2? W Gdańsku i Wrocławiu można było, a tu niestety popelina, z niewielkimi wyjątkami. Niestety taka „neo-starówka” nie ma żadnego klimatu. Zwykle osiedle w miejscu historycznym. Szkoda, że ktoś dopuścił do tego.
  • A Polakom wiecznie źle :) Wystawa bzdet, odbudowa bzdet, życie wasze tez bzdet... Wiecznie na nie, wiecznie źle, wieczne narzekanie Barbarrabarbar
  • @Ehhh - Ty sobie Polakami buzi nie wycieraj. A mowa jest o obiekcie, kiedyś świątyni, miejscu gdzie rzeczy ważne dla kultury się odbywały, ale to było kiedyś. Teraz jest to miejsce które istnieje samo dla siebie i tych dziesięciu osób którym w smak przedsięwzięcia dziwnych, błahych albo niesmacznych (delikatnie mówiąc ) treści.
  • Nie rozumiem czemu wszystkie budowane w ostatnich kilku latach kamienice na Starówce / poza ul. Rybacką / nie mają nic wspólnego z przedwojenną zabudową, a projekty otrzymują akceptację Ratusza. Podczas, gdy blokuje się budowę kilku budynków wokół Seminarium i przy halach GE. Nie rozumiem też totalnej awersji do sadzenia drzew, a umiłowanie ich wycinania na Starówce z której zrobiono Betonową Pustynię. Jest jednak światełko w tunelu, zbliżają się szybkimi krokami Wybory Samorządowe, które pozwolą na wymianę cżęści Dyrektorów Wydziałów Urzędu Miejskiego dołujących nasze miasto co pozwoli na likwidację tzw. Elbląskiego Układu, który toleruje takie ponad 20 letnie dziwolągi jak łąka na Pl. Konstytucji, czy niby budowa na rogu Wigilijnej i Stary Rynek.
  • @Ehhh - A jak ma być skoro dwóch Kaczyńskich decyduje o naszym życiu, teraz już tylko jeden...
  • SMUTNE, SMUTNE i jeszcze raz SMUTNE, to co się stało z kultowym miejscem Galerią EL. Dziś to towarzystwo wzajemnej adoracji. Kiedyś były fantastyczne koncerty, spotkania, to miejsce tętniło życiem. Dziś.. MARAZM. Teraz rozumiem opór pracowników przed wyborem nowego dyrektora. Pani nie robi dobrego wrażenia, nie wzbudza sympatii. A to właśnie szef tworzy atmosferę miejsca pracy. W tym przypadku tak istotnego i ważnego dla Nas elblązan.
Reklama