
W Teatrze im. Aleksandra Sewruka w Elblągu rozpoczęły się próby do jednej z najbardziej czarnych komedii współczesnego teatru – „Czaszki z Connemary” autorstwa Martina McDonagha. Zobacz zdjęcia.
Spektakl reżyseruje Wojciech Adamczyk – reżyser, aktor, scenarzysta, pedagog, profesor doktor habilitowany sztuk teatralnych znany szerokiej publiczności jako reżyser kultowego serialu „Ranczo”, ale również wielu znakomitych spektakli teatralnych, w tym komedii i dramatów – jego “Kolacja dla głupca” była zagrana ponad 1000 razy!
Wojciech Adamczyk słynie z umiejętności łączenia humoru z refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem – podobnie wygląda to u McDonagha, jego sztuki są pełne błyskotliwych dialogów, groteski i obserwacji ludzi – nie schematów. “Czaszka z Connemary” rozgrywa się na irlandzkiej prowincji, ale niesie uniwersalne pytania o przeszłość, sprawiedliwość i przebaczenie. Siłą tego spektaklu będzie dialog między bohaterami – pełen napięcia, czarnego humoru i niedopowiedzeń. To właśnie w rozmowach ujawniają się ich emocje, tajemnice i wzajemne relacje, które z każdą sceną stają się coraz bardziej niejednoznaczne i intrygujące.
Na scenie zobaczymy: Marię Makowską-Franceson, Marcina Tomasika, Dariusza Siastacza i gościnnie Michała Królikowskiego. Premiera spektaklu odbędzie się 24 maja na Małej Scenie.
Patronat honorowy nad spektaklem objęła Fundacja Kultury Irlandzkiej
Wojciech Adamczyk
Reżyser, aktor, scenarzysta, pedagog. Profesor doktor habilitowany sztuk teatralnych (od 2015). W 1982 ukończył z wyróżnieniem studia na Wydziale Aktorskim PWST im. Al. Zelwerowicza w Warszawie (obecnie Akademia Teatralna). W 1987 z wynikiem bardzo dobrym ukończył studia na Wydziale Reżyserii tej samej uczelni; dwukrotnie, w latach akademickich 1985\86 i 1986\87 laureat rocznego stypendium Ministra Kultury i Sztuki dla wyróżniających się młodych twórców.
W 1988 odbył staż reżyserski w Paryżu, Centre National Gennevilliers. 1986-1989 etatowy reżyser Teatru im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku.1989-1990 etatowy reżyser Teatru Polskiego we Wrocławiu. 1995-2003 konsultant artystyczny Teatru Powszechnego w Łodzi. 2004-2008 etatowy reżyser Teatru Ateneum w Warszawie.
Od 5 października 2020 do 28 lutego 2021 dyrektor artystyczny tego Teatru. Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Związku Artystów Scen Polskich ( 1994-2005 Przewodniczący Sekcji Reżyserów), Stowarzyszenia MENSA od 1989 roku. Od 1993 etatowy wykładowca Akademii Teatralnej w Warszawie, Dziekan Wydziału Reżyserii (2002/2005), prodziekan wydziału 2005/2012). Członek Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów (2017/2021), członek Rady Doskonałości Naukowej (2019/2023). Wyreżyserował 38 spektakli w teatrach dramatycznych, m.in. „Uciekinierki”, „Kwartet”, „Frederick czyli Bulwar Zbrodni” oraz 17 spektakli w teatrach muzycznych, m.in. „Halka (1848)”, w Polskiej Operze Królewskiej, w Warszawie, „Kraina uśmiechu ” w Mazowieckim Teatrze Muzycznym, „Wesele Figara” i „Księżniczka czardasza ” w Operze Nova w Bydgoszczy; 17 spektakli teatru telewizji - m.in. „Skiz”, „Sen nocy letniej ”, „Rewolwer”, „Balladyna”, „Ekspedycja”, „Eskapada”, „Świerszcz za kominem”.
Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi oraz Złotą Odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej – Gloria Artis”. Otrzymał m.in. Nagrodę Klubu Integracji Europejskiej „Złota Iguana” za „wybitne osiągnięcia w dziedzinie reżyserii”, Telekamerę Tele Tygodnia dla „Rancza” – Serialu 25-lecia, „Granat” dla Najlepszego Serialu Komediowego na XIX Festiwalu Filmów Komediowych w Lubomierzu, Nagrodę dla Polskiego Serialu Wszechczasów i Nagroda Publiczności na I Festiwalu Polskich Seriali Telewizyjnych w Elblągu, na VIII Festiwal Dobrego Humoru Grand Prix dla serialu „Ranczo”, „Złotą Maskę” za reżyserię opery komicznej „Boccaccio”, „Złotą Maskę” za reżyserię „Zemsty nietoperza” , „Nagrodę im. Bohdana Korzeniewskiego” za „wybitne osiągnięcia w dziedzinie reżyserii”.