UWAGA!

Podzamcze - muzeum powiększa się (70 lat elbląskiego Muzeum)

 Elbląg, Odbudowa budynku Podzamcza (arch. MAH)
Odbudowa budynku Podzamcza (arch. MAH)

W jubileuszowym cyklu o historii Muzeum pisaliśmy już o pierwszej powojennej siedzibie przy ul. Wigilijnej oraz przeniesieniu muzeum do budynku dawnego elbląskiego Gimnazjum. Tym razem chcielibyśmy przypomnieć historię otwarcia kolejnej części muzeum – budynku Podzamcza.

Mieściła się w nim m.in. słodownia oraz pomieszczenia spichrzowe i jest związany z historią elbląskiego zamku krzyżackiego, który niestety nie zachował się do naszych czasów. W 1454 roku został zdobyty przez elblążan i zburzony. Z rozległego kompleksu zamkowego ocalało jedynie tzw. podzamcze północne – poprzedzające zamek konwentualny, gdzie dziś mieści się Muzeum. Historię elbląskiego zamku, muzealnych budynków oraz badań archeologicznych prowadzonych w tym miejscu dokładniej opisuje najnowsza plenerowa wystawa, która znajduje się na dziedzińcu MAH.

Ukończenie, rozpoczętej kilka lat wcześniej, odbudowy Podzamcza zbiegło się z rocznicą 750-lecia założenia Elbląga, które przypadało w 1987 roku. Obchody jubileuszu zostały zainaugurowane z dużym wyprzedzeniem, bo już 10 lutego 1984 (w 39-tą rocznicę tzw. „wyzwolenia” Elbląga przez Armię Czerwoną). Na ten okres zaplanowano w mieście wiele inwestycji, wydarzeń kulturalnych, imprez oraz czynów społecznych.

W wykazie planowanych przedsięwzięć, zawartym w „Programie 750-lecia m. Elbląga” znalazł się zapis: „Remont Podzamcza na Salon Wystaw Czasowych”. Terminu realizacji inwestycji, wyznaczonego na 1986 rok, nie udało się jednak dotrzymać. Gmach przekazano Muzeum pod koniec listopada 1987 roku. W muzealnej kronice zachowały się wycinki prasowe z tego okresu. Na łamach „Głosu Wybrzeża” z 8 grudnia 1987 roku wypowiadał się ówczesny dyrektor, Kazimierz Solak: „przejęliśmy na razie skrzydło wschodnie obiektu, bez terenów dookoła i części południowej piwnic, w których prace jeszcze trwają. Uzyskaliśmy 5 sal wystawowych i hall, który również służyć będzie do ekspozycji. Obecnie przystąpiliśmy do wyposażania wnętrz i wykonywania wystroju”. Dzięki otwarciu nowego budynku, Muzeum miało uzyskać nową przestrzeń wystawienniczą, pracownie i magazyny.

Odbudowa budynku Podzamcza (arch. MAH)

.

W czasie realizacji inwestycji nie obyło się jednak bez problemów. Otwarcie budynku dla zwiedzających przeciągało się ze względu na przedłużające się prace wykończeniowe, konieczność dokładnego wysuszenia wnętrz, wyposażenia ich i przygotowania odpowiednich warunków do przechowywania zabytków. Remontu nie ułatwiały braki materiałów oraz bardzo ograniczone fundusze.

Na pierwsze wystawy zwiedzający musieli zaczekać do 1991 roku. Jedną z nich była otwarta 31 sierpnia 1991 roku, urządzona w piwnicach budynku, wystawa „Nim powstał Elbląg” pod kuratorstwem prof. Łucji Okulicz-Kozaryn, prof. Jerzego Okulicza-Kozaryn oraz dr. Marka Jagodzińskiego, na której zgromadzono unikalne zabytki pozyskane w wyniku badań archeologicznych w Weklicach, gdzie odkryto gockie cmentarzysko oraz z Janowa Pomorskiego – miejsca, w którym znajdowała poszukiwana przez lata, wikińska osada Truso. Rok później, we wrześniu, na wystawie autorstwa dr Grażyny Nawrolskiej i Tadeusza Nawrolskiego, zaprezentowano zwiedzającym znaleziska z wykopalisk prowadzonych na elbląskim Starym Mieście.

 

Odbudowa budynku Podzamcza (arch. MAH)

W artykule Ryszarda Tomczyka w „Tygodniku Elbląskim” z 20 września 1991 roku możemy przeczytać o zagospodarowaniu kolejnych przestrzeni wystawowych: „pierwsze piętro podzamcza wypełniono wystawą pt. Elbląskie Rzemiosło Artystyczne: Ceramika – Szkło – Meblarstwo, w opracowaniu kustosz Marii Kwiatkowskiej oraz prezentacje złotnictwa i konwisarstwa od XVI do XIX wieku ze zbiorów własnych w opracowaniu kustosz Barbary Niemcewicz-Ledwoń”.

Dzięki działaniom dyrektor dr Marii Kasprzyckiej budynek Podzamcza został gruntownie wyremontowany w latach 2012-2014 (remont dachu odbył się w 2023 roku). Dziś mieści się tu 5 ekspozycji. Na wystawie „Elbląg Reconditus”, autorstwa Joanny Fonferek-Grajek, dr. Mirosława Marcinkowskiego, Wiesławy Rynkiewicz-Domino i Urszuli Sieńkowskiej, można zobaczyć najciekawsze znaleziska archeologiczne odkryte w czasie wykopalisk na Starym Mieście oraz prześledzić wielowiekową i złożoną historię Elbląga, w przejmującej scenerii ruin zniszczonego miasta. Za aranżację plastyczną odpowiadał Michał Urban. Ekspozycja „Świadectwa. Historia w twarzach – twarze historii”, zrealizowana przez Alicję Janiak i Małgorzatę Gizińską, przybliża życie codzienne przedwojennych mieszkańców Elbląga przez pryzmat spędzonego przez nich w mieście dzieciństwa. Stworzona przez Joannę Szkolnicką wystawa „Miasto Nowych Ludzi” to opowieść o elbląskich pionierach i pierwszej powojennej dekadzie. W piwnicach Podzamcza znajdują wystawy archeologiczne: zrealizowana przez dr. Marka Jagodzińskiego „Truso. Legenda Bałtyku” prezentująca efekty długoletnich badań archeologicznych w Janowie Pomorskim oraz „Goci. Znad Bałtyku do Rzymu” pod kuratorstwem Grzegorza Stasiełowicza, na której możemy zobaczyć kunsztowne przedmioty wytworzone przez gockich rzemieślników. W skrzydle południowym Podzamcza, odnowionym w latach 2016-2018, znajdziemy ekspozycję autorstwa Urszuli Sieńkowskiej „Historia ukryta pod ziemią” przybliżającą tajniki pracy archeologów. Wystawy w budynku Podzamcza zostały zrealizowane we współpracy z firmą Props s.c.

Nie zapominajmy jednak o ekspozycjach w budynku Gimnazjum. Jeszcze tylko do 17 listopada będzie można zwiedzić czasową wystawę „Idzie Nowe! Elbląg w dekadzie lat 60-tych”, pod kuratorstwem Michała Kozłowskiego. Dnia 15 listopada, o godzinie 18:00 odbędzie się finisaż wystawy, na który serdecznie zapraszamy.

Budynek Podzamcza - widok współczesny (arch. MAH)

Bibliografia:

Kronika Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu,

Program obchodów 750-lecia m. Elbląga, Elbląg 1984,

Rynkiewicz-Domino W., Elbląski Zamek …, [w:] „Magazyn Elbląski” nr 4, Elbląg 2007

Solak K., Muzeum w Elblągu w latach 1985-1987, [w:] „Rocznik Elbląski” t. 12, Elbląg 1991

Solak K., Muzeum w Elblągu w latach 1988-1989, [w:] „Rocznik Elbląski” t. 13, Elbląg 1993

Alicja Jung, Muzeum Archeologiczno - Historyczne

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Czy istnieje jakaś mapka która określałaby miejsce gdzie stał zamek ? Może warto byłoby wrócić do pomysłu jego odbudowy.
  • @Jamaleg - Kraj tonie po obalenia kaczyzmu a temu się zamek marzy w Elblągu Polityka pisowskiego rozdawnictwa zatrzymała nasz kraj w rozwoju. RZĄD RP BĘDZIE MUSIAŁ SPŁACAĆ PISOWSKIE ZOBOWIĄZANIA ZAMIAST ROZWIJAĆ KRAJ... "22 miliardy złotych będzie kosztowała tegoroczna wypłata 13 i 14 emerytury". "Na 800 plus w 2024 roku rząd przeznaczy 70 mld zł". " Samych odsetek od długów, które zaciągnęli nasi poprzednicy, zapłacimy rocznie ok.100 mld zł". "Roczny deficyt w Narodowym Funduszu Zdrowia w skrajnym scenariuszu będzie się kształtował w przedziale 40-68 mld zł. Łącznie w latach 2025-2027 do NFZ trzeba będzie dopłacić prawie 159 mld zł". "Poziom ekonomicznego zadłużenia netto w 2023 Grupy PGE wyniósł 21 960 mln zł". "Zasięg ubóstwa skrajnego ogółem zwiększył się z ok.1,7 mln w 2022 r. do 2,5 mln w 2023 r". Tak pisowcy zostawili pułapki dla demokratycznego rządu.
  • @Jamaleg - A może rozbudować muzeum
  • @Budujmy zamki - Tak tak wmawiaj tak sobie.
  • @Budujmy zamki - Jak to jest, że jak zawsze rządzi tusk to pieniędzy nie ma i nie będzie, a jak pis to kasa jest? To może niech pis wróci do władzy i problemy na 8 lat się skończą?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
    10
    12
    Gleboka czerwona Myśł.(2024-11-10)
  • @Budujmy zamki - To po prostu smutne. W Elblągu od zawsze rządzą te same rodziny, podobno regularnie dotowane przez dilerów i właścicieli domów uciech czy innych studni.... I ci sami zawsze oczerniają innych aby tylko nikt nie wskazał na nich palcem..... A pomysł z zamkiem doskonały. Trzymam kciuki aby ktoś to podchwycił. Jeśli uda się przekonać tych, którzy opłacają naszych polityków, o ile tacy są, to może się udać.
  • @Gleboka czerwona Myśł. - Jak to jest, to ty nie wiesz. Drukowanie pieniędzy na potęgę. Zadłużanie.. Czemu teraz fabryki z Polski uciekają. Prąd drogi ( pis powiedzial że oze jest bee) teraz płacimy kary za emisję spalin. Koszty pracownika mega ogromne Ale wyborca pis jest na tyle głupi że nie zauważył że pis dawal mu jedna ręką 500 + a druga z kieszeni wyciągał ponad 100 zł.
  • @Jamaleg - nie da się, bo w czasach niemieckich powstały tam kamienice - Wapienna. Ale można by odbudować baszty na Podzamczu - to nie powinno stanowić problemu. co więcej tam gdzie teraz na podzamczu jest "scena" też był pełnoprawny budynek po zamku i też trzeba go odbudować. Zdaje się, ze stal do 1945 r.
  • @Jamaleg - Zamek ? Między Wapienną a 1000 lecia. A teraz jest tam internat, szkoła i ul Tamka.
  • @Gleboka czerwona Myśł. - Wy czerwoni macie taki wschodni tok myślenia. Was nie obchodzi kto będzie spłacał długi zaciągnięte przez pis
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
    3
    1
    pis to stan umysłu(2024-11-11)
  • @Jamaleg - nie warto
  • @pis to stan umysłu - tusk ich czlowiek
Reklama