UWAGA!

Pejzaże, portrety i rzeźby

Do 28 maja w domu kultury "Zakrzewo" można oglądać wystawę prac zgromadzonych w ramach Otwartego Salonu Plastycznego "Wiosna 2004". Są to dzieła 30 artystów m.in. z Elbląga, Gdańska, Gorzowa Wielkopolskiego.

Kiedy w 1992 roku zrodził się pomysł zorganizowania w Zakrzewie wystawy plastycznej twórców związanych ze środowiskiem, organizatorzy nie przypuszczali, że impreza będzie się cieszyć takim zainteresowaniem. Do tegorocznej, szesnastej edycji Otwartego Salonu Plastycznego zgłosiło się 30 autorów, w tym również z Gdańska i Gorzowa Wielkopolskiego. Na stosunkowo niedużej, jak na ilość zgromadzonych obiektów, powierzchni sali zaprezentowano ponad 250 prac wykonanych różnymi technikami.
     Jak informuje Anna Tomczak, kierowniczka Spółdzielczego Domu Kultury "Zakrzewo" na wystawie dominuje malarstwo realistyczne, pochwała urody rodzimego krajobrazu, jak chociażby na płótnach Zbigniewa Śmiechowskiego, który posługując się bogatą paletą barw, pulsujących czasem niespokojnie, przywołuje klimaty ziemi kujawskiej, choć nie tylko.
     Podobne idee przyświecają twórczości Jerzego Gawryołka i Edwarda Drylla. Obaj artyści opiewają w swoich pracach piękno okolic nam najbliższych, przy czym o ile pierwszy z nich w akwarelach utrwalił konkretne, rozpoznawalne miejsca i motywy naszego regionu, drugi posługując się spojrzeniem bardzo ogólnym odzwierciedlił w swoich miniaturach raczej nastroje towarzyszące obcowaniu z przyrodą Żuław czy Wysoczyzny Elbląskiej.
     Malarstwo Piotra Romanowskiego to także pejzaże. Artysta kreuje przestrzeń obrazu kolorem nawiązując nieco do twórczości impresjonistów. Płótna Pawła Konopki (także pejzaże) cechuje wyraźna szorstkość struktury malarskiej i surowość barwy.
     Ale XVI Otwarty Salon Plastyczny to nie tylko pejzaże. Możemy podziwiać także portret (Kazimierz Salonek, Julita Milewska), realistyczny akt (Agnieszka Songin), czy nieco filozoficzne, wypływające z głębin świadomości kompozycje Sławomira Zawistowskiego.
     Warte uwagi są również pastele Grzegorza Kwaśniewskiego. Z dużych formatów brązowego kartonu wyłaniają się postaci ludzi, głównie kobiet i zwierząt. Na wystawie nie brakuje także rzeźby. Zbigniew Szeszel, zafascynowany rzeźbą sakralną, prezentuje Chrystusa frasobliwego, anioły, postaci świętych. Natomiast w pracach Dariusza Paproty, który zgłębia strukturę różnych gatunków drewna, dostrzec można zadumę nad szeroko zrozumianym społeczeństwem.
     Z innych prac warto jeszcze wymienić "poetyckie" batiki Grażyny Komorskiej, która od wielu lat z powodzeniem uprawia tę azjatycką sztukę zdobienia tkanin z zastosowaniem wosku i barwników.
     Te i wiele innych prac można oglądać w SDK "Zakrzewo" przy ul. Robotniczej 246 od poniedziałku do piątku w godz. od 10.00 do 18.00. Wystawa Otwartego Salonu Plastycznego "Wiosna 2004" będzie czynna do 28 maja.
A

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama