UWAGA!

Nowość w zbiorach muzeum – skrzynia elbląska z medalionami

 Elbląg, v
vFot. Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu

Na Zamku Królewskim w Warszawie można od niedawna podziwiać wystawę „Crème de la crème. Wybrane nabytki 2021–2022”, która pokazuje jak dynamicznie budowana jest kolekcja, której celem jest odtworzenie bogactwa przedwojennych zbiorów sztuki w Polsce. Idea wspaniała, bo dbanie o dziedzictwo - jego ciągłość i trwałość - które zaklęte jest w materii przedmiotów, powinno być przecież istotą działalności każdej instytucji muzealnej. Tym bardziej miło nam informować, że również nasze Muzeum Archeologiczno – Historyczne w Elblągu w ostatnich dniach czynnie wpisało się w ten model, wzbogacając kolekcję o nowy, niezwykle cenny obiekt.

Na rynku antykwarycznym udało nam się nabyć klasycystyczną skrzynię elbląską z bogatą, intarsjowaną dekoracją. Mebel wykonany jest z drewna jesionowego z intarsjami z (najprawdopodobniej) brzozy oraz śliwy. Pochodzi z drugiej połowy XVIII wieku, wtedy to bowiem Europa ponownie zwróciła wzrok w kierunku swych antycznych korzeni i stamtąd poczęła czerpać wzorce. To właśnie nietypowa, jak na elbląską proweniencję, stylistyka i ornament, czynią z niej przedmiot w naszych zbiorach wyjątkowy. Na froncie skrzynię zdobią dwa intarsjowane medaliony, a więc portrety w okrągłych polach, ukazujące postaci w antykizującym stylu - z wieńcami laurowymi na głowach oraz w udrapowanych szatach, w typie rzymskiej togi. Wokół nich znajdują się prostokątne pola, utworzone z typowego antycznego ornamentu jakim jest meander. W narożach umieszczone zostały zaś pilastry z korynckimi kapitelami. Bardzo ciekawy motyw zdobniczy znajduje się również na wieku skrzyni, gdzie podziwiać możemy uproszczony, intarsjowany wizerunek niewielkiej, antycznej świątyni doryckiej w typie distylosu.

  Elbląg, Nowość w zbiorach muzeum - skrzynia elbląska z medalionami
Fot. Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu

Meblarstwo elbląskie słynie ze swoich realizacji w konwencji barokowej, dlatego też omawiany obiekt może jawić się jako szczególny, jednak - jak się okazuje - niepozbawiony analogii… W przedwojennych zbiorach elbląskiego muzeum również znajdowała się skrzynia zdobiona medalionami, która choć stylizowana bardziej na modłę renesansową, pozostaje w bliskim związku z naszym nowym nabytkiem. Tym bardziej jest on dla nas cenny, bo stanowi kolejny mały krok w ochronie dziedzictwa naszego miasta i jego kulturowej ciągłości. Od tego wszak jesteśmy.

Skrzynię można już oglądać na wystawie „Relikty dawnej chwały Elbląga i regionu” w budynku Gimnazjum.

Michał Kozłowski, Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Trudno było podać cenę za jaką zakupiło samorządowe muzeum ten rekwizyt oraz kiedy? Przecież ta informacja to dopiero 1/3 wiadomości tu cytuję ".... Na rynku antykwarycznym udało nam się nabyć klasycystyczną skrzynię elbląską z bogatą, intarsjowaną dekoracją. Mebel wykonany jest z drewna jesionowego z intarsjami z (najprawdopodobniej) brzozy oraz śliwy. Pochodzi z drugiej połowy XVIII wieku, wtedy to bowiem Europa ponownie zwróciła wzrok w kierunku swych antycznych korzeni i stamtąd poczęła czerpać wzorce... "
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Kat_Na_Idiotów(2023-04-05)
Reklama