UWAGA!

Historia najnowsza Elbląga w muzealnych lekcjach

 Elbląg, Na zdjęciu - widok na ulicę Krótką w 1945 roku.
Na zdjęciu - widok na ulicę Krótką w 1945 roku. (fot. nadesłane)

Muzeum Archeologiczno – Historyczne uruchamia cykl zajęć edukacyjnych, prezentujących Elbląg w XX wieku. Lekcje muzealne przeznaczone są dla młodzieży ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, jak też dla grup dorosłych.

Elbląg minionego wieku pokazywany będzie przez pryzmat uczestnictwa w ponadlokalnych przemianach i wydarzeniach: rewolucji przemysłowej i społecznej, wojnach światowych, powojennych zmianach przynależności państwowej i wymianie ludności.
       Docelowo, w nowym pakiecie znajdzie się dziesięć lekcji. Oddzielnymi tematami potraktowane zostaną punkty charakterystyczne w historii, jak walki o miasto w lutym 1945 r., stalinowskie czasy w „Sprawie Elbląskiej”, czy też wydarzenia grudniowe w roku 1970 i w stanie wojennym. Na wyjątkowe potraktowanie zasłużyły też sobie nietuzinkowe postaci elblążan, jak twórca potęgi stoczniowej Ferdynand Schichau i producent samochodów Franz Komnick.
       Zajęcia przybliżą Elbląg w nieodległej perspektywie minionego wieku. Oparte będą na konwencji odkrywania tajemnic, a często również odtwarzania wydarzeń.. Nawiążą do obiektów i miejsc w mieście, które do dziś są charakterystyczne i rozpoznawalne. Prowadzone będą w formie wykładu, połączonego z prezentacją i multimediami; nie pozwolą się nudzić. Do ich przeprowadzenia wykorzystane będą najróżniejsze elementy wspomagające: przedmioty z epoki, pocztówki, gazety, fragmenty wspomnień uczestników zdarzeń, filmów i piosenek.
       Nowe zajęcia można zamawiać pojedynczo, jak też w postaci cyklu. Czas zajęć może być regulowany w przedziale 45-90 minut. Tak, jak i przy innych zajęciach w muzeum, grupy uczniowskie nie mogą przekraczać 30 osób. Odpłatność za grupę podczas pojedynczych zajęć wynosi 40 zł. Dodatkowych informacji o zajęciach edukacyjnych w muzeum udzielają pracownicy Działu Edukacji i Promocji. Kontakt i zapisy telefoniczne 55/2327273, 666840787 lub e-mailowo: a.grzelak@muzeum.elblag.pl.
       Dla najbardziej zaawansowanych grup, które przejdą cały cykl edukacyjny, przygotowana zostanie jako bonus gra strategiczna z wykorzystaniem przedwojennych map, przekładająca zdobytą podczas zajęć wiedzę na współczesną topografię miasta.
       Tematy zajęć wprowadzone:
       1. Narodziny nowoczesnego miasta (do 1920 r.)
       2. Rozwój przemysłowy Elbląga (do 1939 r.)
       3. Komnick – cztery koła z Elbląga (1907-1945)
       4. Walki o Elbląg 1945 r.
       5. „Sprawa Elbląska” – w szponach stalinizmu (1949-1956)
      
       Tematy w opracowaniu:
       6. Schichau – symbol potęgi przemysłowej (do 1945 r.)
       7. Miasto czasów wojny (1939 – 1945)
       8. Elbląg powojenny - czasy pionierskie (1945 – 1948)
       9. Elbląg i elblążanie w wydarzeniach grudnia 1970 r.
       10. Rewolucja „Solidarności” i stan wojenny w Elblągu (1980-1982)
      
Tomek Gliniecki, MAH

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • Super wiadomość, trzeba będzie przyłązyćsi edo jakieś grupy, lub ją zorganizować.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Komtur Elbląski(2011-01-21)
  • wielka szkoda, że elblag został tak okrutnie potraktowany przez sovietów. .. ..
  • To smutne zdjęcie przedstawia ul. Krótką w 1945 r. w jej przebiegu do nieistniejącej już Wilhelm Pfeffer-Straße (ozdobny budynek w poprzek na zdjęciu przylegał do tej ulicy) – W. Pfeffer-Straße nie została odtworzona, ale jej ślady są – tzn. jej części w kierunku ul. 1 Maja. Po LEWEJ budynek resursy mieszczańskiej, następnie narożnik okazałego budynku przy nieistniejącym już odcinku d. Pestalozzi-Straße w kierunku obecnego "miasteczka handlowego" przy "czołgu". .. – Ten niewiele zniszczony gmach rozebrano i dzisiaj jest tu parking przy PTTK, ślady tej ulicy do właśnie wjazd na ten parking (kostka brukowa i dawne, kamienne krawężniki). Budynek dzisiejszego PTTK to dawna własność Paula Kustera, który prowadził sklep z odzieżą przy ul. Mostowej 14.Jednak gmach PTTK kojarzony jest przez d. mieszkańców jako siedziba-mieszkanie burmistrza Elbląga do 1933 r. – dr Karla F. Mertena. Po PRAWEJ widoczny zarys budynku – to ściana eleganckiego hotelu „ Königlicher Hof” – dzisiaj w tym miejscy stoi prostacki budynek mieszkalny… . Zamieszczone zdjęcie ewidentnie obrazuje tzw. „ kanibalizm budowlany” , który miał miejsce w Elblągu jeszcze długo, długo po wojnie. Dziesiątki lekko zniszczonych budynków a zwłaszcza ich ozdobne fasady, nadawały się bowiem rekonstrukcji … .
  • Widziałem to i masę innych zdjęć i pocztówek przed i po wojennego Elbląga. .Za każdym razem zadaje sobie pytanie: Dlaczego Rosjanie byli tacy prości?
  • A Niemcy szlachetni :)
  • Dlaczego budynek PROSTACKI !!!!! to było budownictwo z lat 60,myślę że tak samo mówiono wówczas o budynkach z tamtych lat. .. .. takie były czasy
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    slawekEL(2011-01-22)
  • Patrze na to zdjęcie i zadaje sobie pytanie. Mury prawie całe. Dlaczego je rozebrano. To miasto po odbudowie miało by duszę. Spacerując oczyma wyobraźni widział bym czym ludzie się zajmowali i co sprawiało im przyjemność tak jak nam obecnie gdy przyozdabiamy swoje domy i możemy w przybliżeniu powiedzieć kiedy one były budowane. Czy za Bieruta, Gomułki czy Gierka, a może już za Słoniny i Mytycha.
  • Gotycka cegła z rozbiórki szła na odbudowę Warszawki.
Reklama