UWAGA!

Elbląski hejnał na nowo

Hejnał elbląski w nowym wydaniu, a konkretnie na skrzypce i fortepian – taką propozycję dla melomanów przygotowali Małgorzata Wójcik i Piotr Pawlak. Utwór ukazał się m. in. na YouTube - razem z teledyskiem.

Skąd inspiracja żeby przygotować nową aranżację hejnału?

- Już jakiś czas temu grałam recital w Elblągu i poszukiwałam czegoś na bis – mówi pochodząca z Elbląga Małgorzata Wójcik, skrzypaczka. - Ten hejnał codziennie o 12 słyszałam ucząc się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych. Gdy zostałam tam zaproszona na występ jako absolwentka, pomyślałam, że byłoby ciekawie zagrać na skrzypcach właśnie ten hejnał. Później złożyłam wniosek o stypendium kulturalne prezydenta miasta, żeby nagrać sonatę, a także demo promujące moją twórczość i Elbląg.

Artystka podkreśla, że hejnał z elbląskiego ratusza jest w przygotowanym utworze tematem, na którym oparte są improwizacje o wariacyjnej formie.

- Tęsknię za Elblągiem, ten hejnał jest dla mnie takim nostalgicznym powracaniem do mojego miasta - mówi Małgorzata Wójcik, która obecnie studiuje we Wiedniu. - Trudno nie tęsknić za swoim miastem, krajem, językiem, w którym się wszystko dobrze rozumie, także żarty (śmieje się).

Małgorzata Wójcik jest absolwentką gdańskiej Akademii Muzycznej, gdzie z wyróżnieniem ukończyła klasę skrzypiec dr hab. Any Wandtke-Wypych. Obecnie studiuje na Universität für Musik und darstellende Kunst we Wiedniu, gdzie doskonali swoje skrzypcowe umiejętności w klasie Profesora Josefa Hella.

Piotr Pawlak pochodzi z Gdańska, również jest absolwentem Akademii Muzycznej w Gdańsku - w klasie Profesora Waldemara Wojtala. Reprezentował Polskę na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim. Studiuje dyrygenturę, aktywnie koncertuje, robi też doktorat... z matematyki.

O hejnale w elbląskim wydaniu czytamy w Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej Krzysztofa Bidzińskiego:

- Przed 200 laty hejnał odgrywany był przez muzyka miejskiego z wieży kościoła św. Mikołaja w każdą środę i sobotę o godzinie jedenastej, a w niedzielę o siedemnastej. 23 października 1975 r. o godzinie dwunastej po raz pierwszy wybrzmiały elbląskie kuranty z wieży Urzędu Miejskiego przy ul. Łączności 1. Zbudowania mechanizmu kurantów w czynie społecznym podjęli się członkowie Cechu Rzemiosł Różnych – podaje encyklopedia. - Melodię zaaranżował Józef Karpiński, dyrektor Państwowej Podstawowej Szkoły Muzycznej, która była utworem muzycznym skomponowanym przez Petrusa de Drusina – czytamy. Piotr z Drużna był elbląskim i gdańskim organistą i kompozytorem z przełomu XVI i XVII w.

Jak podaje Elbląska Encyklopedia Muzyczna, hejnał zamilkł w połowie lat 80' XX w. Powrócił 26 lipca 1999 r., gdy dzięki urodzonemu w Elblągu nadburmistrzowi Hamburga Ortwinowi Runde zmodernizowano ratuszowy zegar i zamontowano elektronikę odtwarzającą hejnał. Melodię zarejestrowano w Telewizji Vectra-EL, hejnał zagrał chorąży sztabowy Maciej Bujak z Orkiestry Wojskowej w Elblągu.

- 30-sekundowy fragment składający się z trzech powtarzających się zwrotek został zarejestrowany na płycie kompaktowej przy współpracy z Juliuszem Markiem - podaje publikacja.

Za montaż i mastering dźwięku w improwizacjach na temat hejnału elbląskiego odpowiada Tomasz Kaczor. Ewa Nizielska realizowała z kolei nagranie wideo, w całość złożyła wszystko Małgorzata Wójcik.

TB

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama