UWAGA!

Cofnąć się do czasów Gutenberga

 Elbląg, Cofnąć się do czasów Gutenberga
(fot. Anna Dembińska)

Podczas Dni Elbląga do podróży w czasie zaprasza Biblioteka Elbląska. Mieszkańcy mogą wykonać pamiątkowy wydruk na replice maszyny Gutenberga, wziąć udział w warsztatach czerpania papieru i obejrzeć na wystawie starodruki, na co dzień skrywane w specjalistycznych magazynach biblioteki i zabytkowe wydania Biblii pochodzące ze zbiorów prywatnych. Zobacz zdjęcia.

W sobotę dwie specjalistki z Biblioteki Elbląskiej: dr Marta Szada i dr Dorota Jutrzenka-Supryn (naukowczynie na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu) opowiadały chętnym elblążanom o starodrukach i metodach ich digitalizacji. Można było z bardzo bliska przyjrzeć się tym zabytkowym zbiorom i posłuchać o ich historii.

W trakcie pokazu dr Marta Szada przedstawiła zachowane w kolekcji starych druków Biblioteki Elbląskiej dzieła alchemiczne, ezoteryczne i protonaukowe, które są fascynującymi pomnikami tego niezwykłego nurtu nowożytnej kultury intelektualnej, ale także pięknymi przykładami sztuki dawnej książki

Z kolei Dorota Jutrzenka-Supryn mówiła o „dotykaniu obrazem”, czyli nowych obliczach dygitalizacji. - Jesteśmy świadkami stałego rozwoju techniki służącej do rejestrowania obrazów, również tych niewidzianym okiem nieuzbrojonym. Dają nam one możliwość pokazania zabytkowego woluminu jako przedmiotu wielowarstwowego, o złożonej strukturze, ciekawej historii – uważa dr Dorota Jutrzenka-Supryn.

Jeszcze w niedzielę można zapoznać się w Bibliotece Elbląskiej z dawnymi technikami drukarskimi: wykonać pamiątkowy wydruk na replice maszyny Gutenberga, a także wziąć udział w warsztatach czerpania papieru (sobota, niedziela: godz. 11:00-14:00). Z kolei w godz. 10-18 (również jeszcze w niedzielę) w Bibliotece Elbląskiej będzie czynna wystawa o„Historia Biblii i rozwoju piśmiennictwa”, prezentująca historię powstania Pisma Świętego. Składają się na nią m.in. reprinty pierwszych wydań Biblii, pochodzące ze zbiorów prywatnych.

  Elbląg, Cofnąć się do czasów Gutenberga
(fot. Anna Dembińska)

Zwiedzający mogą przyjrzeć się słowom zapisanym na kamiennych tablicach, na skórach zwierzęcych, papirusie i pergaminach. Zobaczą pierwszą czcionkę oraz ręcznie zapisane karty w językach, w których została spisana ta ponadczasowa lektura. Faksymile i reprinty pierwszych wydań w języku angielskim, niemieckim, polskim, po grecku, po łacinie i hebrajsku.

- Celem wystawy jest poszerzenie wiedzy na temat historii powstawania tej niezwykłej księgi oraz rozwoju piśmiennictwa. Całość zbiorów pochodzi od prywatnych fundatorów, którzy dostarczają swoje faksymile i reprinty dla celów edukacyjnych niekomercyjnych. Wystawa odwiedza muzea, placówki szkolne, domy dziecka oraz domy kultury na terenie całego kraju. Nad całością wystawy czuwa jej kustosz i organizator Michał Dutkowski – informuje Biblioteka Elbląska.

oprac. RG

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama