UWAGA!

Władze wprowadziły stan epidemii

 Elbląg, Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski
Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski (fot. Facebook Kancelarii Premiera )

30 tys. zł kary będą płacić osoby, które nie stosują się do zasad kwarantanny. Szkoły zostają zamknięte do 12 kwietnia, czyli do Wielkanocy. Wojewodowie będą mogli zarządzać na podległym sobie obszarze personelem medycznym i innymi osobami mogącymi pomóc w powstrzymaniu epidemii. To tylko niektóre zmiany, wprowadzone od dzisiaj w Polsce. Ministrowie zdrowia oraz spraw wewnętrznych i administracji podpisali rozporządzenie o wprowadzeniu stanu epidemii na terenie całego kraju.

- Ogłoszenie stanu epidemii w kraju jest trudną decyzją, ale jak popatrzymy na liczbę osób, która umiera codziennie we Francji czy Włoszech, to myślę, że te trudne decyzje, odpowiedzialne zachowania Polaków, ratują życie - powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski na dzisiejszej konferencji prasowej. - Będziemy mieli w najbliższych dniach tysiąc, dwa tysiące zakażonych. W ciągu kilkunastu dni to może być 10 tysięcy, mówienie o efektach, kiedy to się skończy, jest gdybaniem.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski i minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński podpisali rozporządzenie, w którym wprowadzili w Polsce stan epidemii. Oznacza to nałożenie nowych obowiązków i prerogatyw, żeby zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa w Polsce. Obecnie wykonano ponad 13 tys. testów. Jak informuje Ministerstwo Zdrowia w Polsce jest 411 zarażonych.

 

Co oznacza wprowadzenie stanu epidemii? 

Minister zdrowia na terenie Polski, a wojewodowie na terenie swoich województw, będą mogli delegować do pracy na tym obszarze personel medyczny, ale też inne osoby, które pomogą powstrzymać epidemię - poinformowało Ministerstwo Zdrowia na Twitterze. Wzrosła też wysokość kary za niedotrzymanie warunków kwarantanny - do 30 tys. zł. Doprecyzowano ograniczenia w funkcjonowaniu branży transportowej, w galeriach handlowych i w przedsiębiorstwach. W galeriach handlowych zostaną otwarte sklepy spożywcze i apteki. Będzie można również kupić środki czystości.

Szkoły zostają zamknięte do Wielkanocy (12 kwietnia). 

- Wprowadzimy obowiązek realizowania podstaw programowych od 25 marca tak, aby nauczycieli mogli w systematyczny sposób przekazywać wiedzę, kontaktować się z uczniami, a także wystawiać oceny - zapowiedział Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej, na dzisiejszej konferencji prasowej.

Wybory prezydenckie mają odbyć się zgodnie z planem - pierwsza tura 10 maja, ewentualna druga dwa tygodnie później.

 

Aktualizacja z 20:30

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w Polsce jest już 425 zakażonych. Wśród nowych przypadków jest jedna osoba z województwa warmińsko - mazurskiego.

- Mamy kolejny przypadek  osoby zakażonej koronawirusem z naszego województwa. To mężczyzna w sile wieku, z kontaktu, bezobjawowy, na razie w domu - poinformował Krzysztof Guzek, rzecznik prasowy wojewody warmińsko - mazurskiego.

Jak poinformował Urząd Wojewódzki w Olsztynie w naszym województwie jest osób hospitalizowanych 74, w tym 12 zakażonych; w kwarantannie domowej - 728, w tym 1 zakażona; w kwarantannie po po przekroczeniu granicy - 1173; w nadzorze epidemiologicznym 1626; 3 osoby z naszego województwa są hospitalizowane w innym województwie.

SM

Najnowsze artykuły w dziale Koronawirus

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama