Rząd zapowiedział przyspieszenie harmonogramu szczepień. Od poniedziałku mogą się rejestrować osoby w wieku 65-66 lat, od wtorku – 60-64 lata.
– W ostatnich dniach o kilkadziesiąt procent spadła liczba rejestrujących się na szczepienie szczepionką AstraZeneki i o kilkadziesiąt procent wzrosła liczba osób, które umówiły się na szczepienie i na nie nie przyszły – mówił Michał Dworczyk, minister odpowiedzialny za szczepienia, na sobotniej konferencji po posiedzeniu rządowego sztabu antykryzysowego – Musimy reagować na tę sytuację, dlatego podjęliśmy decyzję o przyśpieszeniu rejestracji kolejnych grup.
Od poniedziałku mogą rejestrować się 66- i 65-latkowie, a od wtorku osoby w wieku 60-64 lata.
W czwartek 25 marca wznowione będą też zapisy dla seniorów powyżej 70 lat. Minister dodał, że osoby, które nie zaszczepiły się w czasie swojej kolejki, spadają na jej koniec i będą mogły zaszczepić się dopiero, kiedy szczepionek będzie na tyle dużo, że będzie można szczepić się już bez kolejek. – Nie wiadomo jednak, kiedy to będzie, bo nie mamy jeszcze harmonogramów dostaw od firmy Pfizer – podkreślił Dworczyk.
Tymczasem Europejska Agencja Leków potwierdziła skuteczność, bezpieczeństwo i wysoką jakość szczepionki firmy AstraZeneca. EMA podkreśliła, że preparat ten nie jest związany ze zwiększeniem ogólnego ryzyka zakrzepów krwi u osób, które go otrzymały. Dodatkowo EMA nie stwierdziła żadnych problemów z jakością lub konkretną serią szczepionki AstraZeneki. Zaznaczyła przy tym, że zamierza nadal badać doniesienia dotyczące związku między zakrzepami krwi a tym preparatem. Rada Medyczna działająca przy premierze RP również zaleca dalsze stosowanie szczepionki produkcji AstraZeneca – czytamy na stronie internetowej rządu.
Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że ostatniej doby odnotowano ponad 26 tys. nowych przypadków zakażenia koronawirusem, przy ponad 87 tys. wykonanych testów. Nadal najgorzej – jeśli chodzi o dzienną liczbę zachorowań – sytuacja wygląda w województwie mazowieckim (4166) i śląskim (3600), a także wielkopolskim (2791), dolnośląskim (2226) i małopolskim (2138).
Wzrostowi zakażeń towarzyszy też wzrost liczby zajętych łóżek szpitalnych oraz respiratorów. Obecnie w Polsce 23 293 chorych na COVID-19 przebywa w szpitalach, z czego 2 315 z nich jest podłączonych do respiratorów. Dla pacjentów przygotowano 32 713 łóżek i 3 154 respiratory.
Do tej pory w Polsce wykonano blisko 4,9 mln szczepień przeciw COVID-19, z czego ponad 1,7 mln drugą dawką. Jak zarejestrować się na szczepienie? Sposobów jest kilka. Można to zrobić dzwonić na ogólnopolską linię 989 lub przez automatyczny system powiadomień pod nr (22) 888 41 11 lub przez stronę internetową pacjent.gov.pl lub kontaktując się z wybranym przez siebie punktem szczepień.