UWAGA!

Pierwszy raz u ginekologa

Pierwsza wizyta u lekarza ginekologa dla kobiety jest przeważnie dużym przeżyciem. Strach przed niewiadomym i skrępowanie, no bo trzeba jednak się rozebrać. Od pierwszej wizyty zależy też nastawienie do lekarza ginekologa i do badań. Mimo to warto zadbać o zdrowie także intymnych części ciała.

O czym należy pamiętać przygotowując się do wizyty u ginekologa?
     Przede wszystkim o tym, aby wcześniej umówić się na wizytę. Następnie trzeba zadbać o dokument, który potwierdzi nasze ubezpieczenie - chyba, że idziemy do gabinetu prywatnego. W przypadku osób uczących się wystarczy ważna legitymacja szkolna, osoby pracujące powinny mieć przy sobie legitymację ubezpieczeniową, bezrobotni comiesięczne zaświadczenie o zarejestrowaniu w UP, a właściciele firm i różnych działalności gospodarczych zaświadczenie ZUA oraz dowód opłacenia składek ZUS.
     Warto mieć przy sobie kalendarzyk menstruacyjny, na którym zaznaczamy, kiedy zaczyna i kończy się każda miesiączka. Zawsze podczas wizyty u ginekologa, lekarz pyta o datę rozpoczęcia ostatniej miesiączki. Kiedy idziemy po raz pierwszy, także o wiek, w którym zaczęłyśmy miesiączkować.
     
     Kiedy kobieta powinna przyjść na pierwszą wizytę?
     - Do poradni ginekologiczno-położniczej może zgłosić się każda kobieta - zapewnia doktor W. Drozd z Poradni Kobiet w przychodni przy ul. Bażyńskiego. - Kiedyś istniała wyodrębniona poradnia dla dziewcząt, ale od pewnego czasu zostało to zmienione i obecnie poradnie ginekologiczno-położnicze przyjmują wszystkie pacjentki, niezależnie od wieku.
     Na badanie ginekologiczne powinna zgłosić się przede wszystkim kobieta, która już współżyła. Oczywiście te, które jeszcze nie współżyły, także mogą się zgłosić, natomiast samo badanie ginekologiczne może być dla nich nieco bardziej krępujące.
     Jeżeli kobieta nie współżyła, miesiączkuje regularnie i nie ma żadnych dolegliwości, to pierwszą wizytę można odłożyć nawet do około 18-20 roku życia. Nie należy jednak zwlekać, kiedy dzieje się coś niepokojącego. Warto także zbadać się, kiedy planuje się rozpocząć współżycie, a przy okazji dowiedzieć się o metodach antykoncepcji.
     - Korzystnym zjawiskiem jest, że coraz częściej kobiety przychodzą po raz pierwszy do mojej poradni, aby poddać się badaniom profilaktycznym - mówi dr Drozd. - Można wtedy spokojnie przedyskutować szereg kwestii dotyczących zdrowia kobiety. Poza tym badanie profilaktyczne może wykryć jakąś poważną chorobę, choć nieczęsto się to zdarza. Czasami to pierwsze badanie może ukazać inne problemy, np. wadę rozwojową narządów płciowych, które uniemożliwiają zajście w ciążę czy współżycie. Zawsze lepiej wiedzieć o tym wcześniej.
     
     Jakiego lekarz wybrać?
     Pierwsza wizyta u ginekologa ma często wpływ na stosunek pacjentki do lekarza i do badań. Warto podpytać koleżanki, które mają to za sobą, którego lekarza polecają. Część kobiet woli pierwszy raz wybrać kobietę - ginekologa, gdyż uważają, że jest to mniej krępujące. Inne natomiast uważają, że to mężczyzna - lekarz jest odpowiedniejszy, ponieważ jest bardziej delikatny.
     
     Jak wygląda i na czym polega badanie?
     Na początku lekarz zawsze przeprowadza rozmowę. Pyta o cel wizyty oraz ostatnią miesiączkę. Zapyta też o doświadczenia seksualne, czyli czy ma się ten pierwszy raz już za sobą. Pacjentce, która po raz pierwszy jest w gabinecie ginekologicznym, lekarz wytłumaczy sposób, cel i kolejne etapy badania ginekologicznego.
     Następnie wskaże miejsce, w którym pacjentka rozbiera się i przygotowuje do badania (wiele kobiet uważa, że najlepiej na badanie ginekologiczne założyć spódnicę). To najbardziej stresująca część wizyty. To zrozumiale, niełatwo rozebrać się przed obcym człowiekiem. Warto jednak pamiętać, że to lekarz, a badanie ma pomóc nam dbać o zdrowie. Samo badanie trwa niedługo, zaledwie kilka minut i, jeżeli nic się nie dzieje, jest bezbolesne, choć nieco krępujące.
     Po przygotowaniu się do badania należy położyć się na specjalny fotel ginekologiczny. Lekarz poinstruuje, jak to zrobić. Stres jest duży, ale można po prostu zamknąć oczy, oddychać spokojnie i rozluźnić się.
     Inaczej wygląda badanie dziewczyny, która odbyła już pierwszy stosunek seksualny, a inaczej tej, która inicjację ma jeszcze przed sobą. Wszystko zależy od indywidualnego przypadku. Zazwyczaj nawet kiedy dziewczyna jest dziewicą, istnieje możliwość wykonania badania ginekologicznego przez pochwę, chyba, że błona dziewicza jest zbudowana w taki sposób, że nie jest to możliwe.
     Badanie z wziernikiem polega na umieszczeniu przez lekarz metalowego lub plastikowego wziernika w pochwie. Wziernik rozchyla ścianki pochwy, co ułatwia ocenę pochwy oraz szyjki macicy oraz pobranie wymazu cytologicznego.
     Badanie dwuręczne lekarz wykonuje wkładając do pochwy dwa palce jednej ręki, a drugą uciska podbrzusze. To badanie pozwala określić rozmiar, kształt i położenie macicy oraz jajników i jajowodów.
     Badanie przez odbyt wykonywane jest u dziewcząt, które nie odbyły stosunku, a badanie przez pochwę jest niemożliwe. Lekarz umieszcza palec w odbytnicy, a drugą ręką uciska podbrzusze - podobnie jak podczas badania dwuręcznego. To badanie również informuje o rozmieszczeniu macicy, jajników i jajowodów.
     Można także poprosić lekarza o zbadanie piersi oraz o poinstruowanie, w jaki sposób wykonywać samobadanie piersi i na co zwrócić szczególną uwagę.
     Jak często wykonywać badania? Wizyta u ginekologa powinna odbywać się raz w roku, natomiast badanie cytologiczne raz na trzy lata. Wymaz cytologiczny pomaga we wczesnym rozpoznawaniu stanów zapalnych i podjęciu odpowiedniego leczenia. Regularne badania pozwalają też na wczesne wykrycie raka szyjki macicy, no i oczywiście szybkie rozpoczęcie leczenia. Jeżeli kobieta jeszcze nie współżyła, można zastanowić się nad szczepionką przeciwko wirusom brodawczaka ludzkiego (HPV). Szczepionka znacznie zmniejsza ryzyko zachorowania na raka szyjka macicy, gdyż w wielu wypadkach jest on powodowany przez wirus HPV.
     Badanie ginekologiczne jest badaniem potrzebnym. Przeprowadzane regularnie zmniejsza ryzyko zapadnięcia na poważne choroby. Każda kobieta, która regularnie poddaje się takiemu badaniu, powinna być dumna z siebie, bo dba o swoje zdrowie.
ED

Najnowsze artykuły w dziale Jej portEl

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • Którego ginekologa polecacie a którego odradzacie ??? Napiszcie coś czy długo czekałyście na wizytę, jakie ma podejście do pacjentek.
  • ja osobiście polecam właśnie dr Drozda, wczesniej bylam u dwoch innych ginekologow i nie podobaly mi sie te wizyty, a dr Drozd zawsze wysluch i odpowie na wszytkie pytania. ..
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    pacjetka(2008-01-21)
  • "Każda kobieta, która regularnie poddaje się takiemu badaniu, powinna być dumna z siebie, bo dba o swoje zdrowie. " o matko! cóż za wspaniałe przesłanie:DDDDD hahaha
  • Witam wszystkich!!ja od5-6 lat chodze do dr. Winkel, obecnie przyjmuje w poradni na ogolnej. Jest naprawde dobrym lekarzem wyslucha, doradzi i nigdy nie sciemnia, mowi co mysli, nic nie ukrywa przed pacjetka.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    monia25(2008-01-23)
  • Polecam dr Wojciecha Drozd - przyjmuje w przychodni na Bażyńskiego. To właśnie u niego byłam na pierwszym w swoim życiu badaniu ginekologicznym. Taktowny, kompetentny, rzeczowy, miły, cierpliwy.
  • Ja równiez polecam wspaniałego pana Drozda, niesamowity człowiek, ciepła i kompetentna osoba, z ktorą mozna porozmawiac i pozartowac, nie jest wyłudzaczem pieniedzy (jak np. Pasieczny znany wszystkim ktory pod koniec ciazy kolezanki powiedzial jej ze ma juz przychodzic tylko prywatnie bo nie bedzie jej badal na fundusz, zaznaczam-odmawiajając przy tym badania!!!!). Prowadzi teraz moją pierwszą ciąże i jestem bardzo z niego zadowolona, oby takich ludzi bylo jak najwiecej, pozdrowienia dla p. Drozda; )
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    ....zadowolona(2008-01-25)
  • Bazując na własnym doświadczeniu, polecam dr Drozda, szczególnie dla kobiet/dziewcząt chcących po raz pierwszy udać się do ginekologa, jest to bowiem najważniejsza wizyta i decyduje o późniejszym stosunku pacjentek do tego typu badań.
  • Ja chodzę z mężem na badania ginekologiczne i mąż jest przy mnie cały czas czuję się pewniej i się nie stresuję. Mąż wtedy nie jest zazdrosny jak inni mężowie z którymi rozmawia. Robią żoną wyrzuty o ginekologa zwłaszcza lekarza.
  • a moim zdaniem, to chyba jakis młody ginekolog to pisał :) o. O. Kiedys nie było ginekologów itp itd i kobiety żyły i żyły :) pozdr.
  • Ja też polecam Dr. Drozda. Był przy moim pierwszym porodzie i od tamtej pory zaczęłam do niego chodzić. Prowadził moją drugą ciążę i bardzo go polecam moim znajomym. Jest bardzo kompetentny i ludzki co najważniejsze. Taki swój gość, po kilku wizytach rozmawia się z nim jak z bratem.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Pacjentka Dr Drozda(2010-10-28)
  • Dlaczego w Polsce jest tak Ze przy każdej wizycie ginekologicznej bada się palcami pochwę, podczas ciąży nieraz kończy się to podszyciem Dlaczego jest tak że w Polsce przy każdej wizycie ginekologicznej bada się palcami pochwę, czego się unika w Anglii i innych krajach. Robi się usg itp. Przy ciąży częste badanie kończy się to podszyciem. Nie bada się kobiet tak często dopochwowo, na kozetkach dlatego nie ma problemów z chodzeniem z dolegliwościami ginekologicznymi, a nie na fotelu ginekologicznym jest mniejszy stres. Wiadomo jak tu ktoś napisał że w obecności partnera lub położnej. Dużo badań związanych z ginekologią bada lekarz pierwszego kontaktu nie badając pochwy, w Polsce to chyba się podniecają ginekolodzy przy tych badaniach bo dlaczego tak często badają. Polsce brakuje jeszcze do tej kultury pacjentkom by upominały się o swoje około 30 lat. A lekarzom dobrze się szerzy ciemnotę bo jest wygodnie i dlatego kobiety tak rzadko chodzą do ginekologa. Słyszałam że w większych miastach polski można zamówić wizytę ginekologiczną do domy na badanie pacjentki tylko w obecności osoby bliskiej. nie chodzi o ustawę 2008rok art21 o osobie bliskiej podczas badań i zabiegów tylko o asekurację ginekologa by potem nie było jak kiedyś na zachodzie zarzutów o molestowanie lub nawet gwałt przez nieuczciwe pacjentki
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Pacjentka z UK(2011-01-01)
  • Ale bzdury wypisujecie.
Reklama