UWAGA!

Październik - miesiąc walki z rakiem

Październik to ogólnopolski miesiąc poświęcony walce z rakiem. W tym czasie zarówno media ogólnopolskie, jak i lokalne, a także różne organizacje przypominają, jak dużym zagrożeniem jest nowotwór i jak można go szybko wykryć.

Statystyki są przerażające - coraz więcej osób umiera na nowotwór, w tym coraz więcej kobiet na raka piersi i szyjki macicy. Szacuje się, że co jedenasta Polka zachoruje na raka sutka.
     Ważna w walce z chorobą nowotworową jest profilaktyka. O ciało dbamy codziennie, również co dzień bierzemy prysznic czy kąpiel. W tym czasie możemy zbadać piersi - takie samobadanie nic nie kosztuje i zajmuje zaledwie kilka minut w miesiącu. Takiego badania każda z nas może nauczyć się sama, a w razie wątpliwości poprosić o wskazówki lekarza ginekologa. Samobadanie powinna przeprowadzać każda kobieta - bez względu na to, czy w jej rodzinie pojawiły się przypadki zachorowania na nowotwór piersi. Każda z nas jest potencjalnie zagrożona tą chorobą, a wcześnie wykryta często jest całkowicie uleczalna.
     Piersi najlepiej badać tydzień po miesiączce. Za sprawą hormonów piersi przed miesiączką i w jej tracie są wrażliwsze i opuchnięte. Natomiast kobiety po menopauzie mogą wybrać dowolny dzień na badanie, ale również powinny przeprowadzać je co miesiąc. Podczas badania ważne jest także sprawdzenie węzłów chłonnych, które znajdują się pod pachami.
     Samobadanie piersi jest proste. Pierwszy etap to badanie na stojąco. Stojąc prosto przed lustrem, obejrzyj wygląd piersi, w ten sposób możesz zauważyć zmiany w wyglądzie. Następnie unieś prawą rękę do góry i załóż ją za głowę, a lewą - przykładając trzy środkowe palce - sprawdź prawą pierś i pachę. Wystarczy lekko przycisnąć palce do piersi i okrężnymi ruchami zbadać całą. Tak samo oczywiście badamy lewą pierś. W drugim etapie musisz położyć się na plecach, pod prawą łopatkę wsuwając małą poduszkę lub zwinięty ręcznik, rękę połóż za głową i zbadaj pierś tak samo jak na stojąco. Następnie połóż rękę wzdłuż ciała i powtórz badanie. Tak samo zbadaj lewą pierś.
     Równie niebezpieczny dla kobiet jest nowotwór szyjki macicy. Profilaktyczne badanie cytologiczne, któremu należy się poddać raz na rok, umożliwia szybkie wykrycie choroby. Rak szyjki macicy jest drugim, ze względu na częstotliwość zachorowań kobiet, nowotworem na świecie oraz trzecim, jeśli chodzi o ilość zgonów - po raku piersi i płuc. Codziennie z jego powodu umiera pięć Polek, co w skali roku daje przerażającą liczbę 1925 kobiet. Ponieważ główną przyczyną raka szyjki macicy jest wirus, warto przeciw niemu się zaszczepić. Około 80 proc. kobiet ulega zarażeniu wirusem (nosicielami mogą być mężczyźni) który może, ale nie musi wywołać raka. Posiadanie jednego partnera seksualnego znacznie zmniejsza ryzyko zarażenia i zachorowania, ale nie eliminuje całkowicie zagrożenia. Natomiast osoby, w których rodzinie pojawił się taki problem, mogą być bardziej narażone, gdyż, jak wykazały ostatnie badania, rak szyjki macicy często ma podłoże genetyczne.
     Zarówno samobadanie piersi, jak i cytologiczne badanie u ginekologa zajmują zaledwie chwilę, jednak tak krótka chwila może uratować zdrowie i życie. Dlatego profilaktyka, w każdym przypadku, jest niezwykle ważna i potrzebna. Uświadamiając sobie, jak wielkie żniwo zbiera rak oraz jak skutecznie można z nim walczyć dzięki systematycznym badaniom, każda kobieta przyzna, że warto znaleźć trochę czasu na profilaktykę.
ED

Najnowsze artykuły w dziale Jej portEl

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama