UWAGA!

Potrzebny ciepły klimat

- Na rynku ciepła w Elblągu jest miejsce dla Elektrociepłowni, ale jest i miejsce dla nowego zakładu - uważa prezydent Elbląga, który w Urzędzie Miejskim spotkał się dziś z dziennikarzami i rozmawiał o pomyśle budowy ciepłowni na biopaliwo.

O tym, jak pracownicy Elektrociepłowni przyjęli zapowiedź budowy nowej, konkurencyjnej ciepłowni, o której dowiedzieli się z internetowego Biuletynu Informacji Publicznej na stronach Urzędu Miejskiego, pisaliśmy w portElu w ubiegłym tygodniu. Przypomnijmy, przedstawiciele działających w zakładzie związków zawodowych twierdzą, że władze miasta chciały przed nimi ukryć rozmowy z nowym inwestorem oraz że ciepłownia na biopaliwa to nierealny i nieracjonalny pomysł.
     Dziś, w czasie konferencji prasowej, Henryk Słonina przypomniał, że rozmowy o nowych rozwiązaniach w zakresie zabezpieczenia cieplnych potrzeb miasta, trwają od początku lat dziewięćdziesiątych i że do dziś politykom, przedstawicielom samorządu oraz producentowi ciepła - Elektrociepłowni i jego dystrybutorowi - Elbląskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej nie udało się wypracować docelowych rozwiązań.
     - Trwa prywatyzacja „Grupy G8”, której Elektrociepłownia i Elbląskie Zakłady Energetyczne są częścią - wyjaśnia prezydent. - Rozmowy o budowie nowej ciepłowni rozpoczęliśmy między innymi z powodu obaw o to, co będzie, kiedy Grupa zostanie sprzedana. Także z tego powodu przerwaliśmy negocjacje w sprawie utworzenia spółki Elektrociepłowni i EPEC-u, bo większość udziałów w niej po zakończeniu prywatyzacji miałby nowy nabywca G8.
     Prezydent zdementował dziś powtarzane przez ciepłowników z niepokojem informacje o tym, że w przypadku budowy nowego zakładu, Elektrociepłownia będzie skazana na likwidację.
     - Na elbląskim rynku ciepła jest miejsce dla Elektrociepłowni, ale zakład musi zostać poddany restrukturyzacji i modernizacji - uważa prezydent. – Dziś słyniemy z tego, że mamy ciepłownię z lat pięćdziesiątych. O wszystkim możemy jednak rozmawiać - dodaje Henryk Słonina.
     Prezes Elektrociepłowni, Wiesław Sawicki, uważa, że obawy związane z prywatyzacją G8 są nieuzasadnione.
     - Takie przekształcenia miały miejsce już w kilku polskich miastach i w żadnym nie zdarzył się rysowany przez władze Elbląga czarny scenariusz.
     Wiesław Sawicki zapewnia też, że jego firma, choć w ostatnich latach na modernizację wydała już kilkadziesiąt milionów złotych, gotowa jest do rozpoczęcia kolejnych prac.
     - Możemy rozmawiać i remontować, ale musimy mieć pewność, że władze Elbląga chcą z nami współpracować - oczekujemy, że prezydent podpisze z Elektrociepłownią taki sam list intencyjny, jak z firmą, która chce postawić nową ciepłownię – mówi prezes Sawicki. – Dotąd wszelkie rozmowy okazywały się niemożliwe, bo proponowano nam pomysły, które nie były realne do zrealizowania i oznaczały wzrost cen ciepła.
AJ

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • Szef EC ma rację, jeszcze nic nie stało się groźnego w grupie G8, to pewnie jeszcze jest przed nami. Oto informacja z 26.03.2003 Do dalszego etapu prywatyzacji ośmiu zakładów energetycznych Ministerstwo Skarbu Państwa dopuściło sześciu z dziesięciu inwestorów, którzy na początku marca br. złożyli w MSP swoje oferty. Grupa G8 czyli Grupa Północna składa się z ośmiu spółek dystrybucyjnych: ZE Toruń S.A., Elbląskie ZE S.A., ENERGA Gdańska Kompania Energetyczna S.A., Energetyka Kaliska S.A., ZE Koszalin S.A., ZE Olsztyn S.A., ZE Płock S.A., ZE Słupsk S.A. Grupa ta reprezentuje 2,5 miliona odbiorców i sprzedaje 16% energii elektrycznej na terenie Polski. Z dziesięciu inwestorów ubiegających się o kupno G8 odpadli czterej: francuski EdF International, Sydkraft z grupy E.ON, hiszpańska Union Fenosa i amerykańskie PSEG Global. Do dalszego etapu prywatyzacji północnych spółek dystrybucyjnych dopuszczeni zostali belgijski Electrabel International Holdings BV, irlandzki ESB International Investments Ltd, dwie hiszpańskie spółki Endesa i Iberdrola S.A., niemieckie konsorcjum E.ON Energie AG i Energie Nord AG oraz polskie spółki z grupy kapitałowej Elektrimu (Elektrim S.A. El-Dystrybucja Sp. z o.o., Elektrim Volt S.A. i ZE PAK S.A.). - Jak z powyższego wynika, myślenie o przeciwwadze dla naszego producenta ciepelka ma racjonalne podstawy. Co kartele mogą na rynku mediów bytowych? Brrr, czarno to widzę, ale ja widocznie już mam taką... wybujałą wyobraźnie. :) Alternatywne rozwiązanie p. Prezydenta jest słuszne tylko od strony energetycznego bezpieczeństwa dla mieszkańciow Elbląga, natomiast sposób rozwiązania, jest raczej niesamowity. To będzie największy eksperyment w północnej Polsce wykonywany za pieniądze podatników. Czy na to nas stać? O to jest pytanie!
  • Oset. jasli p. prezydent czerpie wiadomosci z tych samych zrodel co ty to nie dziwie sie ze podejmuje takie , anie inne decyzje. Twoje wiadomosci na temat G8 sa z przed 1,5 roku. W obecnej chwili na placu boju do kupna G8 pozostal tylko jeden inwestor EL- Dystrybucja p. Kulczyka- pozostali zrezygnowali. MSP nie wie jeszcze jaka decyzje podejmie w sprawie sprzedzazy G8 bo doradca prywatyzacyjny odradza sprzedaz G8, a poza tym p. Kulczyk po prostu nie ma takiej kasy w tej chwili na zakup i niestety za malo oferuje wg MSP. Jezeli nawet G8 zostanie sprzedana to dlaczego wedlug p. prezydenta inwestor ten zlikwiduje EC Elblag bo mu sie nie bedzie oplacalo ( EC przynosi zysk ) a inny ktory wybuduje nowa EC wsanialomyslnie bedzie produkowal drozsze cieplo ( eklologiczne jest zawsze drozsze ). Jeden jest cacy a drugi be. Na jakiej podstawie prezydent tak twierdzi. A moze by tak ruszyl sie z ratusza i na miejscu stwierdzil co i jak i ewentualnie niezalezni eksperci zdecydowali co sie oplaca a co nie.
  • Ktoś tu chce kręcić własne lody i nie są to napewno pracownicy EC
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    kierowca bombowca(2003-10-29)
  • Misją Elektrociepłowni Elbląg jest zaspokajanie potrzeb energetycznych mieszkańców Elbląga w sposób optymalnie tani i niezawodny. Jak dotąd EC Elbląg wywiązyje się z tego założenia w sposób wzorowy. Zadaję pytanie, czy misją Prezydenta i Pana Chwiałkowskiego, jest szukanie sposobów restrukturyzacji w innych przedsiębiorstwach. Zajęliby się może własnym podwórkiem i tym, do czego zostali powołani, np. EPEC powinien dostarczać ciepło o żądanych parametrach. Czy wywiązuje się z tego w sposób zadowalający dla mieszkańców? Odpowiedzcie sami...
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    sebajon(2003-10-29)
  • ... jesli chodzi o G8 to nie bedzie ona sprzedana w takiej formie, prywatyzacja odeszła w zapomnienie, teraz czeka nas (jestem pracownikiem EZE) konsolidacja, jesli chodzi o BIO-Elektrociepłownie to byłbym wdzieczny jeśli ktoś mi powie gdzie na świecie jest 200Megawatowa elektrociepłownia na Bio paliwo, osobiście dokopałem sie do informacji o max 5 megawatowych, to jest sensowne ale nie 200, no i najlepsze, firma która ma nam to wybudować ma 200tys kapitału, na co to starczy?? chyba na waciki i wylewke pod fundamenty bo napewno na nic więcej, oni chcą plastukową koparką poszerzać rów mariański, no kogoś tu solidnie pogieło ... no a z tym kręceniem lodów to nie trzeba aluzji przecierz to dokładnie widać kto weżmie za to kase w kiesheń i kto sobie shykooye ciepłą posadkę jak go ludzie z ratusha przegonią ...
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Gercio the wrrrrrr....(2003-10-29)
  • Sznowny Panie Prezydencie , czy aby nie zbyt oszczędnie uzywa Pan prawdy. Oto na stronach Urzedu miejskiego znajduje sie informacja o przyznaniu miastu w roku 2001 przez UE Dyplomu Honorowego za dokonania na rzecz ekologii. Miedzy innymi za, cytuję: "Wśród działań szczegółowych na rzecz poprawy jakości powietrza wymieniono także: - modernizację elektrociepłowni w tym instalowanie wysokosprawnych elektrofiltrów"
  • Prezydent twierdzi, że EC Elbląg jest przestarzała technicznie. Widzę, że jest niekonsekwentny w swoich wypowiedziach. Zaglądając na www Urzędu Miejskiego jest link dotyczący nagród i wyróżnień dla miasta. I cóż tam znajdujemy? Od 1999 roku Miasto Elbląg (czytaj. Prezydent miłościwie nam panujący) otrzymuje nagrody za szczególne osiągnięcia w dziedzinie ekologii. We wnioskach składanych w konkursach władze miasta przedstawiały następujące argumenty: modernizacja elektrociepłowni, w tym zainstalowanie wysokosprawnych elektrofiltrów. Czyli najpierw Pan H.S. szczyci się osiągnięciami, do których nie przyłożył ręki, a następnie na to pluje. Oj nieładnie Panie Prezydencie. To wręcz niemoralne
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    sebajon(2003-10-29)
  • Dla wszystkich wierzacych jeszcze w Św. Mikołaja oraz wolną konkurencję. Otóż obowiązuje rozporządzenie ministra gospodarki, pracy i polityki społecznej z 30 maja 2003 r. w sprawie zakresu obowiązku zakupu energii elektrycznej i ciepła z odnawialnych źródeł energii. Konsekwancje tego rozporzadzenia zawarte są w nazwie. Produkcja ECB bedzie musiała byc zakupiona przez dystrybutorów, i nie ma tu miejsca na żadną konkurencję, jest natomiast obowiązek.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    welwet(2003-10-29)
  • Od kilkunastu lat nie ma żadnych ruchów w EC w kierunku zmniejszenia i racjonalizacji zatrudnienia. Oni po prostu wszystko przejadają a maszyny to reanimowane trupy. Miasto na to nie ma żadnego wpływu i próbuje w ten sposób wpłynąć na EC. Rozumiem desperację pracowników EC, ale jak tak dalej pójdzie to pozostaniemy bez źródła ciepła. Swoją drogą uważam, że spółki komunalne powinny takimi pozostać, a miasto powinno przynajmniej mieć udziały w źródle. Przykładem potwierdzającym moje stanowisko jest Gdańsk, gdzie na początku lat 90. francuska firma Saur kupiła wodociągi. Efektem są teraz najwyższe ceny w kraju przy nie najlepszej jakości wody. Ponadto miasto jak musiało uczestniczyć w inwestycjach wod.-kan. tak dalej inwestuje. Podobnie zapewne będzie z GPEC-em, który został sprzedany komunalnej (sic!) spółce z Lipska.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    malwin(2003-10-29)
  • Ciekawi mnie bardzo co Pan Prezydent miał na myśli mówiąc o restrukturyzacji EC. Domyślam się, że nie chodzi mu o "optymalizację" zatrudnienia czyli mówiąc prościej zwolnienia. Jest to sposób najprostszy, nie wymagający żadnej wiedzy i żadnych umiejętności w zarzadzaniu. Mam nadzieję, że taki uproszczony sposób myślenia jest mu obcy. Dlatego wydaje mi się, że Pan Prezydent powinien raczej popierać działania Zarządu EC zmierzajace do obniżania kosztow działalności firmy w innych dziedzinach, a nie tylko kosztem ludzi. Dzieki ograniczaniu kosztow wlasnych produkcji, modernizacji urządzen, optymalizacji remontów, komputeryzacji firmy, EC pomimo licznego zatrudnienia jest w stanie produkować ciepło po jednej z najniższych w kraju cenie. Czy takie rozwiązania nie są bliskie socjaldemokratycznemu sercu Pana Prezydenta, szcszególnie kiedy rynek pracy właściwie nie istnieje ?
  • Malwin, jak cos piszesz, to dobrze jest siegnac do tzw zrodel. www.ec.elblag.pl/firma.html podaje ze w ostatnich latach odeszlo z EC prawie 70 osob, a wiec ok. 15% zalogi. Rozumiem, ze uwazasz, ze moznaby zwolnic wszystkich i to bylaby najlepsza restrukturyzacja. No coz pare firm w Elblagu juz to przezylo. Tyle ze teraz ciezko je znalezc.
  • widzę, że do dyskusji przyłaczył się specjalista energetyk- Malwin. Mam nadzieję,że wybitny znawca kotłłłów, turbin oraz obiegów ciepłowniczych bo jego stwierdzenie jest bardzo mocne. szkoda, że nie poparte żadnymi argumentami. Urzadzenia EC wyprodukowane w latach pięćdziesiątych doszły w ciągu kolejnych etapów modernizacji do stanu którego nie musimy się wstydzić. Od tamtego czasu technologia produkcji ciepła nie odnotowała rewolucyjnych zmian. Ogromny postęp nastąpił w informatyce i przetwarzaniu danych, jednak jest to dziedzina w ktorej EC nie pozostaje z tyłu. Układ urzadzen z termodynamicznego punktu widzenia (bloki z turbozespołami z pogorszoną próżnią) są układem optymalnym dla aktualnego zapotzrzebowania na ciepło. Możliwość wielowariantowej pracy daje rzecz bardzo ważną - gwarancję i stabilność produkcji. Dużo jeszcze trzeba w EC zrobić to fakt, ale tak ostra ocena Malwina jest bezpodstawna.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    welwet(2003-10-29)
Reklama