UWAGA!

Pieniądze na ochronę przeciwpowodziową Żuław

16 grudnia podpisano umowę o dofinansowanie dla projektu pn. "Kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław – etap I". Beneficjentem projektu jest Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Inwestycja o wartości ponad 99,84 mln złotych otrzyma dofinansowanie UE w kwocie 84,86 mln złotych.

Celem projektu jest odbudowa i modernizacja systemu ochrony przeciwpowodziowej Żuław, zabezpieczenie ludzi i gospodarki przed stratami, przyrody przed degradacją oraz powstrzymanie procesu peryferyzacji obszaru Żuław. Efektem projektu będzie: poprawa bezpieczeństwa powodziowego, zabezpieczenie egzystencji i majątku ludzi, poprawa bezpieczeństwa prowadzenia działalności gospodarczej, podwyższenie bezpieczeństwa wałów przeciwpowodziowych, zabezpieczenie sprawnego funkcjonowania systemu odwodnieniowego w przypadku wystąpienia średniej i wysokiej wody oraz utrzymanie odpowiednich głębokości w nurcie Wisły.
       Zakres rzeczowy projektu obejmuje:
       1. przebudowę ujścia Wisły
       Pzyjęty został wariant budowy wydłużenia kierownicy wschodniej o 200 metrów z prefabrykowanych skrzyń żelbetowych wypełnionych piaskiem z zastosowaniem przykrycia (nadbudowy) z prefabrykatu betonowego na korpusie oraz
       głowicy kierownicy; wykonanie remontu kierownicy wschodniej na długości 600 metrów i kierownicy zachodniej na długości 550 m oraz głowicy. Wariant jest najkorzystniejszy środowiskowo, ponieważ zapewnia poprawę hydrauliki ujścia Wisły przy jednoczesnym
       maksymalnym możliwym zminimalizowaniu oddziaływań na środowisko przyrodnicze.
       2. odbudowę ostróg na rzece Wiśle
       Odbudowa ostróg z zastosowaniem okładzin na korpusie i głowicy wykonanych z koszów gabionowych wypełnionych kamieniem polnym na podbudowie z materacy faszynowych i faszynady. Zadanie obejmuje dziesięć ostróg, spośród około 700 ostróg zlokalizowanych na odcinku Wisły objętym planowanym przedsięwzięciem inwestycyjnym. Planowana była realizacja odbudowy 30 ostróg, ale ze względu na złożone odwołania od decyzji środowiskowych, termin podpisania umowy o dofinansowanie i terminy wykorzystania środków finansowych do projektu zakwalifikowano 10 ostróg. Celem wykorzystania środków do projektu zostało zakwalifikowane zadanie „Przebudowa koryta rzeki Dzierzgoń”, które było przygotowywane jako rezerwowe.
       3. przebudowę koryta rzeki Motława
       Zadanie obejmuje odcinek o długości 19 220 m (km 22+400 – 41+620); wyprofilowanie dna koryta rzeki Motławy oraz wykonanie ubezpieczenia brzegu z materiałów naturalnych (pale drewniane, faszyna, kamień) w postaci opaski palowo-kiszkowej.
       4. przebudowę koryta rzeki Wąska
       Zadanie obejmuje odcinek o długości 13 600 m (km 0+000 – 13+600), tj. od jeziora Drużno do mostu w ciągu drogi wojewódzkiej nr 505 w Pasłęku - prace bagrownicze, na odcinku o łącznej długości ok. 120 m (przy trzech mostach); wykonanie ubezpieczenia brzegu z materiałów naturalnych (pale drewniane, faszyna, kamień) w postaci opaski palowo-kiszkowej oraz materacy gabionowych, a także wyprofilowanie międzywala – roboty ziemne celem nadania właściwego spadku koryta wielkiej wody.
       5. przebudowę koryta rzeki Dzierzgoń
       Zadanie obejmuje odcinek o długości 21 230 m (km 24+480 - 45+710), tj. od Jeziora Drużno do małej elektrowni wodnej w mieście Dzierzgoń; nadanie właściwych spadków dna koryta rzeki Dzierzgoń na całym oraz wykonanie ubezpieczenia brzegu z materiałów naturalnych (pale drewniane, faszyna) w postaci dostosowanej do warunków gruntowo-wodnych w określonej lokalizacji (np.: opaski palowo-kiszkowej, materacy siatkowo-kamiennych oraz koszy siatkowo-kamiennych).
       6. system monitoringu ryzyka powodziowego
       W ramach realizacji zadania zostanie wykonane:
       - opracowanie numerycznego modelu terenu Żuław w tym ortofotomapy Żuław, wykonanie bazy GIS istniejącej infrastruktury przeciwpowodziowej wraz z częścią opisową, w której zawarte będzie określenie pożądanego poziomu ochrony przeciwpowodziowej Żuław, wykonanie analizy geoprzestrzennej wpływu inwestycji realizowanych w Projektach stanowiących I etap „Programu Żuławskiego – 2030”, pod kątem poprawy stanu ryzyka powodziowego
       - rozpoznanie i wstępna ocena ryzyka powodziowego na obszarze Żuław (współudział RZ-GW)
       - mapy zagrożeń i ryzyka powodziowego na obszarze Żuław (współudział RZGW)
       - założenia i rekomendacje do planu zarządzania ryzykiem powodzi dla obszaru Żuław
       - scenariusze działań w zakresie ochrony przeciwpowodziowej (zagrożeń, zabezpieczeń i programowania inwestycji) dla obszaru Żuław
       - działania edukacyjno-informacyjne w zakresie ochrony przeciwpowodziowej.
      
       Wszystkie zadania inwestycyjne realizują nadrzędny cel publiczny związany z budową, odbudową, przebudową i utrzymaniem urządzeń służących do regulacji przepływów i ochronie przed powodzią.
       Przedsięwzięcia nie wpłyną na dotychczasowe użytkowanie rzek nimi objętymi i po realizacji zaplanowanych prac będą nadal wykorzystywane jak obecnie. Funkcjonowanie terenów depresyjnych i przydepresyjnych dla całej zamieszkałej i użytkowanej
       przestrzeni uzależnione jest od sprawności i działania systemu osłony przeciwpowodziowej.
      
       Realizowany projekt wpłynie na zwiększenie bezpieczeństwa funkcjonowania systemu ochrony przeciwpowodziowej Żuław Wiślanych. Inwestycja jest przedsięwzięciem zapewniającym realizację celów i założeń programu pn. "Kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław do roku 2030". Zawarta właśnie umowa jest już czwartą podpisaną umową w zakresie sześciu projektów żuławskich przewidzianych do realizacji w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. W 2012 r. roku planowane jest podpisanie ostatnich dwóch umów o dofinansowanie tego typu projektów na Żuławach.
      
       Projekt jest realizowany w ramach Priorytetu III Zarządzanie zasobami i przeciwdziałanie zagrożeniom środowiska, Programu Infrastruktura i Środowisko.
      
Arkadiusz Ostrowski, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Urzędasy !To do Was złodzieje łatwych pieniędzy !Cor oku pisze się, że dostajecie kasę na przeciwdziałanie powodziowe na Żuławach a nikt z Was igdy nie napisał co zostało zrobione, nie przedstawiono żadnego szczegółowego raportu, dla opinii publicznej.
  • A gdzie przekop ??
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    tromkaa(2011-12-21)
Reklama