UWAGA!

Na zakupy do Elbląga

 Elbląg, Kaliningrad się rozwija. Czy Elbląg będzie w stanie to wykorzystać?
Kaliningrad się rozwija. Czy Elbląg będzie w stanie to wykorzystać? fot. kaliningrad.ru

Ożywienie inwestycyjne centrów i galerii handlowych, z jakim mamy do czynienia w Elblągu, wiąże się z pewnością z zapowiedziami rychłego wprowadzenia małego ruchu granicznego między Polską i obwodem kaliningradzkim. O małym ruchu granicznym mówił wczoraj Zbigniew Świerczyński, radca Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Konsulatu Generalnego RP w Kaliningradzie.

Od stycznia tego roku działa Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Konsulatu Generalnego RP w Kaliningradzie. Na świecie w polskich placówkach dyplomatycznych jest ich 47 takich wydziałów, w Federacji Rosyjskiej jest to trzeci – po Moskwie i Sankt Petersburgu.
       Wczoraj (15 lutego) wizytę w Elblągu złożyli przedstawiciele tego wydziału: radca Zbigniew Świerczyński i pierwszy sekretarz Konrad Woliński.
       – Naszą rolą jest przede wszystkim wspomaganie polskiego eksportu, przyciąganie inwestycji zagranicznych do Polski, promowanie naszej gospodarki oraz wspomaganie przedsiębiorców z naszego kraju, ale i z Obwodu Kaliningradzkiego Federacji Rosyjskiej, jeśli chodzi o kwestie dotyczące szeroko rozumianej działalności gospodarczej – powiedział dziennikarzom radca konsulatu Zbigniew Świerczyński.
       Radca mówił też o bliskiej perspektywie wprowadzenia małego ruchu granicznego między Polską, a Obwodem Kaliningradzkim Federacji Rosyjskiej. – Jeśli chodzi o polskie stanowisko w tej sprawie, uważamy, że mały ruch graniczny powinien zostać wprowadzony i objąć nie część obwodu kaliningradzkiego, ale cały obwód. Tutaj jest już praktycznie porozumienie z Ministerstwem Spraw Zagranicznych federacji Rosyjskiej – stwierdził Zbigniew Świerczyński. – Jeżeli chodzi o Elbląg, to w każdym z tych wariantów Elbląg i region elbląski znajdzie się w tzw. małym ruchu granicznym.
       Mały ruch graniczny to, mówiąc najkrócej, ułatwienia przy przekraczaniu granicy dla osób zameldowanych w objętym nim pasie przygranicznym. Jaki może mieć wpływ dla rozwoju tych obszarów, pokazują doświadczenia po wprowadzeniu małego ruchu granicznego z Ukrainą w lipcu 2009 r.
       – Tylko w pierwszym kwartale 2010 roku mieszkańcy pasa przygranicznego Ukrainy zakupili w naszym kraju towary za 61 milionów zł, jednocześnie w tym samy czasie Polskę odwiedziło ponad 531 tysięcy osób z Ukrainy – powiedział Zbigniew Świerczyński. – Już nie mówię o kwestiach kulturowych, obyczajowych, kontaktach sąsiedzkich. Możliwości współpracy z obwodem kaliningradzkim są duże, a skorzystać na tym powinny przede wszystkim miejscowości przygraniczne, w tym Elbląg.
       17 i 18 marca w Olsztynie odbędą się Dni Kaliningradu. – 18 marca wspólnie z władzami obwodu kaliningradzkiego planujemy forum gospodarcze – dodał Zbigniew Świerczyński. – Przedsiębiorcy z Elbląga, zwłaszcza producenci mebli, okien, już są zainteresowani tym spotkaniem.
       Natomiast na maj planowana jest wizyta prezydenta Elbląga Grzegorza Nowaczyka w Kaliningradzie.
      
      
Piotr Derlukiewicz

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • Znaw Warszawiaków, Gdańszczan, którzy gonią auto kilkadziesiąt km, by w wsi Elbląg zrobić zakupy np. na 2 tygodnie bo u nas. .. dużo taniej.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    jakiktośtam(2011-02-16)
  • Ty powyżej nie pij tyle.
  • "Wspieranie polskiego eksportu" ? I tak będą kupować chińskotajwańskowietnamskie telewizory, więc co to ma do eksportu naszego
  • Kondek Może coś się zmieni na leprze. Gdzie są nasi posłowie mądrale. Wygląda na to, że jak władza miejscowa nie ruszy tematu jakości życia mieszkańców, to żaden poseł nie ruszy palcem. Pamiętajmy, że wybory tuż, tuż. .. .Należy życzyć obecnym władzą miasta powodzenia
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Kondek(2011-02-16)
  • brawo
  • Ciekawe, czy dzięki temu poprawi się sytuacja bezrobotynych, szczerze w to wątpię
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Bezrobotna(2011-02-16)
  • Płonne nadzieje. Rosjanie tu nie przyjadą z bardzo prozaicznego powodu. Ceny towarów w porównaniu do tych w Obwodzie, są zbyt wysokie. A na dodatek mieszkają tu wyznawcy sekty PiS, co niszczą pamiątki po rosyjskich żołnierzach.
  • Pisze się "pamiątki po radzieckich żołnierzach".
  • już rozumiem plany zabudowy miasta galeriami handlowymi/bo co innego powstało tu od 10lat/. Widze tłumy klientów, ożywienie gospodarki. .. .nie, nie widze-bo nie biore. Wam też radze -odstawić i do roboty
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    abstynent(2011-02-16)
  • Dni Kaliningradu to mogą organizować Rosjanie, Polacy z Olsztyna to niech zorganizują dni KRÓLEWCA!!!!!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    ???????????(2011-02-16)
  • To miasto umiera, umiera tragiczną śmiercią. Zero przemysłu, absurdalnie niskie zarobki, ceny z kapelusza w sklepach. Elbląski paradoks.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    zimzimpim(2011-02-16)
  • o tym malym ruchu to slyszymy od poczatkow lat '90 - to jest poprostu BLE BLE BLE PAPLANINA
Reklama