UWAGA!

Centrum dla niepełnosprawnych

Elbląskie Centrum Pracy i Pomocy chce pod koniec roku zatrudnić 40 niepełnosprawnych. Obecnie w budynku Centrum trwa remont, który ma umożliwić niepełnosprawnym dostęp jego usług.

Elbląscy radni przyjęli zmiany w statucie Centrum Pracy i Pomocy, które akcentują, że Centrum działa także dla niepełnosprawnych.
     - Takie zmiany nie były konieczne, ale postanowiliśmy je przeprowadzić dla świętego spokoju - mówi Stanisław Tomczyński, dyrektor CPiP. - Dla nas bezrobotny, to każdy bezrobotny - bez względu na stopień niepełnosprawności.
     Ponieważ po remoncie w budynku CPiP ma się pojawić m.in. winda dla niepełnosprawnych czy specjalne sanitariaty, Centrum zwróciło się do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych o dofinansowanie prac. PFRON miałby pokryć połowę kosztów likwidacji barier architektonicznych, co oszacowano na 284 tys. zł. Fundusz zwrócił jednak uwagę na potrzebę zmian w statucie. Do tej pory usługi Centrum nie były dostępne dla niepełnosprawnych właśnie ze względu na wspomniane bariery.
     Całkowity remont ma się zakończyć pod koniec bieżącego roku. Wtedy Centrum planuje zatrudnić 40 niepełnosprawnych.
     - Nie chcę na razie konkretyzować, jakie zawody będą potrzebne - dodał Stanisław Tomczyński. - Myślę jednak, że znajdzie się zajęcie np. dla krawcowych i szwaczek. O szczegółach porozmawiamy później.
OP

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Pomysł ze szwaczkami jest naprawdę okropny. Czy pomysłodawca zdaje sobie sprawę, jak ciężka jest praca szwaczki nawet dla osoby zdrowej /do czasu !/ i silnej? Niedawno na stanowisko refundowane przez PFRON poszukiwano montera rusztowań, a teraz znowu szwaczki. To po pierwsze, a po drugie: jeśli osoby niepełnosprawne będą na tyle sprawne żeby szyć, to podejrzewam, że do budynku również dadzą radę wejść bez podjazdów i windy. - To już dwa nonsensy. Następne co mnie wkurza, to fakt, iż niepełnosprawnych nie tylko postrzega się jako "ciemną masę", ale i na ciemną masę kreuje. Czy do ch.lery, dla niepełnosprawnego szczyt kariery, to zawody "fizyczne"? - Chyba dlatego, że przeszło 90% cierpi właśnie na brak zdrowia fizycznego. Czy nie można zaproponować czegoś ludziom ze średnim i wyższym wykształceniem? - Ci ludzie często z ogromnym wysiłkiem, przy zaangażowaniu rodziny zdobywają wykształcenie, a później nie mają go gdzie spożytkować. To zresztą temat rzeka, a chodzi o konkrety. - Jeśli tam rzeczywiście mają powstać miejsca pracy dla niepłnosprawnych, to chyba na zasadzie Zakładu Aktywizacji Zawodowej, ale przede wszystkim niech to będzie praca możliwa do wykonania przez tych ludzi! - PUP robi kursy komputerowe, ERKON daje możliwość ćwiczenia swoich umiejętności w tym zakresie. - Stworzyć na Bema komputerowe centrum usługowe - od przepisywania, kserowania, bindowania itp. po bardziej zaawansowane. To tylko przykład pracy dla NIEPEŁNOSPRAWNYCH, a nie dla uszkodzonych cyborgów.
  • "- Takie zmiany nie były konieczne, ale postanowiliśmy je przeprowadzić dla świętego spokoju - mówi Stanisław Tomczyński " o niepełnosprawnych.
Reklama