Nie tylko kobiety w ciąży boją się porodu. Strach przed tym wyjątkowym i, co by nie mówić, zazwyczaj dość bolesnym przeżyciem, dotyczy także dziewcząt, które mogłyby, ale nie chcą zajść w ciążę. Tak bardzo boją się bólu, cierpienia, a także złego traktowania przez personel, że wolą odkładać zajście w ciążę jak najdalej w przyszłość.
Nie ma co ukrywać, że poród boli. Nie jest to jednak ból, którego nie da się przeżyć, a nagroda za niego jest tak wielka, że nawet kobiety, których porody były ciężkie, potrafią o tym po jakimś czasie zapomnieć. Na szczęście, medycyna daje rodzącym możliwość przynajmniej częściowego zniesienia bólu. Znieczulenie zewnątrz oponowe jest dostępne w elbląskich szpitalach, a jeśli rodząca nie chce się na nie decydować, może prosić o zwykłe leki przeciwbólowe. Jest także cała masa naturalnych sposobów walki z bólem, o których najwięcej można dowiedzieć się na szkołach rodzenia.
Tak naprawdę poród jest jedynie bramą, która otwiera całkiem nowe życie. Jak mówiła pół żartem pół serio moja położna, Pani Joasia, „Nie bój się porodu, bo potem dopiero zaczynają się schody”. Opieka nad dzieckiem, problemy, które siłą rzeczy muszą się pojawić, sprawiają, że czasem młoda mama marzy, żeby maleństwo chociaż na chwilę wróciło do brzucha, a poród wydaje się być odległym przeżyciem, które wcale nie było takie straszne, a nawet warte przeżycia raz jeszcze, byle by jeszcze chociaż raz przespać CAŁĄ noc...
Za dużo wagi przykładamy do słów innych i to jest częstą przyczyną panicznego strachu przed porodem. Koleżanki, znajome, ciotki, które opowiadają o swoich strasznych porodach, mogą wystraszyć niejedną młodą kobietę. Tymczasem warto pamiętać, że ludzie lubią opowiadać, jak wiele przeżyli, dopisywać różne historie i koloryzować prawdę. Zatem zamiast przejmować się tym, co mówią inni, lepiej nastawić się pozytywnie do tego, co ma nastąpić. Bo od tego zależy dużo więcej niż nam się wydaje! Bezpieczne urodzenie dziecka jest uzależnione nie tylko od warunków zewnętrznych, ale także od tego, jakie nastawienie psychiczne ma do niego młoda mama. Im lepsze, tym łatwiej jej się rodzi.
Warto również pamiętać, że są szkoły rodzenia, które wspaniale przygotowują zarówno mamy, jak i ich partnerów do porodu. Takie szkoły wprowadzą przyszłych rodziców w tajniki walki z bólem, nauczą, jak zachowywać się w czasie kolejnych faz porodu, a także dadzą rady, jak pielęgnować noworodka. W Elblągu można zapisać się do szkół przyszpitalnych, prowadzonych przez doświadczone położne. Jeśli przyszła mama nie może uczestniczyć w zajęciach grupowych ze względu na np. problemy z ciążą, położne mogą do niej dojeżdżać. Koszt jednorazowej wizyty waha się w granicach 20-30 zł, a ceny szkół rodzenia są uzależnione od tego, czy jest to placówka prywatna.
Niezwykle ważny jest wybór lekarza prowadzącego i położnej. Zaufanie do personelu jest bardzo ważne dla rodzącej, która zdana jest na otaczających ją ludzi. Warto również przed wyborem szpitala, w którym ma się zamiar rodzić (w Elblągu nie mamy, niestety, dużego wyboru, jednak wszystkie placówki mogą pochwalić się dobrymi warunkami), dobrze jest popytać kobiety, które w danym szpitalu rodziły, przejść się po „porodówce”, obejrzeć salę, porozmawiać z personelem.
Jeśli jest taka możliwość, dobrze jest rodzić nie samej, ale z kimś bliskim. Nieważne, czy jest to mąż, partner, mama czy przyjaciółka. W czasie trudniejszych momentów porodu przyda się ktoś, kto powie „dasz radę”, potrzyma za rękę, a także będzie opiekunem rodzącej. Niestety, wciąż zdarza się (chociaż, na szczęście, coraz rzadziej), że personel medyczny inaczej traktuje kobiety, które rodzą same, bo mają świadomość, że one są zupełnie bezbronne.
Rodziły nasze mamy, babki, tysiące kobiet codziennie przeżywają skurcze porodowe. I jakoś sobie radziły i radzą. Poród nie jest wcale taki straszny, jak można przeczytać na niektórych forach internetowych, a dziecko, które dzięki niemu przychodzi na świat, wynagradza każdy ból. Dzięki medycynie, szkołom rodzenia, możliwości rodzenia z kimś bliskim i wybraną przez siebie położną poród staje się naprawdę pięknym, wyjątkowym przeżyciem i początkiem zupełnie nowego życia nie tylko dla nowego człowieka, ale także jego rodziców.