www.portEl.pl    Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl

      Kolejnych Ośmioro Wspaniałych z Elbląga

      Kolejnych Ośmioro Wspaniałych z Elbląga Fot. Anna Dembińska

15 kwietnia w Elblągu odbyła się XXVII Gala Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”. Zobacz zdjęcia z uroczystości w Ratuszu Staromiejskim.

- Dlaczego wolontariat? Od dziecka moi rodzice zabierali mnie na różne wydarzenia, mój brat jest współzałożycielem Fabryki Dobra. Jestem dość empatyczną osobą i uwielbiam pomagać ludziom, to sprawia mi ogromną satysfakcję – podkreśla jedna z laureatek, Oliwia Markun. – Jestem w Kole Gospodyń Wiejskich, w Młodzieżowej Drużynie Pożarniczej, w dwóch wolontariatach, m. in. Fabryce Dobra, na co dzień z koleżanką chodzimy też do starszej pani, której pomagamy w różnych czynnościach życiowych, wyrzucamy śmieci, robimy zakupy. Oprócz tego udzielamy korepetycji młodszym koleżankom – wymienia swoje zaangażowania dziewczyna. Jak się czuje jako jedna z Ośmiu Wspaniałych? – Wspaniale! Nie umiem tego opisać słowami, ale to naprawdę cudowne uczucie. Myślę, że wolontariat będzie obecny w całym moim życiu, tym bardziej, że zaczęłam od małego. Nie chcę z tego rezygnować – podkreśla. Dodaje, że w przyszłości myśli o zostaniu psycholożką.

Wśród wyróżnionych przez komisję razem z Oliwią Markun (Bursa Szkolna nr 4, ) byli dziś: Wiktoria Grabowska (Szkoła Podstawowa nr 15), Mateusz Sawicki (Szkoła Podstawowa nr 15), Roman Virich (Szkoła Podstawowa nr 18), Nikola Malinowska (Szkoła Podstawowa nr 25), Milena Śliwińska (I Liceum Ogólnokształcące), Magdalena Bierońska (Zespół Szkół Gospodarczych), Karolina Olewnik (Zespół Szkół Inżynierii Środowiska i Usług).

- Chciałbym wam podziękować za całą pomoc - mówił podczas gali do wolontariuszy Piotr Kowal, wiceprezydent Elbląga.

Podkreślał, że poświęcają się dla innych i biorą udział zarówno w małych formach pomocy, jak i dużych zaangażowaniach na rzecz innych.

– Wolontariusz przywraca nam wiarę w ludzi, to dzięki wolontariuszom wiele osób może uzyskać wsparcie, pomoc, dobre słowo - mówiła Małgorzata Adamowicz, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej. – Ceńmy wolontariuszy, starajmy się o to by ich było coraz więcej – apelowała.

Spośród "elbląskich" Ośmiu Wspaniałych, w tym roku to Roman Virich weźmie udział w ogólnopolskim finale konkursu, który odbędzie się w czerwcu w Warszawie. Opowiedział o sobie i swoich zaangażowaniu w przygotowanym na galę nagraniu.

- Mam 14 lat, pochodzę z Ukrainy. Od trzech lat mieszkam w Polsce – podkreślił. – Mimo tego, że jestem niepełnosprawny znalazłem możliwość uprawiania sportu i trenuję hokeja, interesuję się także piłką nożną. Lubię poznawać inne języki. Od dwóch lat czynnie działam w wolontariacie. Biorę udział w różnorodnych akcjach na rzecz dzieci, osób starszych, schorowanych. Są to akcje "Pierwszy dzwonek", "Nie bij mnie, kochaj mnie", "Paczka dla powodzian". Wspieramy rodziców po stracie dziecka – wymieniał. – Biorę udział w warsztatach szycia dla dzieci onkologicznych, dbamy o zaopatrywanie w podpaski trzech różowych skrzyneczek w szkole, rozdajemy ulotki o samobadaniu piersi. Angażuję się również w akcje ogólnopolskie, Szlachetna Paczka, WOŚP. Bardzo ważne jest dla mnie wsparcie na rzecz Ukrainy. Pomagamy również dzieciom z różnych części świata, zbieramy dla nich ubranka, buciki, plecaki, książki – podkreślił opowiadając o zaangażowaniu swoim i innych wolontariuszy. Roman piecze też ciastka dla seniorów, angażuje się na rzecz DPS-u Niezapominajka itd.

- Konkurs realizowany jest w wielu miastach Polski, Elbląg może poszczycić się siedmiokrotnie zdobytą nagrodą Ogólnopolskiego Laureata Konkursu – przypomina Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga.

Podkreśla, że w tegorocznej edycji konkursu nagrodzono również opiekunów szkolnych kół wolontariackich. Są nimi Katarzyna Zapolska (Szkoła Podstawowa nr 15), Marzena Maślińska (Szkoła Podstawowa nr 18), Anna Jurczak (Szkoła Podstawowa nr 25), Małgorzata Krasowska (I Liceum Ogólnokształcące), Anna Miecznikowska (Zespół Szkół Gospodarczych), Kamila Biedrzycka (Zespół Szkół Inżynierii Środowiska i Usług) oraz Beata Sokół (Bursa Szkolna nr 4).

 

TB

Poniżej prezentujemy nadesłane przez zespół prasowy Biura Prezydenta Miasta notki o laureatach:

Wiktoria Grabowska - uczennica klasy 8 Szkoły Podstawowej nr 15 w Elblągu. Od 2 lat działa w szkolnym kole wolontarystycznym. Zorganizowała Jasełka dla DPS Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych Intelektualnie zgromadzenia Sióstr Franciszek Rodziny Maryi.

 

Mateusz Sawicki - uczeń klasy 7 Szkoły Podstawowej nr 15 w Elblągu. Od 6 lat działa w szkolnym kole wolontarystycznym. Pomysłodawca akcji „Paczuszka dla Seniora” – uczeń przygotował małe paczki z herbatą, ciastkami i kartką z życzeniami przygotowaną przez młodszych uczniów, swoich kolegów i koleżanki, a następnie roznosił je przed Wigilią do osób starszych i samotnych.

 

Roman Virich - uczeń klasy 7 Szkoły Podstawowej nr 18 w Elblągu. Od trzech lat mieszka w Polsce i od 2 lat działa w wolontariacie. Inicjatyw podejmowanych przez niego jest dużo. Współorganizuje projekt „UŚMIECH DLA SENIORA”, który polega na stworzeniu wesołej aranżacji świetlicy dla mieszkańców DPS Niezapominajka. Podobną aranżację pomógł stworzyć dla dzieci z Domu Dziecka przy ulicy Mazurskiej. Propaguje wolontariat wśród rówieśników i dorosłych.

 

Nikola Malinowska - uczennica klasy 8 Szkoły Podstawowej nr 25 w Elblągu. Od 5 lat działa w wolontariacie. Stały wolontariat w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2 w Elblągu oraz stały wolontariat w Schronisku dla Zwierząt OTOZ „Animals” – uwielbia spacery i zabawę z psami.

 

Milena Śliwińska – uczennica 2 klasy w I Liceum Ogólnokształcącym w Elblągu. Od 5 lat działa w wolontariacie. Angażuje się od dwóch lat w pomoc Rodzinnym Domom Dziecka z terenu województwa warmińsko-mazurskiego. Pomoc polega na realizacji konkretnych potrzeb ogłaszanych na specjalnej stronie internetowej Rodzinnych Domów Dziecka np. produkty spożywcze, obuwie itp. Za każdym razem inicjuje i koordynuje akcje. Ponadto w wolnych chwilach pisze listy z życzeniami i podziękowaniami dla darczyńców Fundacji Św. Mikołaja. Zaangażowała się w projekt „Na Twój brak – mówię Tak” a także w projekt „ Przystępna historia”. Zbiera pieniądze, by wspierać elbląskich seniorów, odwiedza szkoły podstawowe z żywymi lekcjami historii, piecze ciasta na kiermasze, tworzy plastyczne rękodzieła dla seniorów.

 

Magdalena Bierońśka - uczennica klasy 3 w Zespole Szkół Gospodarczych w Elblągu. Działalność wolontarystyczna od 3 lat. Współpracuje z Fundacją Wolne Miejsca. Pomagała przy organizacji Śniadania Wielkanocnego i Wigilii dla osób samotnych i bezdomnych w Domu Seniora. Działa w Chrześcijańskiej Misji Społecznej Teen Challenne i jest wolontariuszką na Placu Dworcowym w Elblągu.

 

Karolina Olewnik – uczennica 3 klasy w Zespole Szkół Inżynierii Środowiska i Usług. Od 3 lat wolontariuszka. Jej flagowa akcja to: Kryptonim Prezent – Elbląskie Stowarzyszenie Instytutu Potencjału – projekt ma na celu spełnianie marzeń dzieci i młodzieży znajdujących się w pieczy zastępczej, rodzinnych domach dziecka.

 

Oliwia Markun - wychowanka Bursy Szkolnej nr 4 w Elblągu, uczennica klasy 2 w II Liceum Ogólnokształcącym w Elblągu. Działalność wolontarystyczna od 4 lat. Zaangażowana w zbiórkę kosmetyków dla bezdomnych kobiet „Bezdomność jest Kobietą”. Mocno zaangażowana w akcję Amnesty International „Maraton Pisania Listów” w obronie osób prześladowanych i aresztowanych przez kraje reżimowe. Należy do Koła Gospodyń Wiejskich, w którym prężnie działa. Wspomaga Ochotniczy Hufiec Pracy w Braniewie i jest członkiem Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w Wielkim Wierznie. Od kilku lat działa w „Fabryce Dobra”.

TB    
2025-04-15 16:06