
Mł. asp. Wiesław Świstak jest dzielnicowym w gminie Godkowo. Tam się urodził, tam mieszka, jest więc sąsiadem swoich podopiecznych. Traktują go jak „swojego” i wiedzą, że mogą do niego przyjść z każdym problemem, niemal o każdej porze. – To tereny typowo rolnicze, mieszkańcy spokojni, gmina bezpieczna – rekomenduje dzielnicowy.
- To było w Olsztynie – wspomina mł. asp. Wiesław Świstak. - Tam poznawałem tajniki służby i zacząłem zastanawiać się nad pracą w Policji. Później miałem czteroletnią przerwę, bo nie było wcieleń. Gdy już założyłem mundur zacząłem pracować na swojej dzielnicy.
Ta dzielnica to gmina Godkowo, czyli rodzinne strony mł. asp. Świstaka.
- Tu się urodziłem, wychowałem, mieszkam, znam społeczność – przyznaje. - Jestem jak „swój”. Mam dobre rozpoznanie rejonu służbowego. Mieszkańcy akceptują mnie jako policjanta, „swojego chłopaka”. Są oczywiście i przeciwnicy mojego wyboru.
- Myślę, że realizuję się w tym zawodzie – kontynuuje dzielnicowy. - Lubię swoją pracę. Największą satysfakcję mam wtedy, gdy uda się odzyskać skradzione mienie, doprowadzi się do powstrzymania przemocy w rodzinie, a to duże zagrożenie.
Z jakimi problemami mieszkańcy zgłaszają się do dzielnicowego?
- W zasadzie z każdym problem - przyznaje mł. asp. Świstak. – Są to sprawy błahe dotyczące kury, która wejdzie na posesję sąsiada, naruszania granic działek, drzewek owocowych. Sporo jest pań, które zgłaszają problemy rodzinne – związane szczególnie z nadużywaniem alkoholu, bo to głównie rodzi przemoc domową. Mam założonych kilka Niebieskich Kart. Ja znam środowisko i praktycznie w większości przypadków orientuję się w sytuacji w domu i zakładam te karty, gdy przemoc ma miejsce, a nawet, gdy są jej początki – przyznaje dzielnicowy. - Pytam sąsiadów, zasięgam opinii w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej, współpracuję ze szkołami. Tam nauczyciele, jeśli zauważą niepokojące sygnały, np. dziecko przychodzi ze śladami, które świadczą o biciu, na bieżąco mnie informują.
To, że dzielnicowy mieszka wśród swoich podopiecznych sprawia, że ci chętnie odwiedzają go też w domu, po sąsiedzku, bo to przecież „swój” chłopak.
- Zdarza się, że mieszkańcy przychodzą do mnie do domu – przyznaje mł. asp. Świstak. - O ile jestem w stanie to pomagam, a jeśli nie jest to pilna sprawa to umawiam się na godziny urzędowania. Mam swój telefon prywatny i numeru nie chciałem dawać, ale okazuje się, że utrzymanie go w tajemnicy stało się niemożliwe (śmiech).
Czy to bezpieczna dzielnica?
- Gdy była dyskoteka w Godkowie dochodziło do nielicznych bójek, uszkodzeń mienia – wymienia mł. asp. Wiesław Świstak. – A tak poza tym, to teren typowo rolniczy, mieszkańcy spokojni, nie stwarzają groźnych problemów. Jeśli dochodzi do kradzieży z włamaniami to z reguły są to sprawcy spoza terenu. Uważam, że gmina należy do bezpiecznych.
Jedno zdarzenie jednak wstrząsnęło społecznością gminy Godkowo. Dwa lata temu w Dobrym doszło do makabrycznej zbrodni. Starszy mężczyzna zabił swojego kuzyna, z którym mieszkał, a jego ciało poćwiartował i wrzucił do szamba.
- To była bardzo drastyczna zbrodnia – mówi mł. asp. Świstak. - Nic na to nie wskazywało, byliśmy zaskoczeni. Było to pierwsze zabójstwo w moimi okresie pracy.
Czas wolny mł. asp. Wiesław Świstak spędza z rodziną. Lubi oglądać sporty walki.
- Mam dom, a przy nim 60-arową działkę, na której postawiłem wiatę – opowiada. - Lubię prace ciesielskie, bo z zawodu jestem stolarzem. Miałem okazję pracować z osobami, które robiły dachy, wiaty, lubię to. Na emeryturze będę się w tym realizował.
Mł. asp. Świstak zachwala swoją okolicę: - To bardzo ładne tereny, czyste jeziora, bardzo dużo bocianów, dlatego w herbie gminy jest bocian.
Mł. asp. Wiesław Świstak, PP w Młynarach, miejscowości: Dąbkowo, Dobry, Godkowo, Gwiździny, Krykajny, Lesiska, Łępno, Olkowe, Podągi, Piskajny, Swędkowo, Szymbery, Ząbrowiec, Zimnechy.
Nr SMS-owy: 40
Trwa plebiscyt na Najbardziej Przyjaznego Dzielnicowego Roku - z terenu miasta i powiatu elbląskiego. Przez 40 dni na łamach portElu będą publikowane sylwetki funkcjonariuszy. Czytelnicy będą mogli na nich głosować za pomocą SMS-ów, wysyłanych na nr 7116. W treści należy wpisać DPOLICJAxx, gdzie xx to numer wybranego dzielnicowego, np. DPOLICJA40. Koszt SMS-a to 1,22 zł brutto. Numery dzielnicowych można znaleźć w dziale fotoreportaży, są też dostępne na stronie Komendy Miejskiej Policji w Elblągu. Głosowanie przeprowadzamy dzięki uprzejmości serwisu przelewy24.pl.
Komenda Miejska Policji w Elblągu chce przekazać dochód uzyskany z głosowania SMS-owego na cel charytatywny. Natomiast osoby, które zagłosują na wybranego dzielnicowego wezmą udział w losowaniu atrakcyjnej nagrody, jaką jest skuter wart ok. 3 tys. zł zakupiony w firmie SEMAX. (fot. niżej) Uhonorowanie dzielnicowego zapowiedzieli Prezydent Elbląga oraz Starostwa Powiatu Elbląskiego.

Inni:
Mł. asp. Artur Łachmański (DPOLICJA37)
Asp. Sławomir Łowczak (DPOLICJA36)
St. asp. Maciej Jemielita (DPOLICJA38)
Mł. asp. Janusz Ławrynowicz (DPOLICJA33)
Asp. Jarosław Pietrzykowski (DPOLICJA32)
Mł. asp. Zbigniew Rudziński (DPOLICJA35)
Mł. asp. Piotr Pawlikowski (DPOLICJA31)
Mł. asp. Adam Klonowski (DPOLICJA26)
Mł. asp. Radosław Rudawski (DPOLICJA18)
Asp. Krzysztof Fidor (DPOLICJA23)
Asp. sztab. Leszek Baniecki (DPOLICJA15)
Mł. asp. Daniel Różański (DPOLICJA27)
Mł. asp. Rafał Roczkowski (DPOLICJA29)
Mł. asp. Jacek Zgórzyński (DPOLICJA22)
Sierż. sztab. Rafał Żylis (DPOLICJA24)
Asp. Mariusz Ślusarski (DPOLICJA16)
Mł. asp. Waldemar Głodnicki.(DPOLICJA19)
Sierż. Jakub Sawicki (DPOLICJA14)
Sierż. Łukasz Olejarz (DPOLICJA21)
Asp. Dariusz Szczepkowski (DPOLICJA13)
St. sierż. Paweł Myszk (DPOLICJA17)
Asp. Włodzimierz Koszelow (DPOLICJA11)
Mł. asp. Sylwester Kamecki (DPOLICJA10)
Mł. asp. Rafał Gorczyński (DPOLICJA08)
Asp. sztab. Paweł Osiadacz (DPOLICJA07)
Mł. asp. Paweł Kazimierczak (DPOLICJA06)
mł. asp. Michał Szymański (DPOLICJA05)
Mł. asp. Cyprian Leszczyński (DPOLICJA03)
Mł. asp. Arkadiusz Deja (DPOLICJA 02)
Asp. sztab. Andrzej Adamowski (DPOLICJA01)