UWAGA!

Odcisk łopaty i psiej łapy, czyli tajemnice ukryte w bramie

 Elbląg, Po Bramie Targowej maluchy oprowadzał przewodnik PTTK Leszek Marcinkowski
Po Bramie Targowej maluchy oprowadzał przewodnik PTTK Leszek Marcinkowski (fot. AD)

- Każdy dom jest jakoś chroniony. Dawno, dawno temu miasto chroniła brama, w bramie była krata, którą opuścił – zgodnie z legendą – piekarczyk. Ciach! Łopatą przeciął linę i uratował miasto przed Krzyżakami – opowiadał dziś (21 lutego) przedszkolakom przewodnik PTTK Leszek Marcinkowski. Maluchy, nie bez strachu, pokonały 146 stopni, ale było warto, bo w bramie czekały na nie atrakcje.Zobacz zdjęcia.

21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego. Z tej okazji Koło Przewodników i Pilotów Turystycznych im. R. Gierzyńskiego przy PTTK Elbląg zaprosiło elblążan i turystów do zwiedzania Bramy Targowej oraz spotkania piekarczykiem.
       Jako pierwsze z gospodarzem bramy przebiły „piątkę” pięciolatki z Przedszkola nr 4 przy ul. Szczecińskiej. Ich przewodnikiem po historii był Leszek Marcinkowski.
       - Każdy dom jest jakoś chroniony. Dawno, dawno temu miasto chroniła brama, w bramie była krata, którą opuścił – zgodnie z legendą – piekarczyk. Ciach! Łopatą przeciął linę i uratował miasto przed Krzyżakami. A kim byli Krzyżacy?
       - To Niemcy! - z przekonaniem odparły rezolutne pięciolatki.
       Dalej, trzeba było wspiąć się po stopniach bramy. Nie obyło się bez strachu, ale ciekawość zwyciężyła.
       - Na każdym piętrze bramy czekają na dzieci różnego rodzaju niespodzianki – zdradził Leszek Marcinkowski, przewodnik turystyczny elbląskiego koła PTTK z dziesięcioletnim stażem. - Mogą zabawić się w rozpoznawanie różnic między poszczególnymi bramami. Jest też możliwość pokolorowania bramy, księżniczki czy piekarczyka. Na kolejnym piętrze na dzieci czeka wysoki rangą urzędnik miejski [w tej roli Piotr Adamczyk z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu – red.], który pokazuje, jak to drzewiej bywało, czyli jak pisano na woskowych tabliczkach, jak posługiwano się gęsim piórem.
       - Jeden z największych zbiorów tabliczek woskowych znajduje się w Elblągu – zauważył „urzędnik”. - Pochodzą one z wykopalisk prowadzonych na Starym Mieście.
       Na ostatnim piętrze Bramy Targowej dzieci mogły podziwiać panoramę Elbląga z tarasu widokowego. I tu też czekała niespodzianka.
       - Dawno, dawno temu bramy budowano z cegieł, a cegły uklepywano z gliny i układano na podłożu – opowiadał Leszek Marcinkowski. - Czasem zdarzyło się, że jakieś zwierzę po takiej świeżej glinie przebiegło i zostawiło swój ślad. O, i tu na jednej z cegieł widać ślad... psiej łapy.
       - Na kolejne grupy czekamy do godziny 14 – mówił Kamil Zimnicki, rzecznik prasowy oddziału PTTK w Elblągu. - Jesteśmy przygotowani także na dorosłych odwiedzających. Okazja jest wyjątkowa, bo Brama Targowa pozostanie zamknięta do maja, a dziś można ją odwiedzić.

  Elbląg, Z wizytą u wysokiego rangą urzędnika
Z wizytą u wysokiego rangą urzędnika (fot. AD)


       - Przewodnicy są przygotowani do opowiadania historii bramy, ale i murów obronnych, począwszy od czasów krzyżackich aż do pierwszego rozbioru Polski, czyli do 1772 r., kiedy mury zaczęto likwidować – dodał Leszek Marcinkowski.
      
       ***
       Koło Przewodników i Pilotów Turystycznych im. Ryszarda Gierzyńskiego działa od 1961 roku. Przez ponad 50 lat elbląscy przewodnicy byli organizatorami wielu imprez i przedsięwzięć o charakterze turystycznym w tym m.in. popularnego cyklu letnich spacerów „Sobota z przewodnikiem” i wyjazdów „Z przewodnikiem PTTK za miasto”. Patronem Koła Przewodników jest wybitny krajoznawca, nauczyciel geografii i przewodnik turystyczny – Ryszard Gierzyński.
       Jak wskazuje Kamil Zimnicki, w okresie wakacyjnym w roku 2016 z przewodnikami miasto i okolice zwiedziło ponad 5 tys. turystów. - To duży wzrost zainteresowania w porównaniu z poprzednimi latami – dodał.
      


Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • "A kim byli Krzyżacy? - To Niemcy! - z przekonaniem odparły rezolutne pięciolatki. " Brawo dzieciaki !!!
  • My, dzisiaj, bogatsi o tę wiedzę, możemy tychże błędów uniknąć. Powrót do pogaństwa, do starego, przedżydowskiego, słowiańskiego porządku świata to program dla Polski. Celem jego jest odżydzenie Ducha, umysłów i mentalności Polaków z jahwizmu, poprawności politycznej, banksterskiego kapitalizmu i kultu pieniądza.
  • Reslawizacja Niemiec Wschodnich konieczna. 1/3 Niemców to Słowianie, którzy z chęcią wrócili by do korzeni!!!Przy pomocy Łużyczan i spisu języka Drzewian można by odtworzyć Słowian Zachodnich!!!
Reklama