Oszuści nie próżnują. Wykorzystują dobre serce i ufność osób starszych i wyciągają od nich oszczędności. Popularna metoda na wnuczka odchodzi już do lamusa. Teraz oszuści „kroją” staruszków „na policjanta”. Elbląska komenda przygotowała spot prewencyjny, który ma pomóc chronić babcie i dziadków.
- Spot nakręcony wiosną, w ramach programu „Bezpieczny senior”, mówił o metodzie na wnuczka. Okazuje się, że w dalszym ciągu oszustwa są, ale oszuści są sprytni, doskonalą się i „wnuczek” jest wypierany przez metodę na policjanta – mówi insp. Robert Muraszko, komendant miejski policji w Elblągu. - Metoda ta jest mocno wiarygodna, bo, po pierwsze, do osoby starszej dzwoni (niby) policjant, po drugie, zleca wykonanie ważnej, tajnej misji. Senior jest przekonany, że pomaga prawdziwym policjantom.
Powstał więc kolejny spot prewencyjny, który pokazuje, w jaki sposób oszuści „nabijają w butelkę” staruszków.
Język spotu jest młodzieżowy, bo materiał ma trafić i do młodego odbiorcy.
- Pierwszy spot był grzeczny, a teraz postawiliśmy na inną stylistykę – wyjaśnia komendant Muraszko. - Chcemy dotrzeć do osób starszych, ale i do młodszych, dla których babcia i dziadek to ogromne dobro. Chcemy, by ostrzegali swoich bliskich seniorów.
Spot wideo jest dostępny w Internecie, na stronach KMP w Elblągu, KWP w Olsztynie, a także na stronie Komendy Głównej Policji. Jest wyświetlany na ekranach LEDowych w mieście, a także będzie emitowany w Truso TV.
- Elbląg jest pierwszym miastem w Polsce, który w ten sposób ostrzega seniorów przed oszustami – podkreśla policjant.
Dodatkowo w środkach komunikacji miejskiej, a także na przystankach autobusowych i tramwajowych wyświetlane są komunikaty dot. metody na wnuczka czy policjanta. Będą również emitowane spoty dźwiękowe, zrealizowane dzięki współpracy z Radiem Olsztyn.
- Mamy nadzieję, że poprzez media, stowarzyszenia, w których osoby starsze się udzielają, a także dzięki kampanii prowadzonej w środkach komunikacji miejskiej będziemy dalej ostrzegać – dodaje prezydent Elbląga Witold Wróblewski. - Wszystko po to, by uodpornić seniorów na takie oszustwa.
W 2015 i 2016 r. elbląska policja odnotowała 19 takich oszustw. W sumie osoby starsze przekazały przestępcom ponad 200 tys. zł.
- Sporo jest również usiłowań więc im więcej będziemy o tym temacie mówili, tym lepiej – podkreśla insp. Robert Muraszko. - Dobro osób starszych, podobnie jak i dzieci, jest dla nas najważniejsze. Policja ma już pewne sukcesy na tym polu – dodaje. - Pięć osób zostało zatrzymanych ws. oszustw na wnuczka czy policjanta, trzy zostały tymczasowo aresztowane.