UWAGA!

Wyporowe pompy krzywkowe i ich zastosowanie w przemyśle spożywczym

 Wyporowe pompy krzywkowe i ich zastosowanie w przemyśle spożywczym

Ze względu na sposób działania i liczne zalety pompy krzywkowe są szeroko stosowane do przetłaczania cieczy w przemyśle spożywczym, chemicznych i farmaceutycznym. Podpowiadamy, co warto wiedzieć o tym rodzaju pomp wyporowych. Wskazujemy też, do transportu jakich produktów w branży spożywczej pompa krzywkowa sprawdzi się najlepiej.

Jak działa pompa krzywkowa i do czego jest wykorzystywana?

Pompa krzywkowa lub inaczej kłykciowa to rodzaj rotacyjnej pompy wyporowej, czyli takiej, której działania opiera się na naprzemiennym zmniejszaniu i zwiększaniu objętości komory. Maszyna wykorzystuje do tego celu rotory nazywane krzywkami/kłykciami. Mechanizm ten wytwarza podciśnienie w sekcji ssawnej i transportuje ciecz do komory, a następnie przetacza ją na drugą stronę.

 

Krzywki napędzane są oddzielnymi wałami, co zapewnia brak tarcia elementów o inne części urządzenia. Pompa krzywkowa może być stosowana do transportu cieczy o różnej lepkości, także zwierających miękkie lub twarde ciała stałe. Sprawdza się bardzo dobrze przy materiałach o delikatnych strukturach oraz dużej gęstości.

 

 

Jakie produkty spożywcze może przetłaczać pompa krzywkowa?

Pompy wyporowe z krzywkami znajdują zastosowanie w różnych obszarach branży spożywczej do przetłaczania wielu produktów. Warto wymienić zwłaszcza:

 

- Mleczarstwo (mleko, śmietana, jogurty – także z kawałkami owoców, lody, masło i margaryna, twarożki, inne białe sery oraz ziarno serowe);

- Piekarnictwo i wyrób słodyczy (ciasta chlebowe i inne, drożdże, oleje i tłuszcze, miód, karmel, syrop glukozowo-fruktozowy oraz inne syropy cukrowe, czekolada, żelatyna, czy polewy);

- Browarnictwo i wyrób alkoholi (wino, piwo, brzeczka, zacier);

- Przetwórstwo mięsa (mięso mielone, wsady kiełbas, tłuszcze i buliony, żelatyna, pokarm dla zwierząt);

- Produkty na bazie owoców (wsady i miazgi owocowe, owoce w kawałkach, dżemy i konfitury, soki);

- Sosy i dressingi (majonez, musztarda itp.);

- Aromaty (w formie syropów i koncentratów);

- Inna żywność konserwowa (sałatki, zupy, przeciery warzywne, budynie, jedzenie dla dzieci).

 

Zalety pomp wyporowych krzywkowych

Pompa krzywkowa wyróżnia się delikatnym, jednostajnym tłoczeniem cieczy, lecz jest też odpowiednia dla mediów o bardzo wysokiej zawartości ciał stałych. Sprzęt jest łatwy w czyszczeniu i świetnie sprawdza się do aplikacji higienicznych w przemyśle spożywczym. Ważnymi zaletami pomp kłykciowych są także niski poziom hałasu, wysokie ciśnienie procesowe oraz możliwość pracy na sucho czy dopasowania kształtu krzywek do różnych produktów.

 

Brak tarcia pomiędzy rotorami sprawia również, że pompa krzywkowa to wyjątkowo trwała konstrukcja o niskiej awaryjności. Zakup używanej maszyny często jest więc bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem. Przykładem mogą być wyporowe pompy krzywkowe z oferty Foeth. Firma jest największym renomowanym sprzedawcą używanego sprzętu procesowe w Europie. Specjaliści Foeth przed wysyłką testują też mechanicznie każdą maszynę.

 

--- artykuł sponsorowany ---


Najnowsze artykuły w dziale Strefa biznesu

Artykuły powiązane tematycznie