Zatorze już w przyszłym roku nie będzie nazywane dzielnicą odcięta od reszty miasta przez kolejowe tory. Płynne przejazdy zapewni wiadukt w ciągu ul. Lotniczej, który ma kosztować wraz z drogami dojazdowymi 35 milionów złotych. Co się jeszcze zmieni?
Ale nie tylko to zmieni się wkrótce na Zatorzu. Za 480 tysięcy złotych przy Szkole Podstawowej nr 14 powstanie hala sportowa, która według wcześniejszych planów i potrzeb mieszkańców, miała być zlokalizowana przy Gimnazjum nr 7. - Hala zadaszy część obecnego Orlika, istniejącego przy SP 14. Trwają przygotowania do rozpoczęcia procedur przetargowych – informuje Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga.
Z kolei budynek Gimnazjum nr 7 po reformie oświaty zostanie przeznaczony na przedszkole i żłobek. Przeprowadzą się do niego m.in. dzieci z placówki przy ul. Mielczarskiego. - Zostało już zlecone opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej. Ma się w nim mieścić od 6 do 8 oddziałów przedszkolnych do 25 dzieci każdy i dwa oddziały żłobka dla w sumie 50 dzieci. Przy każdej sali powstanie łazienka dostosowana do potrzeb i wieku dzieci, wykonana zostanie także m.in. sala gimnastyczno-rytmiczna, kuchnia, wózkownia, obiekt będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych – informuje Joanna Urbaniak.
Przedszkole wraz ze żłobkiem ma być gotowe na początek roku szkolnego 2018/2019.
W tym roku mieszkańcy ul. Malborskiej mają doczekać się też nowego kompleksu rekreacyjnego, który zostanie urządzony przy wieżowcach. - Projekt jest już po konsultacjach, wkrótce ogłosimy przetarg na jego wykonanie. Mam nadzieję, że jesienią inwestycja będzie oddana do użytku – mówi Artur Adamczuk, dyrektor Zarządu Budynków Komunalnych, który odpowiada za realizacji tej inwestycji, zgłoszonej przez mieszkańców do budżetu obywatelskiego. Zagłosowało na niego 100 osób, którzy chcą, by w tym miejscu powstała siłownia pod chmurka, boisko do piłki nożnej i koszykówki, a istniejący plac zabaw został zrewitalizowany.
W niewielkiej odległości od wieżowców, na pustym dzisiaj placu u zbiegu ulic Malborskiej i Mielczarskiego, na działce o prawie hektarowej powierzchni, ma też powstać budynek z programu rządowego Mieszkanie Plus. Miasto podpisało jeszcze pod koniec ubiegłego roku list intencyjny w tej sprawie z Bankiem Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości. Co dzieje się dalej w tej sprawie?
- Na początku roku odbyło się spotkanie w Urzędzie Miejskim w Elblągu z dyrektorem ds. Inwestycji BGK Nieruchomości w celu omówienia szczegółów Programu i podjęcia dalszej współpracy. Aktualnie przygotowywane są analizy pojemnościowe oraz finansowe dotyczące między innymi szacunkowych kosztów budowy mieszkań czy prognozowanych stawek czynszu – dodaje Joanna Urbaniak.
Jak mieszka się na Zatorzu?Zapraszamy do obejrzenia naszej sondy wśród mieszkańców, którą dołączamy do artykułu.
Od redakcji: W naszym nowym cyklu co niedzielę będziemy publikować artykuły o tym, co ma się zmienić na elbląskich osiedlach, jak się tutaj żyje mieszkańcom, z jakich atrakcji można korzystać i co robić w wolnym czasie. Zaczęliśmy od Zawad i osiedla Nad Jarem, dzisiaj piszemy o Zatorzu, a za tydzień – o Zawodziu. Zapraszamy do komentowania, dyskusji i przesyłania własnych artykułów na temat życia na Twoim osiedlu.